Dnes dopoledne zveřejněná data PMI naznačila, že nálada ve výrobním průmyslu v eurozóně se nezlepšuje. Především pak data z německé ekonomiky mohou být problémem pro expanzi v Evropě. Na horšící se data reaguje také německá vláda, která včera již podruhé za tři měsíce zhoršila svůj odhad růstu domácí ekonomiky z 1% na 0,5%. Konkrétně PMI ve výrobním sektoru mírně rostlo ze 44,1 bodů na 44,5, to však stále bylo pod očekávanými 45 body a hlavně pod 50 bodovou hranicí, která značí expanzi. Hůře dopadlo také PMI za výrobní sektor v celé eurozóně, když kleslo na 47,8 bodů. Ostatní sektory přitom pokračují v expanzi, například sektor služeb zůstává i nadále nad 50 body. Zveřejnění výsledků dostalo pod silný tlak hlavní evropskou měnu, ta se tak na páru s americkým dolarem vzdálila od úrovně 1.13, kterou celý týden držela. Slabší euro paradoxně pomohlo k ziskům na DAXu, ten zase pohodlně zpevňuje nad 12 200 euro.
Data za první kvartál v Číně však pro změnu naznačují, že možná bude lépe. Peking reportoval za první kvartál lepší, než očekávané výsledky růstu HDP. Skutečnost, která by mohla pozvednout sentiment v globální ekonomice. HDP rostlo meziročně o 6,4%, odhad byl na 6,3%. Průmyslová produkce zrychlila na 8,5%, pozitivně dopadly také maloobchodní prodeje, které rostly na 8,7%. Investice rostly podle očekávání na 6,3%. Lepší data mimo jiné upozorňují na vylepšení čínské ekonomiky díky nedávným stimulům v podobě nižších daní a investic do infrastruktury. Čína se podle všeho již blíží dohodě s USA, což by měl potvrdit summit, který by se měl konat někdy koncem května v Japonsku. Růst protekcionismu a bariér v globálním obchodu dokázal zpomalit čínskou ekonomiku, která si tak musela pomoci různými stimuly. Právě odeznívající riziko plynoucí z možného zpomalení Číny by se mohlo projevit i na dynamice růstu v Evropě. Německo je totiž závislé na expanzi a hlavně poptávce v Číně a na Německu zase další země EU.
Evropa však má i své vlastní problémy, které nemohou zcela vždy ovlivnit. Nedávno svou pozornost Spojené státy přesunuly k Evropské unii a pohrozily jí uvalením cel na některé evropské dovozy kvůli nelegálním subvencím unie pro výrobce letadel Airbus, o kterých WTO rozhodla, že měly pro USA nepříznivý dopad. USA tedy zahájily proces odvety za škody přesahující právě zmíněnou částku 11 mld. dolarů. Evropská unie stále čeká na rozhodnutí WTO o „odvetných právech“, kterými disponuje poté, co organizace v roce 2012 zjistila, že Boeing také získával miliardy dolarů v nelegálních subvencích, které byly na úkor Airbusu. EK včera dokonce zveřejnila předběžný seznam zboží, na která by mohla uvalit cla v souvislosti s dotacemi pro Boeing. Seznam výrobků od zemědělských produktů až po potraviny by měl být o objemu přibližně 20 mld. dolarů. Evropa má i další problémy jako brexit nebo zadluženou Itálii, u kterých je stále budoucnost nejistá.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA