Navzdory předpovědím analytiků se skupina zemí vyvážejících ropu rozhodla držet se své předběžné dohody z Alžíru a přistoupila ke snížení těžby z říjnových 33,84 na limitních 32,5 mil. barelů denně, čímž by se měla minimálně vyrovnat nabídka s poptávkou. Navíc se svou troškou v ořezávání produkce by mohlo přispět i Rusko.
Z historie víme, že podobné dohody se ne vždy povedlo zemím z kartelu OPEC dodržovat a nutkání využít vyšších cen ke zvýšení produkce už neodolalo více vlád. Počítejme však s tím, že alespoň zuřící cenová válka bude na delší dobu zapomenuta a ceny se opravdu povede dlouhodobě držet nad zmíněnými 50 USD za barel. Jaký bude dopad na měnové kurzy?
Vývoj těžby ropy největších světových producentů (v mil. barelů denně):
Tato zpráva je zajisté požehnáním pro ropné vývozce, kteří nejsou součástí dohody, tj. Kanadu, Norsko, Mexiko. Jejich zahraniční obchodní bilance i kurzy měn by dostaly tolik očekávanou podporu a částečně by tak smazaly ztráty z minulých let počítané v desítkách procent.
Předpokládaný růst cen ropy mimo jiné zlepší výhled i ostatním energetickým komoditám, které pozitivně ovlivní celkový sentiment na rozvíjejících se trzích. Rozvíjející se trhy trpí už delší dobu s výhledem na růst amerických úrokových sazeb i výměnu v americkém prezidentském křesle. Jihoafrický rand, ruský rubl nebo australský dolar však budou mít možnosti dohody OPEC využít ve svůj prospěch.
Ztrácet naopak budou měny rozvinutých zemí, které žádnou ropu netěží, tj. euro, japonský jen, švýcarský frank. Měnový pár USD/JPY je už tak v silném růstovém trendu a ropná dohoda jej dále zrychlila. Od prezidentských voleb v USA japonská měna oslabila ze 101 na 114 jenů za dolar. Euro se prozatím dalšímu přiblížení k paritě brání, čemuž pomáhá především aktuálně robustní evropská ekonomika.
Dopad na americký dolar a britskou libru není příliš zřetelný, protože obě země leží někde uprostřed. Samy jsou sice čistými dovozci ropy, ale zároveň dokáží vyšších cen ropy využít k rozšíření produkce. Především ve Spojených státech pak mohou pozitivní ekonomické dopady převážit ty negativní díky velké zásobě projektů na těžbu z břidlic. Navíc americká centrální banka bude pravděpodobně silněji reagovat na případné zrychlení růstu spotřebitelských cen ve srovnání s ostatními centrálními bankami vyspělého světa, což je pro dolar dobrá zpráva.
Vývoj ceny ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: CNBC, MT4, Bloomberg