Oscilátor, který se nachází při spodním okraji grafu, bere ve svých výpočtech v úvahu dlouhé časové úseky cenového vývoje. Oscilátor je proto spolehlivější než samotná cena.
Obchodníci mohou signálům z oscilátoru důvěřovat více, než samotnému graf s cenovým pohybem. Termín divergence označuje situaci, kdy dojde k rozdílu ve vývoji aktuálního cenového pohybu měnového páru na straně jedné a oscilátoru na straně druhé.
Kdy hovoříme o divergenci?
K divergenci dochází tehdy, nepotvrdí-li oscilátor některý cenový pohyb. Jinými slovy, buď cenový graf nebo oscilátor se v takové situaci zákonitě mýlí. Většinou to bývá cena.
Nejjednodušší způsob identifikace divergence je sledovat vývoj ceny a oscilátoru současně. Oscilátor by měl reagovat na každý cenový pohyb. Každé vyšší cenové maximum a nižší cenové dno by se v oscilátoru mělo nějak reflektovat. Pokud tomu tak není, oscilátoru zaznamenává divergenci.
Oscilátory upozorňují zpravidla na situace, kdy se cena stává buď překoupenou nebo přeprodanou. Když oscilátor zobrazí, že se cena pohybuje za přeprodanou nebo překoupenou hranicí, cena má tendenci stáhnout se zpátky.
Divergence, které se formují v přeprodaných nebo překoupených cenových hladinách, jsou proto ještě více směrodatné než jiné.
Relative Strength Index (RSI) - nejpopulárnější oscilátor - ukazuje na přeprodanost nebo překoupenost ceny hodnotami nad 70, respektive pod 30. Jakákoli divergence, která se v takové situaci objeví, je pro obchodníka dobrým důvodem k zvážení možného obratu cenového vývoje.
Tento graf zobrazuje situaci, kdy je oscilátor RSI aplikovaný na nedávný vývoj měnového páru AUD/USD. Tento měnový pár patří mezi hlavní forexové páry. Vyznačuje se vysokou likviditou i volatilitou a je proto atraktivní pro spekulativní obchody.
Ačkoli se u tohoto páru zformovala dvě po sobě jdoucí nižší cenová dna, oscilátor RSI to druhé nepotvrdil. To stačilo k vyhodnocení situace jako divergence, v tomto případě divergence býčí, protože se zformovala na konci medvědího trendu.
Jak obchodovat divergence: Strategie
Obchodování divergencí má své záludnosti. Při divergencích se cena nemusí obrátit tak rychle, jak bychom čekali. A mnozí obchodníci se mohou dostat do situací, které ohrozí jejich schopnost solvence. Je proto třeba říct, že nakoupit při býčí divergenci, případně prodat při divergenci medvědí samo o sobě ještě nezaručuje úspěch.
Signál býčí nebo medvědí divergence z oscilátoru je třeba potvrdit ještě nějakým dalším způsob. A jelikož divergence často předcházejí obratům trendů, k potvrzení signálů z oscilátoru se dobře hodí grafové formace objevující se před změnou trendu.
Níže je graf, ve kterém se na konci druhého nižšího dna objevila formace “kladivo” (hammer). Tato formace možnost obratu trendu, na kterou poukázala divergence oscilátoru, ještě posílila.
Závěrem
Divergence skvěle fungují jak v tržních podmínkách, kdy se ceny pohybují v cenové rozpětí, tak i jako signály na konci silných trendů. Obchodování divergencí má i své riziko, protože obchodník si na jejich základě vlastně otevírá pozici proti dosavadního směru trhu.
Nalezení grafových formací, které předcházejí změnám trendů (svíčkové formace jako kladivo, padající, ranní či večerní hvězda, býčí nebo medvědí pohlcení, doji nebo klasické formace změny trendu jako “hlava a ramena”, stoupající/klesající klín) je důležitým potvrzením signálů z oscilátoru v podobě býčích nebo medvědích divergencí. Předpokladem úspěchu obchodování divergencí je samozřejmě také kvalitní money management.