Faktory hovořící pro oslabení amerického dolaru jsou zřejmé. Zaprvé, dolarů je příliš mnoho. Spojené státy začaly využívat rezervního statutu své měny naplno a nebojí se vytvářet rozpočtový schodek ve výši stamiliard USD měsíčně podporovaný kvantitativním uvolňováním Fedu ve výši 120 mld. USD měsíčně. Jen vklady v americkém bankovním systému (M1) se za posledních 12 měsíců zvýšily ze 4 na 6,8 bilionů dolarů. A to velká část z nich už odtekla do zahraničí skrz rostoucí importy.
Vývoj měnového agregátu M1 v USA (v mld. USD):
Právě tyto doprovodné jevy „peněz z vrtulníku“, jako je velmi pravděpodobný růst inflace i prohlubující se schodek obchodní bilance, straší dolarové býky už od loňského jara. Především při holubičí rétorice americké centrální banky, která už i v oficiálních prohlášeních deklaruje, že se nebude bát nechat inflaci přestřelit 2 %. To ve srovnání s evropským slabým 1 % z dlouhodobého pohledu nehraje dolaru příliš do karet.
Vývoj obchodní bilance v USA (v mld. USD měsíčně, modře):
Na druhou stranu se všechny stimuly odráží ve velice dobré kondici americké ekonomiky. I přes částečnou uzávěru se indexy ISM v průmyslu i ve službách (!) drží již druhým měsícem nad 57 body, což značí velmi silný růst. A to prosincový balík Kongresu ještě nemohl hospodářství plně nakopnout a za rohem se už chystá další bilionová podpora z pera prezidenta Bidena.
Americký průmysl, bytová výstavba i maloobchod jedu naplno. Ve čtvrtém čtvrtletí 2020 se nacházel reálný HDP Spojených států už jen 2,5 % pod předkrizovými hodnotami, eurozóna je pro srovnání o 5,1 % níže. S aktuálně nakopnutým růstem by se už v létě mohly USA dostat výše než před pandemií. Do toho probíhá úspěšná vakcinace, v rámci které už alespoň jednou dávku dostalo 8,5 % Američanů.
Vývoj propadu HDP v jednotlivých recesích v USA:
To je obrázek, který může zbytek světa jen závidět a dodává tak optimismus směrem k americkým aktivům včetně dolaru. Rok 2022 tak může být rokem omezení kvantitativního uvolňování a zpomalení stimulace, protože inflace i nezaměstnanost budou na cílové úrovni. Tento scénář je prakticky nemožný v eurozóně, kde se budou úrokové sazby dále držet v záporu a Evropská centrální banka si nechává prostor pro jejich další snížení.
Pásmo 1,15 – 1,25 se tak pro zbytek roku jeví jako nejpravděpodobnější. Výstřelky na jednu či druhou stranu by měly časem korigovat k aktuálním 1,2000 jako k magnetu. Tento stav by měl trvat až do té doby, než skutečně pomine pandemie a rozdá nové ekonomické karty na obou stranách Atlantiku (faktor spíše pro růst EUR/USD), nebo než začne americká centrální banka reálně hovořit o potřebě utažení měnové politiky (faktor pro fundamentální pokles EUR/USD).
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, calculatedriskblog.com, FRED