Ale paradoxně přesně v těchto momentech je trpělivost klíčová.
Jak jsem se učil z vlastních chyb i konzultací s dalšími tradery, je tu něco zásadního, co mi časem došlo:
"Přesnost není o tom trefit každý obchod, ale o tom si na ten správný obchod počkat."
V tradingu totiž jde o to umět vydržet, než se objeví ta opravdu kvalitní příležitost – a ano, tohle čekání může být velmi nepříjemné.
Už mockrát jsem zažil, že jsem do obchodu skočil jen proto, že jsem měl pocit, že "bych měl něco dělat". Ale každým unáhleným krokem jsem se dostával do zbytečných ztrát. Netrpělivost může mít obrovské negativní dopady nejen na obchodní účet, ale i na psychiku – zvlášť když vidíte, že jste ztratili, protože jste nevydrželi.
A právě to je ten paradox: čím více se snažíme uspěchat zisk, tím více ztrácíme. Problém není v technické analýze, ale v tom, že nechceme čekat.
Jasně, existují příležitosti na trzích, které jsou náhlé a kdy musíte jednat rychle, ale z dlouhodobého pohledu platí, že trpělivost je silnější než jakákoliv okamžitá reakce na tržní pohyb.
Co s tím? Jedním z praktických nástrojů je třeba škálování pozic (scaling). Pokud máte tu tendenci vstoupit hned, rozdělte si vstup na více menších částí. Tím si zachováte trpělivost, protože nevsadíte všechno na jednu kartu hned v prvním pohybu. Tímhle přístupem si budujete flexibilitu, aniž byste se vzdávali discipliny.
Z dlouhodobého hlediska – zvlášť když se podíváme na swingové obchody nebo intradenní přístup – je trpělivost v načasování vstupů často to, co dělá rozdíl mezi neúspěchem a ziskem. Nejen, že vás to ochrání před unáhlenými rozhodnutími, ale také vám umožní soustředit se na kvalitu, nikoliv kvantitu obchodů.
A proto si vždy říkám, že trpělivost je v tradingu ta nejlepší ctnost – a ano, trhy vás vždy znovu otestují, jestli to myslíte vážně.
Pepa Zeman
Tým FXstreet.cz