30. listopadu se členové kartelu budou ve Vídni rozhodovat o nastavení své těžby na rok 2017 a podle analytiků Bloomberg půjde o nejdůležitější zprávu pro trh s ropou od obdobného rozhodnutí před dvěma lety. Tehdy se exportéři dohodli na neomezeném pumpování ropy na trh, dnes je však situace opačná a očekává se alespoň mírný ústup od navyšování tržního podílu za každou cenu.
Od schůzky v Alžíru, kde se členové OPEC předběžně dohodli na stanovení těžebního stropu 32,5 – 33 mil. barelů denně (mbd), již uběhlo několik měsíců. Mezitím se těžba kartelu navýšila na 33,84 mbd. Trh evidentně nevěří, že by se OPEC dohodl na kvótě z nižšího spektra předběžného intervalu a navíc tuto dohodu dodržoval. Snížení těžby o 1,3 mbd by totiž poslalo cenu ropy vysoko nad 55 dolarů.
Největší „brzdou“ narovnání ropného trhu je Írán, který se od uvolnění sankcí snaží získat ztracené trhy a vybudovat si před zavedením kvót dostatečně silnou pozici (viz graf íránských exportů).
Vývoj exportů íránské ropy a jejich destinace:
Ostatní producenti v čele se Saúdskou Arábií ale nejsou spokojeni s dlouhodobě nízkými cenami pod 50 USD za barel a na jejich státní pokladny už je cítit silný tlak. Záleží tedy na tom, jestli je bolest z levné ropy již dostatečně velká na to, aby iniciovala spolupráci mezi jinak rozděleným spolkem zemí.
Výhledově vidíme slušnou možnost k proražení 50dolarové hranice a vytyčení letošních maxim. Na případné (byť kosmetické) snížení produkce OPEC by totiž američtí břidlicoví producenti a ostatní těžaři nedokázali zareagovat dostatečně rychle a na krátkou dobu by se nabídka s poptávkou mohla dostat do rovnováhy. Rozhodnutí OPEC je ale silně politické, proto se z fundamentálního pohledu dá těžko odhadovat, kolik ropy budou jeho členové dále těžit.
Vývoj ceny ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým Fxstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, Investing.com