Prvním předpokladem právě pro výše uvedené je kvalitní obchodní strategie a celkový přístup k finančním trhům. Profesionální přístup k finančním trhům obvykle obnáší obchodní strategii, ve které máme jasně definovaná pravidla vstupu do trhu, řízení obchodní pozice a následně také výstupu z trhu (jaké situace v trhu konkrétně vyhledáváme). Dále takový profesionální přístup obnáší důslednou správu kapitálu, Money-Management, a zároveň velmi důležitou a častokrát podceňovanou psychologii tradera. Na toto téma vřele doporučuji pročíst e-book "Alfa a omega profesionálních traderů" zdarma ke stažení zde.
Často se však zapomíná na to, že kromě obchodní strategie, psychologie a Money-Managementu úspěch každého tradera tvoří ještě čtvrtý velmi důležitý faktor, broker.
Brokeři mají často ve zvyku propagovat velmi nízké spready, případně poplatky (komise) k obchodování.
Jaká je ovšem realita?
Celkový náklad pro tradera zdaleka nepředstavuje pouze samotný spread. Klíčový náklad totiž spočívá v realizaci a plnění obchodů.
Pokud obchodujete s nekvalitním či neférovým brokerem, nejvyšší poplatek u každého obchodu zaplatíte na tzv. slippage (nepřesnosti při plnění obchodů), kvůli kterému pak prakticky není možné dosahovat ziskových výsledků.
Praktika takových brokerů je vcelku jednoduchá:
Nalákat obchodníky na velmi nízké spready, komise, případně nesmyslné dárky a bonusy k obchodování.
A víte, proč to dělají?
Všechny ty dárky, bonusy, soutěže, velmi nízké spready, to všechno si pak u Vás nechají zaplatit při samotném obchodování.
Jak?
Místo toho, aby Váš vstup do obchodní pozice realizovali za správnou tržní cenu, tak ho jednoduše „přibrzdí“ a Váš obchod vyplní za horší cenu. V krajním případě Vám dokonce způsobí rekotaci (úplné odmítnutí obchodu). Níže na obrázku můžete vidět ukázku rekotace v obchodní platformě MetaTrader 4.
Na každém takovém vstupu do obchodu mohou vydělat až několik pipů.
Ale co výstup?
Ano, i výstup podléhá stejné nekalé technice některých brokerů. Tedy Vámi zadaný Stop-Loss, Profit-Target či příkaz za aktuální tržní cenu vyplní o “trochu“ hůře. Opět si zde přijdou třeba i několik pipů. (při 1 lotu se to může rovnat až několika desítkám US dolarů)
Tržní skluz patří prakticky ke každému realizovanému obchodu. V některých situacích ani v podstatě není možné realizovat obchodní pozici zcela bez skluzu (obvykle vysoce volatilní období v trhu, kdy dochází k razantním pohybům). Zatímco kvalitní brokeři mohou dosahovat průměrného skluzu na reálných účtech v řádu desetin pipu, nekvalitní brokeři vytvářející umělé skluzy nebo brokeři s nekvalitními poskytovateli likvidity mohou dosahovat průměrného skluzu na reálných účtech až 4 pipy.
Na obrázku můžete vidět reálnou ukázku obchodování měnového páru EUR/USD. Do trhu jsme vstoupili long o objemu 1 standardní lot.
Obchod jsme zadali za aktuální tržní cenu, kterou vidíme v obchodní platformě MetaTrader 4 na grafu či v seznamu instrumentů (tzv. "Market Watch"), tedy za 1.35050. Avšak cena, za kterou skutečně vstoupíme do trhu, se může více či méně lišit právě kvůli skluzu, a to ať už kvůli kladnému či zápornému skluzu. V obchodní platformě MetaTrader 4 v terminálu tak u otevírací ceny obchodu můžeme nakonec vidět cenu 1.35055, což znamená, že jsme dostali skluz 0.5 pipů, respektive 5 USD při 1 lotu EUR/USD. V takové situaci v době otevření obchodu tvoří náklad spread a skluz. Může se také stát, že se do trhu dostaneme za lepší cenu, čímž na skluzu vyděláme (druhá situace, 5 USD v zisku). Praktika některých neférových brokerů však v takovém případě vypadá tak, že klientovi nedají skluz a 5 USD jde do zisku brokerovi nebo dokonce vytvoří umělý skluz a tím pádem dosahují ještě vyššího zisku.
Pravdou však zůstává, že na pravém mezibankovním trhu existuje jak kladný tak záporný slippage (skluz). Jaký slippage lze očekávat obvykle záleží na tom, v jaké situaci obchodujeme (vyhlašování fundamentálních zpráv nebo v průběhu obchodování Asie apod.) a jaký objem obchodu máme zájem realizovat. To jsou faktory, které dokážeme ovlivnit z traderského hlediska. Zároveň je pro tradera důležité zvolit brokera, který má kvalitní poskytovatele likvidity a tedy i při vyšších objemech či ve vysoce volatilních periodách dokáže obchody kvalitně a přesně realizovat.
Pravděpodobně už začínáte tušit, jak si brokeři nechávají „zpětně“ zaplatit jejich štědré dary a bonusy, respektive spíše několika-násobně přeplatit. Pokud porovnáváme u brokera pouze spread například na měnovém páru EUR/USD, jako průměr můžeme uvést hodnotu spreadu 1,4 pipů, tak se obvykle bavíme o tom, že spread u některého brokera může být o 0,4 pipu (4 USD / 1 lot na EUR/USD) nižší či vyšší. Nicméně u průměrného skluzu může být mezi brokery propastný rozdíl, jelikož průměr u jednoho brokera může být 0,5 pipů (5 USD / 1 lot na EUR/USD) a u druhého brokera až 4 pipy (40 USD / 1 lot na EUR/USD).
Z toho důvodu je důležité se zamyslet, že když ke spreadu 1,3 pipů přičteme kvalitní průměrné plnění 0,5 pipů, dostaneme se na reálné náklady 1,8 pipů na EUR/USD. Avšak pokud některý broker nabídne spread 0,8 pipů na EUR/USD a pak nic netušícím traderům zvyšuje náklady právě z důvodu špatného plnění obchodů, můžeme se velmi rychle dostat na reálné náklady dosahující hodnoty 3 pipů či více.
Na závěr si pojďme objasnit hlavní otázku tohoto článku, jak zvýšit úspěšnost ziskových obchodů a zhodnocení kapitálu?
Na otázku si odpovíme zcela jednoduchým názorným příkladem z obchodování. Nyní pomineme jakoukoli obchodní strategii a případnou výhodu obchodní strategie v trhu (edge strategie). Představme si, že do trhu vstupujeme se Stop-Lossem 15 pipů a Profit-Targetem 15 pipů.
Pokud však u neseriózního brokera máme navíc k vyplnění obchodu slippage 4 pipy, tak najednou nemáme Stop-Loss 15 pipů, ale Stop-Loss 19 pipů a Profit-Target najednou není 15 pipů, ale pouze 11 pipů.
RRR jsme původně měli 1 : 1, avšak po započítání slippage 1 : 0,6. Zde tak můžeme názorně vidět, jak slippage kompletně mění všechna pravidla a celou statistiku, se kterou počítáme.
Obzvlášť po 100 realizovaných obchodech se budou v nákladech kvalitní a neseriózní broker při obchodování 1 standardního lotu EUR/USD lišit o celých 4 000 USD.
Zpravidla zvýšíme úspěšnost ziskových obchodů, zhodnocení kapitálu a zároveň snížíme maximální propady kapitálu, pokud snížíme i náklady k obchodování, které zdaleka netvoří pouze spread. Volba toho správného brokera je proto pro každého profesionálního obchodníka naprosto klíčová a tvoří základní předpoklad pro ziskový trading.
Tým autorů www.axiory.cz