Top down analýzu (shora – z vysokého časového rámce, dolů – k nízkému rámci) považuji ve svém obchodování za úplný základ. Obchodování na jednom časovém rámci je také možný přístup, sám s ním mám zkušenosti téměř 7 let, pokud ale chceme hledat jenom ty nejlepší příležitosti a být velmi efektivní, analýza shora dolů je královská disciplína.
Nechci tu dělat rádoby komplexní rozbor a zapůsobit délkou textu. Chci vám jenom svižně ukázat, jak při takové analýze postupuji, na co se dívám, co vidím, kde výsledně volím akci a jakým směrem.
Bez ohledu na budoucí výsledek (který je vždy nejistý), si to pro účely edukace ukážeme na měnovém páru AUD/CAD, který je pro mne aktuálně atraktivní.
Analýzu obvykle provádím z rámce D1 dolů k H1. Někdy přihlédnu také k W1, je-li to rozumné. Přičemž mě zajímají jenom základní věci – úrovně na trhu. Podívejme se na to graficky.
AUD/CAD vypadá z W1 pohledu takto:
Na trhu je jasně definovaná dolní podpora i horní odpor. Nyní dochází ke třetímu odrazu od podpory a já vidím dobrý prostor, kam případně umístit svůj obchod.
Jdu níže.
AUD/CAD vypadá z D1 pohledu takto:
Na trhu se tvoří kulaté dno a k nejbližší hladině odporu na tomto rámci pozoruji opět prostor, který k potenciálnímu obchodu v mém případě postačuje.
Jdu níže.
AUD/CAD vypadá z H4 pohledu takto:
Trh jde do formace trojúhelníku. Opět je zde jasná hranice podpory a odporu. I zde je prostor, který lze využít pro trade.
Jdu níže.
AUD/CAD vypadá z H1 pohledu takto:
H1 je už nízký time frame. Zde vyhledávám obchodní signály (nebo na M30). V tomto případě se vyskytly dnes ráno rovnou tři po sobě. 3x Engulfing. Realizuji jakýkoli. Je to jedno. Nejsem úzkostlivý ve výběru. Použiji Stop Loss, který obvykle umístím očividně pod hranici podpory. Použiji Take Profit, jenž nastavím mírně pozitivněji než RRR 1 : 1. Hotovo.
Bude to profit nebo ztráta? Je to jedno. Zaměřuji se vždy na dlouhodobý výsledek. Viz můj poslední článek „Ano 1 : 1“.
Co dělám, když jsou obchody takto rozjeté? Nic. Hledám další příležitost. Shora dolů.
Tímto článkem chci pouze sdílet základ svého přístupu. Je to primitivní? Ano, je. Pracoval jsem léta na tom, abych si to udělal primitivním!
Leonardo da Vinci o tom také věděl to své, když říkal: „Jednoduchost je nekonečná dokonalost. Dokonalost je nekonečná jednoduchost.?
Tomáš Vobořil, Colosseum.cz