Přestože se o tomto veledůležitém obchodním faktoru dobře ví, stále se najde spousta těch, kteří věří, že dokážou na dolar přesně predikovat, kam až se cena vyšplhá, nebo propadne. Samozřejmě, že snaha o predikce tohoto typu je pouhou utopií a navíc takovéto jednání často bývá i právě tím, co nám doslova decimuje jinak velmi stabilní a ziskové obchodní strategie.
V dnešním článku se proto pověnujeme právě výstupům a povíme si i něco málo o tom, v jakých případech lze hovořit o předčasných, respektive opožděných, výstupech a kdy naopak ne.
Co lze považovat za předčasný/opožděný výstup?
Znáte to nejspíše také, ty ohrané písně typu „držel jsem se strategie, ale stejně jsem vystoupil moc brzy“. Přesně ty spadají do kategorie obchodních situací, kdy se vůbec nejedná o předčasné/opožděné výstupy. Namísto toho jde jen o to, že trh prostě nefunguje tak, jak si my zrovna umaneme. Ne, pokud jsou výstupy zrealizovány přesně podle pravidel obchodní strategie, pak se o předčasný/opožděný výstup nikdy nejedná.
A nyní se již dostáváme k jádru samotného problému. Pokud se totiž obchodník striktně nedrží vybrané strategie a výstup napříč stanovenými pravidly zrealizuje v jiný okamžik, pak lze teprve hovořit o předčasném, či opožděném výstupu.
Vystupovat sice s předstihem, ale podle pravidel, nebo vyčkat na ještě lepší příležitost? V některých případech mohou výstupy mimo stanovená pravidla doopravdy přinést lepší výsledky, ale samotní profesionálové říkají, že se jedná o největší obchodní chybu. Takovéto strategie, založené na nevyrovnaném chování, je totiž následně velmi složité otestovat, jelikož ztratí řád a každý potenciální obchod je pak v podstatě realizován podle jiných pravidel.
Dokonce i zpětné testování (backtest) bohužel potvrzuje, že obchodníky nejčastěji “ničí” právě psychologická stránka tradingu, nikoliv obchodní strategie samotná. Tu bohužel někteří tradeři nejsou schopní ovládat ani po letech. Z výsledků několika desítek testů navíc jasně vyplynulo, že převážná většina obchodů, které byly realizovány v rozporu s přednastavenými výstupními pravidly, skončila buďto s mnohem nižším ziskem, nebo výraznější ztrátou.
Ukázka reálného obchodu se špatným a správným výstupem
Abychom tu dnes jen neteoretizovali, připravili jsme pro vás nyní ukázku reálného obchodu, přímo od jednoho z našich klientů, který se s námi o tuto jeho zkušenost sám podělil.
Zvolil si relativně jednoduchou strategii (vstup=> cena projde skrze oba průměry a uzavře nad/pod, výstup=> cena uzavře nad/pod prvním klouzavým průměrem). Avšak ego tradera dokáže být entitou nevyzpytatelnou, a tak mu zabránilo vystoupit podle pravidel a na výsledek se můžete podívat níže.
Špatný výstup (k této variantě reálně došlo)
Výstup zrealizován až po průchodu druhým klouzavým průměrem. Vidina lepšího výsledku donutila obchodníka setrvat a nakonec panika, že dojde k úplnému vynulování dosaženého zisku, zapříčinila výstup (červená linie) hluboko nad optimálem.
Správný výstup
Výstup zrealizování ihned při průchodu prvním klouzavým průměrem a uzavřením svíce, přesně tak jak to přikazovala pravidla (k tomuto obchodu samozřejmě reálně nedošlo, protože jak jsme již uvedli výše, zvítězila předchozí varianta).
Závěr
Při porovnání obou grafů a jejich výsledků je patrné, že se špatným vstupem došlo ke ztrátě téměř dvou třetin zisku a dlouhodobá udržitelnost takové strategie může být pak doopravdy velmi složitá. Naopak některé měnové páry vykázaly při striktním dodržování této jednoduché strategie velmi uspokojivé výsledky, které možnost dlouhodobé udržitelnosti nakonec potvrdily.
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 77,1% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. července 2020 do 30. června 2021). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.