Robotické obchodování
Velmi zajímavou hypotézu možného vysvětlení podala Caitlin McCabe ve svém článku pro WSJ. Hlavní myšlenkou bylo, že současný růst trhů od začátku roku je tažen kvantovými fondy. To jsou fondy, které se místo lidského řízení spoléhají na složité algoritmy. Jednoduše řečeno akcie kupují a prodávají roboti. Ti využívají velmi komplexní výpočty na odhad výsledku pohybu akcií. Svou výkonnost prokazují hlavně schopností nakupovat a prodávat akcie ve velmi rychlém sledu. Negativní efekt celého robotického obchodování je umělé vytváření trendů. Na základě rychlého obchodování robot strhne další roboty nebo i lidi k investování do určitého titulu. A tím vytváří rostoucí trend, který je přiživován vlastním robotickým obchodováním.
Samozřejmě to neznamená, že by tento trend byl úplně odtržený od reality. Roboti samozřejmě pečlivě vyhodnocují burzovní zpravodajství. Ale rychlým uskutečněním příkazů jsou schopni trend umocnit. Takže nyní zůstává i nadále obecně rostoucí trend i přesto, že špatných zpráv přibývá každý den. Tyto zprávy však nemají sílu změnit názor algoritmů.
Riziko Volmageddonu 2.0 - masivní volatilita na finančních trzích
Růst algoritmického obchodování můžeme pozorovat i na nárůstu uzavíraní opcí na jeden den. Rizikem krátkodobých opcí je to, že jednodenní výrazný pokles, který prorazí technické úrovně, může způsobit paniku, která zachvátí burzu jak sněhová lavina. Jednodenní opce tak mohou způsobit pokles o 5 % za den. Samozřejmě tyto věci platí i pří růstovém trendu.
Právě překvapivý růst nepřináší na trhy klid, ale naopak zneklidňuje. Čím výš vystoupáme, o to horší může být pád.
Závěr: Algoritmy mají nečekaného spojence
Algoritmy si vesele obchodují. Zatím můžeme říct, že se jim daří a trhy rostou i díky tomu. Od začátku roku index Nasdaq posílil o solidních 24,8 % a špatně se nevedlo ani indexu S&P 500 se ziskem 9 %. A zde je zakopán pes. Hodně institucionálních investorů se drželo stranou. Kdo spoléhá na fundamentální analýzu i nadále považuje situaci na trhu za kritickou a růst cen akcií za neospravedlnitelný. Avšak těmto investorům ujel vlak. Pokud v příštích týdnech ke korekci nedojde, jen těžko budou svým klientům vysvětlovat, že nechtěli na burzu, protože se báli krachu. Ať chtějí, nebo nechtějí, budou se muset vrátit na trh a riskovat. A tito investoři přijdou algoritmům vhod. Večírek na burze tak zatím nemusí končit.
Matěj Široký