Prudké oslabení japonského jenu na přelomu let 2012/13 zatím evidentně působí opačným směrem - v lednu 2014 zaznamenalo Japonsko nejhlubší schodek obchodní bilance ve své historii. Importy rostou mnohem rychleji než exporty, a vytvářejí tak velkou poptávku po zahraničních měnách (především USD). To tlačí JPY na ještě slabší úrovně.
Vývoj japonské obchodní bilance (v bil. JPY):
Uvedený japonský paradox má jednoho společného jmenovatele, a tím je zemětřesení z března 2011, od kterého se doposud slibně vyvíjející se obchodní bilance začala propadat na aktuální hrozivě vypadající hodnoty (viz graf). Japonsko totiž v reakci na katastrofu ve Fukušimě uzavřelo všech svých 50 jaderných reaktorů a snaha urychleně transformovat energetický sektor si vynutila vysoké dovozy zemního plynu a ropy, které jsou nepoměrně dražší než několik tun uranu, které by stačily k obsluze jaderných elektráren.
Zatímco v Evropě a v USA je elektrické energie přebytek a její velkoobchodní ceny jsou na několikaletých minimech, na japonských ostrovech musejí nedostatky krýt produkcí elektřiny z ropy! Konkurenceschopnost japonských podniků, které musejí operovat v podmínkách drahé a vzácné elektřiny, je na tom bledě i přes aktuálně výhodný kurz JPY. Jak prozrazuje graf níže, je pravdou, že se Japonsko k produkci elektřiny z ropy uchýlilo i před finanční krizí. To ale bylo období globálního nedostatku energií a v relativním srovnání si proto Japonsko na rozdíl od dneška nevedlo nijak špatně.
Vývoj japonské spotřeby ropy na výrobu elektřiny (v tis. barelů denně):
Dá se očekávat, že výhledově bude japonský jen dále slábnout. Kombinace hluboce záporné obchodní bilance a extrémně uvolněné měnové politiky v Japonsku v porovnání s postupnou normalizací a růstem úrokových sazeb v USA je jednoznačný býčí signál pro USD/JPY. Proto bude výhodné využít korekce nynějšího býčího trendu pro vstupy do obchodů.
Vývoj měnového páru USD/JPY (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, forexfactory.com, EIA