Uber
Akcie věčně ztrátové taxi služby jsou tento rok pod velkým tlakem. Od ledna totiž ztratily přes polovinu své hodnoty. Uber se nyní prodává o více než 50 % pod cenou, kterou měl při vstupu na akciové trhy v roce 2019. Srovnání s historickým maximem 63,18 USD ze začátku ledna 2021 je ještě smutnější. Velký pokles akcií Uber není příliš překvapující při pohledu na hospodářské výsledky společnosti za první kvartál roku. Uberu sice meziročně vzrostly tržby o 136 % na 6,9 mld. USD, čistá ztráta však dosáhla na 5,9 mld. USD kvůli nepovedeným investicím do společností Grab, Aurora a DiDi.
Graf č. 1: Akcie společnosti Uber v platformě MT4 na časovém rámci M15 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem
Uber se stal v posledních dnech středem pozornosti investorů kvůli uniklým informacím o lobbování u vysoce postavených politiků jako je například francouzský prezident Emmanuel Macron. Po odhalení skandálu tak byly akcie Uber velmi volatilní, čehož obratem využívali obchodníci.
Výhled na další měsíce není pro společnost příliš pozitivní - vysoké ceny pohonných hmot zdražují služby Uberu a případná recese může výrazně ovlivnit tržby společnosti. Podnikání Uberu se dá označit spíše za cyklické a v dobách recese by tak společnost mohla trpět. Podcenit nesmíme ani vliv sílícího koronaviru, který opět začíná sužovat celý svět.
Uberu však hraje do karet alespoň jeho relativně nízká valuace (nyní se obchoduje v blízkosti historického minima) a pozitivní výhled na cash flow pro rok 2022. Hospodářské výsledky za 2Q zveřejní společnost již tradičně na začátku srpna a ať už dopadnou jakkoliv, akcie Uber budou s velkou pravděpodobností mezi obchodníky vyhledávané i nadále.
Palantir
Vývoj akcií společnosti Palantir jakoby zdánlivě kopíroval ten u výše zmíněného Uberu. I Palantir se totiž od začátku roku propadl o přibližně 50 %. Pohled na poslední měsíc, kdy akcie společnosti vzrostly téměř o 25 %, je však u Palantiru výrazně pozitivnější.
Společnost financovaná Peterem Thielem (jeden z prvních externích investorů ve společnosti Facebook/Meta Platforms) byla ve své historii tak trochu obětí svého vlastního úspěchu. Po velmi úspěšném IPO akcie společnosti vystřelily o více než 300 % na historické maximum 39 USD. I přes poměrně solidní hospodářské výsledky však následně cena akcií společnosti začala klesat. Jen letos tak Palantir odepsal téměř polovinu své kapitalizace.
To je u společnosti, která se zabývá datovou analýzou pro armádní účely, poměrně překvapivé vzhledem k napjaté situaci na Ukrajině.
Graf č. 2: Akcie společnosti Palantir v platformě MT4 na časovém rámci M15 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem
Investoři tak stále netuší, kam vlastně Palantir zařadit - jedná se o armádního dodavatele, nebo IT společnost? Vývoj akcií v dosavadním průběhu roku by směřoval spíše k IT společnosti. Armádní dodavatelé jako Lockheed Martin nebo Raytheon Technologies za sebou mají zatím skvělý rok, když výrazně překonávají index S&P 500. CEO Palantiru v červnu navštívil Ukrajinu ve snaze expandovat působení společnosti. To investory očividně potěšilo, potenciální expanzi je však složité kvantifikovat.
Kapitalizace společnosti je navíc stále více než 10x vyšší než roční tržby, což je ve srovnání s konkurencí obří číslo. Konkurenční Booz Allen Hamilton se aktuálně prodává za příbližně 1,5 násobek ročních tržeb a akcie společnosti jsou blízko ročního minima. Společnost má dlouhodobě rostoucí tržby a narozdíl od Palantiru je v zisku. Hospodářských výsledků za 2Q se u Palantiru dočkáme v první polovině srpna. Společnost očekává meziroční růst tržeb o 25 %. Ve stejném období před rokem však společnosti rostly tržby o 49 %. Jakékoliv překvapení v hospodářských výsledcích by tak mohlo zapříčinit vysokou volatilitu. Palantir je rozhodně akcie, kterou se vyplatí sledovat.
Moderna
Mezi nejobchodovanějšími společnostmi v naší nabídce CFD akcií za poslední týden je slavný výrobce vakcín asi tím nejméně překvapivým. Přitom ještě v polovině června to s akciemi Moderna nevypadalo nejlépe - i tato společnost totiž byla přibližně o 50 % pod cenou, kterou jsme mohli pozorovat začátkem roku. Poslední měsíc je však pro Modernu skvělý a její akcie si naopak téměř 50 % připsaly. Důvody tohoto strmého růstu jsou jasné - opět totiž globálně sílí koronavirus. Od začátku června se světové počty denně nakažených prakticky zdvojnásobily. World Health Organization tak varovala, že pandemie rozhodně není u konce. To je jen další voda na mlýn společností jako jsou Moderna nebo BioNTech. Akciím Moderna navíc také pomohlo červnové schválení vakcíny pro americké děti a dospívající ve věku 6 měsíců až 17 let.
Graf č. 3: Akcie společnosti Moderna v platformě MT4 na časovém rámci M15 společně s 50 a 100 denním klouzavým průměrem
Po propuknutí pandemie koronaviru byla Moderna z pochopitelných důvodů miláčkem investorů. Akcie tak dosáhly historického maxima téměř 500 USD. Od září minulého roku se však vydaly výrazným tempem směrem na jih. Při pohledu na P/E ratio (poměr ceny akcie a zisku na akcii) Moderna působí velmi atraktivně - poměr se nyní pohybuje kolem 5, což je skvělé číslo pro farmaceutickou společnost. Moderna je navíc dobře finančně vybavena - vakcíny proti koronaviru jí dodaly velmi zajímavou likviditu.
Největší obavou je však pro investory budoucnost dané společnosti a její tržby po pominutí koronaviru. Kromě zmíněných vakcín nyní společnost neprodává veřejnosti žádné jiné produkty. V testovací fázi má několik dalších produktů, jejich finální schválení a prodej jsou však ve hvězdách. V příštích měsících se tak akciím Moderna může dále dařit díky dalším vlnám koronaviru. Z dlouhodobého hlediska však bude společnost potřebovat další produkty, pokud tedy chce prosperovat.
Naučte se obchodovat CFD akcie s ebookem od Purple Trading.
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 67,3% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2021 do 31. března 2022). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.