Moving Average (v překladu “klouzavý průměr”) neboli MA je indikátor, který používá téměř každý obchodník, investor a z velké části i společnosti obchodující na burze. Tento indikátor má opravdu široké pole působnosti, takže jej můžete využít při obchodování komodit, indexů nebo i Forexu. V první části se zaměříme na to, co je MA a jakou roli hraje v analyzování trhu. Poté si předvedeme názornou ukázku v praxi na aktuálním grafu německého indexu DAX30.
Klouzavý průměr
Jednoduše řečeno, klouzavý průměr je technický indikátor, který zprůměruje cenové body Vámi zvoleného finančního instrumentu (např.: DAX30) za dané časové období a vytváří tak v grafu základní trendovou linii. Nejběžnější využití klouzavých průměrů je právě při určení směru trendu a úrovní rezistence, či supportu. Pomáhá vyrovnat cenové pohyby odfiltrováním nerovností a krátkodobých výkyvů, což vytváří mnohem jednodušší pohled pro obchodníka na daný graf. Mějte na paměti, že MA je indikátor jako jakýkoliv jiný indikátor technické analýzy a je tedy zpožděný, v důsledku čehož nepředpovídá následný cenový směr, nýbrž spíše definuje aktuální trend. Určení trendu a obchodování ve směru trendu je jedním ze základních pravidel při obchodování na burze a proto má právě tento indikátor velkou hodnotu pro každého obchodníka, či investora.
Obchodníci si mohou vybrat ze široké škály klouzavých průměrů, avšak dva základní a běžně používané jsou: jednoduchý klouzavý průměr (SMA), což je jednoduchý průměr cenových bodů za definovaný počet časových období, a exponenciální klouzavý průměr (EMA), který dává novějším cenám větší váhu.
Obchodování pomocí klouzavých průměrů
Pro následnou ukázku toho jak fungují klouzavé průměry v praxi, zejména při analyzování trhu, jsme vybrali velmi populární dax index (burzovní index, který tvoří 30 nejvýznamnějších německých společností).
Dále jsme zvolili nejpoužívanější klouzavé průměry pro určení trendu, mezi které patří:
- 200-denní jednoduchý klouzavý průměr (černý)
- 100-denní jednoduchý klouzavý průměr (fialový)
- 50-denní klouzavý průměr (modrý)
Princip použití klouzavých průměrů k určení dosavadního trendu a jeho síly je opravdu jednoduchý. Pokud se všechny z těchto tří klouzavých průměrů pohybují pod tržní cenou daného instrumentu, můžeme říci, že dosavadní trend je ve směru nahoru (neboli “uptrend”). Silný uptrend se signalizuje seřazením klouzavých průměru od nejmenšího po největší ve směru dolů (50-denní > 100-denní > 200-denní). To stejné platí i v opačném případě. Jestliže se všechny tři klouzavé průměry pohybují nad cenou instrumentu, jedná se o trend ve směru dolů (tzv. “downtrend). Pokud se průměry seřadí od nejmenšího po největší ve směru nahoru, můžeme říci, že dosavadní downtrend je silný.
Zdroj: Admiral Markets MT5. DAX30 týdenní graf (29. července 2012 až 12. dubna 2016). Datum: 16. prosince 2019 v 14:00 GMT
Počátek uptrendu, který nadále přetrvává byl vytvořen 4. Listopadu 2012, jelikož se všechny klouzavé průměry pohybovaly pod cenou indexu a 50-denní SMA překřížil 100-denní SMA, čímž vzniklo správné seřazení průměrů pro silný trend.
V článku jsme již také zmínili, že klouzavé průměry mohou představovat supporty nebo rezistence. Ve dvou červených obdélnících můžete vidět jak cena reagovala, jakmile se dostala na úroveň klouzavého průměru.
Zdroj: Admiral Markets MT5. DAX30 týdenní graf (20. října 2018 až 16. prosince 2019). Datum: 16. prosince 2019 v 14:00 GMT
Aktuálně německý index DAX přechází zpět do silného uptrendu, jelikož se klouzavé průměry v červeném kruhu seřazují od nejmenšího po největší a pravděpodobnost dalšího růstu je tak vysoká.
Klouzavé průměry a jejich hodnoty lze libovolně kombinovat a zároveň je také můžete použít na Vámi preferované období (například denní nebo hodinový graf), podle toho jaká je Vaše obchodní strategie. Tento indikátor však není křišťálová koule a mnohdy poskytuje i falešné signály. Nedoporučujeme tedy spoléhat se pouze na klouzavé průměry ve Vašem grafu ale spíše je vnímat jako doplňující článek Vaší technické analýzy.
Tým Admiral Markets
Upozornění na rizika: Obchodování s finančními instrumenty, které Admiral Markets nabízí, s sebou nese vysokou míru rizika a díky své složité povaze není vhodné pro všechny investory. Před jakýmkoliv investičním rozhodnutím byste měli vyhledat radu nezávislého finančního poradce, abyste se ujistili, že chápete všechna rizika. Tento materiál neobsahuje investiční doporučení, investiční pobídku, nabídku nebo žádost o transakce s finančními nástroji a neměl by být tak vykládán. Vezměte prosím na vědomí, že v případě, kdy analýza odkazuje na minulou výkonnost, se tato výkonnost může v čase změnit. Nezaručujeme přesnost a úplnost informací a jakákoliv osoba, která jedná dle těchto informací, tak činí zcela na vlastní riziko. Více si přečtěte na admiralmarkets.cz