Vývoj výnosu 10letého japonského vládního dluhopisu (v % p.a.):
Čtvrt procenta navíc za 10 let vytvoří zhruba 2,50 % výnos. A takový zisk si rázem po zveřejnění rozhodnutí BoJ připsal i japonský jen k americkému dolaru. Kromě vyšších úroků by se také měl omezit objem intervencí, kterými BoJ nakupuje japonské dluhopisy v rámci speciálního programu kvantitativního uvolňování, aby udržela výnosy ve vymezeném intervalu. Na tento krok investoři čekaly už dlouho. Dosavadní přístup se zdál kvůli rostoucí inflaci neudržitelný. I tak byly trhy překvapeny, protože žádné naznačení od centrální banky nedostaly.
Obecně se vývoj měnového páru USD/JPY řídí takřka výhradně rozdílem ve výnosech amerických a japonských dluhopisů. Obě měny jsou považované za bezpečné přístavy, samotný růst/pokles geopolitického rizika proto jejich vzájemným kurzem příliš nehýbe.
Vývoj spreadu mezi výnosy 10letých amerických a japonských dluhopisů (v bps p.a.):
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Z dlouhodobého hlediska by měl japonský jen posilovat díky výrazně nižší inflaci ve srovnání s USA. Na druhou stranu z krátkodobého pohledu by letos měl mít navrch americký dolar, protože válka na Ukrajině spojená s růstem cen energií a potravin a zvýšené výdaje Západu na zbrojení je větrem do plachet americké ekonomiky a vývozům.
A jakým směrem by se měl USD/JPY posunout v příštím roce? Klesající trend by měl v hlavním scénáři pokračovat. Hlavní podmínkou je zastavení růstu úrokových sazeb v USA doplněné možným růstem výnosů v Japonsku. Uklidnění cen energií by také již mělo hrát ve prospěch japonského jenu, stejně tak místní umírněný růst mezd a cen.
Meziroční vývoj spotřebitelské inflace v Japonsku:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com