BOJ ukončila kontrolu výnosů dluhopisů (neomezené nákupy) vládních dluhopisů, kterou zavedla v 2016, zastavila nákupy ETF (i zahraničních) a REIT a zvýšila klíčovou sazbu z negativního teritoria na 0-0,1 %. Reakce japonské měny však nebyla růst, jak by se dalo teoreticky očekávat, ale naopak jen akceleroval depreciaci a vůči USD se japonský jen dostal na téměř 160 USD/JPY na konci minulého měsíce. Historicky je od roku 2000 vývoj kurzu následující:
BOJ zřejmě intervenovala na počátku tohoto měsíce a nakupovala kolem 9 biliónů jenů, kurz posílil na 153, nicméně nezdá se, že toto by mělo otočit kurz oslabování jenu v tuto chvíli. Je nutné si uvědomit, že poté co BOJ zavedla negativní sazbu v 2016, japonský jen posiloval. Záporná sazba v podstatě, jakožto daň na bankovní systém, nemá na měnu stejný vliv jako by bylo klasické snížení úroku z výše pozitivního teritoria na nižší pozitivní hodnotu. Taktéž opuštění negativního teritoria ještě nemusí znamenat posilování měny. Je nutné další zvyšování z již pozitivní úrovně. Rozsáhlé zvyšování sazby však může být velký problém pro japonskou monetární autoritu. Je nutno si uvědomit, že velikost veřejného a privátního dluhu k HDP dosahuje 400 %, což je téměř dvojnásobek toho co u USA nebo EU:
Taktéž, poslední údaj o jádrové inflaci 2,6 % je pozitivní zprávou po dekádách deflačních tlaků po prasknutí bubliny na realitním a akciovém trhu 1989. Vyšší inflace, stejně jako vyšší růst reálného produktu jsou klíčové k redukci dluhového poměru (v případě, že jsou vyšší než úrok dluhu). Vyšší inflace pomohla snížení dluhového poměru v USA a Eurozóně a tak Japonsko bude jistě také usilovat o mírně vyšší inflaci a nespěchat s větším zvyšováním sazby:
Odlišné monetární politiky způsobily, že japonský jen ztratil vůči dolaru třetinu své hodnoty od roku 2022. Na chicagské burze jsou evidentní rozsáhlé prodejní pozice fondů v jenu (žlutě zakroužkovaná zelená křivka):
To vypovídá nejen trendovém obchodování japonské měny na pokles, ale rovněž o využití „carry“ obchodů, kdy japonský jen je zapůjčen na nízké sazby a investován do jiné měny s vyšší sazbou. Tyto strategie mají jistou setrvačnost v krátkodobém až střednědobém období. Nicméně jsou střídány historicky opačným trendem. Výrazným příkladem je například podzim roku 1998, kdy došlo ke krachu fondu Long Term Capital Management a americká centrální banka (Fed) snížila klíčovou sazbu o 0,75 procentního bodu versus BOJ sazba beze změny. Japonský jen zhodnotil vůči USD téměř 20 % během pouhých 72 hodin! To je výsledek rychlého uzavírání prodejních pozic společně v jednu chvíli za jakoukoliv cenu.
Mezi jenem a cenou amerických vládních dluhopisů (inverzně výnosy do splatnosti) existuje od 2006 silná a stabilní denní korelace. Tudíž náznaky Fedu o potenciálním blízkém snižování Fed funds sazby pro stimulaci ekonomiky povede také k posilování japonské měny.
Závěrem se pojďme podívat na vývoj aktivního kontraktu na japonský jen a jeho komoditní spread s kontraktem pro konec tohoto roku na burze v Chicagu od konce minulého roku (SOL Trader, denní data):
Přeji úspěšné obchody!
Martin Lembák
Striker Securities
Lembros Commodity Advisors LLC