Vynechám obchodníky, kteří se zabývají tradingem spíše jen tak na oko, jak se hezky česky říká a jediným jejich cílem je být zajímavý. Před kým, to už může být velice individuální a je to hlavně nepodstatné. V každém případě si už několik roků kladu otázku. „Skutečně jsou na FOREXu všichni jen kvůli výdělku“? A na to navazuje hned další otázka. „Opravdu je to uzavřený kruh peněz, tedy pokud někdo vydělá a je šťastný, musí být někde někdo, kdo prodělal a je nešťastný“? Opravdu je to tak, že když ztratím v obchodu tisíc korun, zaplatil jsem tím někomu svačinu na jeho dovolené? Myslím si, že si dovedu představit dva případy, kdy tomu tak není.
První z nich je firma, která prodává své zboží nebo služby do zahraničí za jinou měnu, než pořizuje náklady. Taková firma se potom může zajistit tím, že nakoupí, nebo prodá křížovou měnu. I když následně za svoje zboží nebo služby nedostane tolik, kolik doufala díky kurzovému riziku, vykompenzuje si hrozící ztrátu právě tímto zajištěním. Ambicí této firmy zcela jistě není vydělat na pohybu kurzu. Její ambicí je v tomto případě obchod ve smyslu nula od nuly pošla. Vím, že je to docela zjednodušeně pojato, ale myslím si, že takový přístup je ze strany firem poměrně hojně využíván. Tím spíš, pokud se jedná o jednorázové obchody, jejichž realizace trvá delší dobu, přičemž díky finanční páce nemusí pro tuto operaci deponovat příliš velké zdroje. Tohle je podle mě jasná ukázka, že obchodníkova ztráta neznamená neštěstí v jeho tváři.
Druhým takovým případem je mezibankovní zúčtování zahraničních plateb. Představte si, že jedete do zahraničí a k platbě použijete kreditní kartu od svému korunového účtu. Zaplatíte cenu v eurech a banka tuto platbu musí vypořádat. Má jen pár hodin na to, aby celou transakci realizovala, protože ji k tomu zavazuje legislativa. Takže banka nemůže příliš dlouho čekat a spekulovat s realizací vašeho kurzu na nejlepší cenu. Tady si myslím, že přístup není vydělat za každou cenu, ale minimalizovat škodu. A to, že bance v takovém případě o kurz až tak moc nejde, o tom svědčí docela velké poplatky za uvedenou transakci.
Jak jsem řekl, možná se v obou výše uvedených případech mýlím a možná je takových podobných mnohem víc. Je to však téma, nad kterým občas přemýšlím, protože pokud je to alespoň přibližně jak jsem napsal, vstupuje do tvorby ceny faktor, který je naprosto nevypočitatelný jak svým chováním, tak objemem přinášených prostředků.
Upřímně, budu docela rád, když mi moje teze někdo potvrdí, nebo naopak vyvrátí.
Michal Uma