Patrně asi ne, ale určitá transformace je nutná a nebude jednoduchá. Znamenalo by to ve své podstatě ještě větší centralizaci moci – hlavně hospodářské, do Bruselu. Jinak je jakákoliv transformace nereálná.
Jednotná centrálně řízená měna potřebuje i jednotně centrálně řízené hospodářství. Jednotné daně, jednotnou dotační politiku, jednotné volby atd. Vznik USE (spojené státy evropské) bude takto zdůvodněn. V opačném případě je s Eurem de fakto konec. Byl by to jen několikaletý experiment. Transformace EU v USE je dosti reálné. Bez ohledu na to, co občané Evropy chtějí. Stále ale platí vox populi. Což se politikům moc nelíbí. Referend se bojí jako čert kříže.
Už při vzniku Eura muselo být zasvěceným jasné to co se nyní projevuje v plné nahotě. Že vznik Eura je prvním krokem k USE. Je to sice obráceně, nejdříve vzniká stát a následně se vybuduje měnový systém. V Evropě to tak nešlo udělat. Historické, národnostní, demografické, politické a hospodářské hranice byly příliš silné, a nešlo je tak snadno a rychle zbořit. Tak se využilo toto se zde už několik desetiletí existovalo a vzniklo na základě tzv. Společenství uhlí a oceli, následně bylo přetvořeno v EHS (evropské hospodářské společenství). Aby dále došlo k transformaci v EU (evropskou unii). Ta umožnila vznik nové jednotné měny. Dalo se čekat a několikrát bylo politiky z EU avizováno (naposled letos v Davosu), že krize z r. 2008 bude využita pro ještě větší utužení centralizace a regulace. Což se schválením Lisabonské smlouvy stalo. Nyní je problém s jedním (zatím s jedním) z členů Eurozóny. A otázka se položí takto : chcete být v EU a mít z toho výhody ? Ano, dobře tak vzhledem k tomu, že nejste schopni sami si ukormidlovat svůj stát, tak to udělá Brusel. Aby to bylo pro všechny jasné, uděláme novou smlouvu pro všechny – vznikne v Berlíně nebo v Paříži. Bude to jakýsi dokument o vzniku spojených států evropských – název si může zvolit každý sám. S podobným systémem řízení jaký mají USA. Pokud se to neschválíte je konec Eura reálný a Evropu čeká bída, hlad a válka. Za 10 let ? Proč tak dlouho ? Vše už je prakticky hotové, jen je tomu potřeba dát oficiálnější formu. 5 let a je hotovo.
Na první pohled vše snadné a vznik USE bude jen formalita. Ale problémů se vznikem USE bude stále více. Nejen z hlediska národních zájmů, ale i například z hlediska práva. Že návrat Německa k marce není zase tak nereálný dokazuje níže převzatá část článku. Ostatně dle průzkumu by také drtivá většina Němců byla pro marku a drtivá většina Holanďanů pro gulden ! Já bych si CZK také rád ponechal.
=======================================================================================
Odchod z eurozóny je pro Řecko jediným východiskem, které vyřeší jeho problémy. Ve svém komentáři k aktuálnímu dění kolem této zadlužené země to v dnešním vydání ekonomického listu Financial Times (FT) napsala skupina čtyř profesorů z německých univerzit, kteří už dříve postavili německou vládu před ústavní soud za to, že se vzdala tvrdé marky a dovolila v Německu zavést euro.
Svá stanoviska k řeckému odchodu listu FT poskytli emeritní profesor ekonomie na univerzitě ve Frankfurtu Wilhelm Hankel, profesor ekonomie na univerzitě v Hamburku Wilhelm Nölling, emeritní profesor práva univerzity v Erlangenu-Norimberku Karl Albrecht Schachtschneider a emeritní profesor ekonomie na univerzitě v Tübingenu Joachim Starbatty.
"Řecko čelí hrozbě státního bankrotu. Nikdo už si nedělá žádné iluze, že členství v hospodářské a měnové unii Evropy poskytuje ochranu před tvrdou realitou," píše se ve zprávě. Od vstupu do eurozóny v roce 2001 už Řecko obětovalo mnohé, především pak konkurenceschopnost, a nahromadilo obrovské schodky obchodní bilance, upozorňují profesoři.
"Pokud by si Řekové teoreticky měli vynahradit ekonomické ztráty, které utrpěli za méně než deset let, museli by devalvovat o 40 procent. V měnové unii je ale něco takového nemožné," píše se dále ve zprávě.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bohužel existuje pouze jediná možnost, jak se z toho začarovaného kruhu dostat. Řekové budou muset opustit euro, vrátit se k drachmě a znovu vstoupit do stále ještě existujícího mechanismu směnných kurzů Evropského měnového systému, takzvaný režim ERM-2, který v roce 2001 opustili," píšou profesoři a upozorňují na historický verdikt německého ústavního soudu z roku 1993.
"Ústavní soud tehdy rozhodl, že až začne měnová unie fungovat, musí neustále splňovat všechny podmínky 'stabilizační smlouvy' uzavřené v době, kdy byla jednotná měna dohodnuta. Kdyby je neplnila, rozhodl soud, Německo by mělo povinnost z eurozóny odejít," připomínají profesoři.
=======================================================================================
Kampak naše babča dala ty máry co jsem vyšmelil s vekslákama a kamioňákama, naposledy jsem je viděl v ………..………. na půdě ?!
Přeji vám, zatím ještě jako občanům ČR, hezkou SO a NE.
Tomas.