Nastavení měnové politiky v americkém Fedu, frankfurtské ECB, Bank of England nebo i v domácí ČNB tak v letošním druhém pololetí bude mnohem více reflektovat samotný cenový vývoj. Spotřebitelská inflace, a to jak celková, tak ta jádrová, budou hlavními faktory pro rozhodování o nastavení těch nejdůležitějších úrokových sazeb.
Porovnání meziročního vývoje celkové (červeně) a jádrové (modře) inflace v USA:
Co to pro investory znamená? Ostatní makroekonomická data budou mít na trhy menší dopad. Mírné odchylky ve vývoji průmyslové výroby, tvorby pracovních míst nebo objemu hypoték budou investory zajímat méně. Už je totiž jasné, že za cenu zkrocení cenové spirály už se centrální banky nebojí poslat ekonomiku do recese.
Naopak větší váhu ve vývoji akciových trhů budou mít ceny komodit, které jsou předstihovým indikátorem vývoje celkové cenové hladiny. Čím níže se podaří utlumenou poptávkou nebo zlepšenou nabídkou snížit ceny energií, potravin a kovů, tím více se mohou akcie jako celek radovat. Recese vyvolaná centrálními bankami by totiž nemusela být tak silná a také požadovaná návratnost by mohla klesnout.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (4hodinový graf – H4):
Vývoje směrem nižších cen komodit, nižších výnosů dluhopisů a růstu cen akcií si můžeme všimnout v posledních 2 týdnech. Nikdo ale neví, jestli tento trend v dnešní velmi nejisté válečné době vydrží. Ropa jako hlavní „cenotvůrce“ totiž zase začala zdražovat.
Nejbližší tvrdá inflační data zveřejní v pátek 1.7. v 11:00 Eurostat. Očekává se nárůst celkové inflace z 8,1 % na 8,5 % a u jádrové z 3,8 % na 3,9 % meziročně. Především u celkové inflace bychom se však mohli dočkat příjemného překvapení. Německo (tvořící 30 % eurozóny) totiž od začátku června dramaticky snížilo spotřební daň u paliv v přepočtu o 8 korun na litr a k tomu výrazně zlevnilo hromadnou dopravu. Tento umělý zásah* by měl dočasně ulevit inflaci v celé eurozóně a podpořit příklon k riziku na akciových, dluhopisových i měnových trzích.
Květnová meziroční inflace ve státech Evropské Unie:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4, Eurostat
* Podobně opticky vylepšují inflační čísla i Maďarsko a Rusko, které zafixovaly ceny paliv a některých potravin na uměle nízkých úrovních, které nereflektují tržní vývoj. To ale neznamená, že se místním centrálním bankám více daří v boji proti růstu cen. Spíše využívají statisticky ve svůj prospěch regulaci cen, která se odráží v nárazovém nedostatku zboží na trhu, podobně jako v centrálně plánovaných ekonomikách před rokem 1989.