Sobota 21. prosince 2024 19:25
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Nastroje

Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?

07.05.2021 11:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kdo v loňském roce investoval své peníze do akcií firem z odvětví čisté energetiky, může si gratulovat. Za posledních 12 měsíců si akcie zařazené do indexu SP Global Clean Energy připsaly v průměru zisky téměř 130 procent. Zdaleka tak překonaly širší akciový index největších amerických firem S&P 500, který vzrostl „jen“ o 50 procent. Vyplatí se i nadále vložit do „čisté energie“ investiční prostředky?

Nová americká administrativa prezidenta Bidena zahájila tažení proti klimatickým změnám. Navazuje na Evropskou unii, které chce výrazným způsobem omezit emise skleníkových plynů. Na silnicích přibývá elektromobilů, mnohé korporace zavádějí do svého byznysu šetrnější způsoby výroby, dopravy či balení produktů a minimálně v tiskových zprávách a reklamách se předhánějí, která z nich je „zelenější“. Je samozřejmě otázkou, kolik z těchto ambiciózních plánů zůstane jen na papíře, ale i tak je patrné, že téma ekologie se v posledních letech dostalo do popředí veřejného zájmu a investice nezůstaly stát stranou.

Přibývá na burzách obchodovaných firem, které se zaměřují na udržitelné technologie nebo vůči životnímu prostředí šetrnější a inovativní postupy při získávání energie. Nutno dodat, že zatímco některé firmy za sebou mají už pěknou řádku let fungování a solidní výsledky, mnoho dalších jsou poměrně krátce fungující startupy, které si srdce investorů nezískaly výnosy, ale spíše nápady a idejemi, které se nyní snaží přivést k životu. Ačkoliv některé z těchto firem zatím nevydělaly na výnosech svým investorům ani dolar, rostly v uplynulém roce klidně o desítky i stovky procent. I to je důkaz, že poslední měsíce se na burzách prostě vymykají standardnímu koloběhu.

Je třeba pečlivě vybírat

Vůbec nechci odrazovat ty, které láká do tohoto sektoru investovat. Jistě se zde dá najít řada akcií společností, které reálně přinášejí přidanou hodnotu, mají slušnou konkurenční výhodu, vyrovnané hospodaření a je zde reálný příslib toho, že svým majitelům (investorům) budou vydělávat. Ale radil bych, aby nákupu předcházela skutečně důkladná analýza daných firem. To se má koneckonců dělat před každým akciovým nákupem, ale jsem přesvědčený, že obzvlášť v tomto odvětví se nyní skrývá řada společností, nad kterými se po odeznění aktuální „zelené vlny“ zavře voda. Kdo nechce vybírat jednotlivě může investovat prostřednictvím fondů, které se zaměřují na čistou energii či udržitelné technologie a jeho investici rozloží mezi více firem.

Jestli si říkáte, že aktuálně nejsem úplně velkým příznivcem investování do čisté energie, tak máte pravdu. Podtrhávám ale slova aktuálně a investování, protože nemám nic proti tomu, když se budeme k planetě chovat lépe. Jako investor ale po posledním roce silného růstu nevidím nyní u čistých energií dramatický potenciál dalšího růstu. Bude-li tedy trh alespoň trochu racionální, nad čímž se v dnešní době, kdy se do investování pouští řada nováčků vybavených investičními aplikacemi v mobilu a radami z YouTube, velký otazník.  Klasické poměrové ukazatele pro tento sektor ale celkem jasně říkají, že je zde teď poměrně draho.

Oživení po koronaviru

Naopak jsem optimistou ohledně klasických velkých společností ze sektoru energií, jejichž ohodnocení se mi jeví jako přijatelné a mám je ve svém akciovém portfoliu zařazené. Postkoronavirové zotavení se v tomto sektoru ještě naplno neprojevilo a akcie řady společností, například ropných těžařů, mají poměrně slibný růstový potenciál.

Obecně si myslím, že by energetický sektor mohl být i pro většinu drobných investorů zajímavým artiklem. Už proto, že sektor energií patří mezi takzvané cyklické sektory, kterým se na trhu zpravidla velice dobře daří v obdobích oživení ekonomik po krizích, a právě v takových časech se zřejmě nyní nacházíme. I drobní investoři, kteří nechtějí sami podstoupit riziko výběru jednotlivých akcií do svých portfolií, zde mají velký výběr mezi různými podílovými fondy nebo ETF zaměřenými právě na energetický sektor.

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čipový a hořčíkový hladomor mohou srazit letošní růst české ekonomiky pod úroveň tří procent
    Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podala výkon, jenž zaostal za většinou očekávání. Nedá se však říci, že by vzhledem k očekávání zcela „pohořela“. Podle prvního předběžného odhadu, jejž dnes zveřejnil ČSÚ, přidala meziročně 2,8 procenta. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě svých odhadů počítali s růstem 3,2 procenta, někteří však předpokládali expanzi jen mírně nad úrovní jednoho procenta.
  • Čipy Nvidie by potenciálne mohol vyrábať Intel
    Akcie Nvidie (NVDA.US) a Intelu (INTC.US) vzrástli o viac ako 8,0 % a 5,0 % – po tom, čo agentúra Bloomberg uviedla, že Nvidia na výrobu svojich čipov využíva Intel. Intel je priamym konkurentom spoločnosti Nvidia na frontoch CPU aj GPU, ale generálny riaditeľ Huang vysvetlil, že Intel a AMD poznajú tajné plány Nvidie už roky, takže nie je paranoidný pri zdieľaní ďalších informácií. Medzitým generálny riaditeľ Intelu, Pat Gelsinger, počas včerajšieho vypočutia v senáte požiadal predstaviteľov vlády USA o podporu legislatívy na podporu výroby polovodičov.
  • Čísla stvrzují, že „Česko je jednou nohou v recesi“. Nezaměstnanost zatím roste méně, než se čekalo, což se ovšem může letos změnit
    Dnes zveřejněné zpřesnění růstu české ekonomiky v loňském třetím čtvrtletí je nepříjemným překvapením. Zpřesnění o dvě desetiny procentního bodu, z 1,7 procenta meziročního růstu na 1,5 procenta, totiž prakticky nikdo z expertů nečekal. Experti v drtivé většině případů počítali s potvrzením úrovně růstu čítající 1,7 procenta. Koruna vůči euru reagovala na nová čísla oslabením z rekordních úrovní od roku 2008, až pod 23,93, zpět nad 24,00.
  • Čísla trhu práce
    Výsledky s US trhu práce skončili obzvlá&scar...
  • Čísla z čínskej ekonomiky sú úplne absurdné
    Čína v minulom týždni zverejnila rast HDP za prvý kvartál. Žiadne prekvapenie sa nekonalo a medziročne rástla už tretí kvartál po sebe o 6,8%. Od začiatku roka 2015 je rozptyl rastu minimálny – medzi 6,7% a 7%. A to aj napriek tomu, že koncom roka 2015 a začiatkom roka 2016 bola jej ekonomika v nemalých problémoch a plnila titulky nielen vo finančnom spravodajstve.
  • Čísla z Číny sa naďalej zhoršujú. Príde vláda so stimulmi?
    Hodnota čínskych akcií klesla tento rok o viac ako 2 bil. CNY. To je takmer totožné so stratou počas finančnej krízy (percentuálne však bola menšia). V porovnaní s rokmi 2015-2016, ktoré označujeme za „spľasnutie bubliny na čínskych akciách, je to niekoľkonásobne viac (je však potrebné dodať, že bublina sa nafúkla a vo veľkej miere aj spľasla v roku 2015, čiže sa to v medziročnej štatistike neobjavilo).
  • Čísla z európskej priemyselnej výroby sa mierne zlepšili
    Včera a dnes dorazili nové dáta z nemeckého priemyslu. Tie začínajú ukazovať pozitívne signály. Zvyšuje sa teda pravdepodobnosť, že sa aktuálny negatívny trend zvráti.
  • Čísla z ropného trhu boli mierne pozitívne. Brent vzrástol nad 72 USD za barel.
    Dnešné dáta z amerického ropného trhu priniesli pre ropu mierne pozitívne dáta. Po prvé, zásoby klesli o 1,1 mil. barelov, čakal sa pritom pokles o 0,5 mil., čiže konsenzus bol mierne podstrelený o 0,6 mil. Po minulotýždňovom nečakane silnom raste zásob je teda situácia späť v normále a medziročný pokles zásob pokračuje mimoriadne silným tempom 19,7%.
  • Čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně
    Závěr minulého týdne se na zámořských trzích nesl v negativním duchu. To bylo zapříčiněno silnějšími daty z trhu práce. Situace nahrávající zvyšování úrokových sazeb naopak nenahrává růstovým akciím, především je to pak citelné u technologických megacapů. Apple v pátek ztratil 0,3 %, Amazon 1,4 % a Nvidia dokonce 1,5 %. Naopak se dařilo akciím Alibaby, která narostla o 4,7 %. Nižší počet prodaných automobilů v listopadu ovlivnil cenu akcií společnosti Ford, které poklesly o 1,6 %. Společnost zabývající se donáškou jídla, DoorDash, ztratila 3,3 % po sníženém doporučení od společnosti RBC.
  • Číslo dňa: 511
    US akcie mierne poklesliAkciové trhy na Wall Street včera zaznamenali mierny pokles a skorigovali zo svojich rekordnýc...
  • Čisté úrokové výnosy Erste na rekordní úrovni, banka zvýší dividendu a ohlašuje buyback
    Erste dnes ráno vykázala další silné výsledky. Rok 2023 přinesl nejen růst čistých úrokových výnosů, ale i navýšení dividendy nebo ohlášení záměru o odkup akcií ve výši 500 mil. EUR. Management navíc zveřejnil střídmý výhled, který počítá s poklesem tempa růstu provozních nákladů, ale i úrokových výnosů. Více informací z výsledkového reportu Erste se dozvíte již nyní v našem videu.
  • Čistý zisk bank v 1. pololetí stoupl o 1,1 miliardy na 55,7 miliardy Kč
    Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí stoupl meziročně souhrnný čistý zisk o 1,1 miliardy Kč na 55,7 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Aktiva bank podle nich činila ke konci června 9,982 bilionu korun, což je o 1,076 bilionu více než na konci roku 2022.
  • Čistý zisk banky Moneta v prvním pololetí stoupl o 9,1 procenta na 2,7 mld Kč
    Čistý zisk Moneta Money Bank v prvním pololetí 2024 vzrostl meziročně o 9,1 procenta na 2,7 miliardy korun. Provozní výnosy banky stouply meziročně o šest procent na 6,2 miliardy korun. Provozní náklady zůstaly stabilní na 2,8 miliardy korun. Moneta to dnes oznámila v tiskové zprávě.
  • Čistý zisk banky Moneta v 1. čtvrtletí klesl o 5,8 procenta na 1,2 mld. Kč
    Čistý zisk Moneta Money Bank letos v prvním čtvrtletí klesl meziročně o 5,8 procenta na 1,2 miliardy koruny. Podobně se snížily provozní výnosy banky, a to o rovných šest procent na 2,8 miliardy. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila banka. Loni zisk i výnosy Moneta Money Bank v prvním čtvrtletí naopak výrazně rostly, podobně jako dalším bankám. Čistý zisk Monety tehdy dokonce stoupl na více než dvojnásobek.
  • Čistý zisk ČEZ klesá kvůli windfall tax, odhad přesto překonán
    Čtvrteční ráno patřilo výsledkům ČEZ. Provozní výnosy sice nesplnily očekávání, nicméně u EBITDA i čistého zisku k tomu došlo. Společnost vykázala nárůst produkce z obnovitelných zdrojů. Co za tím stálo? Jaký je výhled na letošní rok? To se dozvíte již nyní v našem videu.
  • Čistý zisk ČEZ se v prvním čtvrtletí meziročně ztrojnásobil na 26,7 mld. Kč
    Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 218 procent na 26,7 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o 29 procent na 76 miliard a provozní zisk před odpisy (EBITDA) o 119 procent na 43,7 miliardy. ČEZ to dnes oznámil v tiskové zprávě. Důvodem růstu je podle ČEZ mimo jiné enormní růst cen komodit na velkoobchodních trzích a rekordní zisk z obchodování s komoditami na západoevropských trzích. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.
  • Čistý zisk ČEZ v prvním čtvrtletí posiluje, dividendní politika zatím ve hře
    Čistý zisk ČEZ v prvním čtvrtletí stoupl meziročně o čtvrtinu na 13,6 miliard Kč, což je velmi pozitivní vývoj. Na druhou stranu, provozní výnosy klesly o šest procent na 87,4 miliardy korun, což může být důsledkem různých faktorů, včetně změn v cenách elektřiny a nákladech na výrobu. Společnost však potvrdila svůj výhled hospodaření na celý letošní rok, což by mohlo posílit důvěru investorů.
  • Čistý zisk ČEZ v prvním čtvrtletí stoupl meziročně o čtvrtinu na 13,6 mld. Kč
    Čistý zisk energetické firmy ČEZ letos v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o čtvrtinu na 13,6 miliardy korun. Provozní výnosy naopak klesly o šest procent na 87,4 miliardy korun. Společnost dnes neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na webu. Zároveň potvrdila výhled hospodaření na celý letošní rok, oproti výchozí predikci zveřejněné v březnu tak zůstal beze změny. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) za celý rok předpokládá 115 až 120 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úrovni 25 až 30 miliard korun.
  • Čistý zisk ČSOB za tři čtvrtletí stoupl o 84 % na 11,6 miliardy Kč
    Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí stoupl o 84 procent na 11,6 miliardy korun. Objem aktiv pod správou jí vzrostl o 16 procent na 278 miliard korun. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, to dnes sdělila ČTK. Ostatní velké banky zaznamenaly také výrazný nárůst zisku.
  • Čistý zisk Daimleru se kvůli koronaviru propadl o 92 procent
    Čistý zisk německé automobilové skupiny Daimler se v prvním čtvrtletí propadl o 92 procent na 168 milionů eur (4,6 miliardy Kč). Automobilka musela kvůli šíření nemoci covid-19 přerušit výrobu a zaměřit se na ochranu hotovosti a snížení nákladů. Společnost, která vyrábí osobní automobily a dodávky značky Mercedes-Benz, to uvedla v dnešním prohlášení.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024