Evropská centrální banka (ECB) tak stihla pouze ukončit kvantitativní uvolňování (QE), víc jí čas ani inflace nedovolily. Depozitní úroková sazba tak dále zůstává na -0,40 % a proti aktuálnímu zpomalení se tak nemá eurozóna z pohledu centrální banky čím bránit, její možnosti uvolnění měnové politiky jsou velmi omezené.
Není se tedy co divit, že trhy přestaly věřit, že se inflace v dlouhodobém horizontu podaří dostat na cíl lehce pod 2 %. Jak je vidět z grafu, od podzimu 2018 se 5letá inflační očekávání propadla z 1,7 % až téměř na 1,1 %. Finanční (či lépe řečeno dluhopisové) trhy tedy čekají naplnění japonského scénáře s dlouhodobě zápornými sazbami a minimální inflací. Mimochodem výnos 10letého německého dluhopisu dále klesá a dosahuje již -0,26 % p.a.
Vývoj 5letých (5-10) inflačních očekávání v eurozóně:
A abych po delším úvodu nezapomněl na otázku z nadpisu článku, pojďme se podívat, co taková nižší inflace udělá s kurzem eura, resp. měnového páru EUR/USD. Krátkodobě je tato zpráva pro euro negativní, protože růst úrokových sazeb se odkládá do velmi vzdálené budoucnosti. Pokud však inflace bude skutečně nižší dle předpokladů, reálné úrokové sazby, které po očištění o riziko rozhodují o atraktivitě měny nejvíce, budou růst, což euru pomůže.
Vývoj jádrové inflace v eurozóně:
Nižší inflace také znamená silnější měnu v delším horizontu. Když vezmeme v úvahu inflaci 1 % v eurozóně a 2 % v USA, tak „vnitřní hodnota“ EUR/USD dle parity kupní síly roste o 1 % ročně. To je mimochodem již realita posledních 10 let, během kterých ceny v eurozóně vzrostly o 11 %, zatímco v USA o 19 %. Euro tak získává na atraktivitě a evropští vývozci na konkurenceschopnosti. A to je hlavní argument, proč bychom se parity eura a amerického dolaru již neměli dočkat a trend EUR/USD by měl být dlouhodobě rostoucí.
Prozatím však dlouhé pozice „brzdí“ vysoký záporný úrokový diferenciál mezi oběma měnami, který tvoří náklad okolo 3 % ročně z velikosti pozice. Za dalších 12 měsíců ale může být všechno jinak, protože americká centrální banka se chystá snížit úrokové sazby a zhoršit tak atraktivitu dolaru. Více se dozvíme na jejím zasedání už tuto středu.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg