Sobota 21. prosince 2024 19:30
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox 16 let
reklama
eightcap trade smarter

Komentář analytiků společnosti Fidelity: Trump zvítězil

08.11.2024 13:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Donald Trump vyhrál prezidentské volby v USA. Ekonomové a investiční manažeři společnosti Fidelity International níže probírají, jaké to pravděpodobně bude mít následky.

Salman Ahmed, globální vedoucí oddělení Makro a strategické alokace aktiv

Výsledky voleb v USA ukazují na výrazné vítězství Donalda Trumpa, který zvítězil ve všech rozhodujících státech. Průzkumy směřující k volebnímu dni ukazovaly na nerozhodný výsledek, ale zdá se, že Trump si ve srovnání s rokem 2020 vedl ve všech státech o 2–3procentní body lépe.

Návrat Trumpa do úřadu přinese významné změny v hospodářské politice USA. Nejdůležitější a nejdříve prosazované budou návrhy týkající se obchodní politiky, zejména používání cel, kde má prezident významné výkonné pravomoci.

Vezmeme-li to kolem a kolem, 60procentní cla na Čínu a 10procentní univerzální cla by byla mnohem významnější než za předchozí Trumpovy vlády a mohla by zvýšit efektivní celní sazbu v USA téměř šestkrát, a to na nejvyšší hodnotu od období před druhou světovou válkou.

To by mohlo ovlivnit dlouhodobý růst HDP Spojených států a zároveň způsobit jednorázový šok pro jádrovou inflaci.

Neočekáváme, že by Trump své obchodní návrhy v plném rozsahu realizoval okamžitě; spíše je pravděpodobně využije k určení směru politiky a vyjednání lepších dohod, a proto možná aplikuje spíše postupný přístup. Klíčové zde bude jmenování nového ministra financí.

Nejvíc tyto kroky ovlivní Čínu, Evropu a Mexiko, které mají s USA největší obchodní deficity. Trumpova politika směřuje také k zavedení přísnějších imigračních kontrol, což by mohlo potenciálně omezit nabídku pracovních sil a dezinflační zisky posledních čtvrtletí. Rétoriku a případné následné kroky zde bude třeba bedlivě sledovat.

V oblasti fiskální politiky bude důležitější, kdo ovládne Kongres, na to si možná budeme muset počkat několik dní, než se dozvíme, jak dopadnou volby do Sněmovny reprezentantů. Senát se již převrátil na červenou.

Rozpočtový výhled se výrazně liší v případě „rudého převratu“ ve srovnání s rozděleným Kongresem. V prvním případě je výrazně expanzivnější (v hodnotě až 2procentních bodů fiskálního deficitu navíc).

Cla sice pravděpodobně zvýší příjmy, a to až o 1,3 % HDP, nicméně stále nedosahují výše daňových a výdajových plánů, s nimiž Trump vystupoval v kampani. Tyto výdaje by tak mohly zvýšit fiskální deficit na více než 8 % HDP, pokud bude na konci roku 2025 prodloužena platnost zákona o snižování daní a o pracovních místech.

Bez ohledu na to je pravděpodobné, že fiskální politika bude i nadále stimulovat růst a udrží úroveň fiskálního deficitu výrazně vyšší ve srovnání s průměrem 3,8 % HDP, který Státy dosahovaly před pandemií. Celkově bude fiskální pragmatismus v politických rozhodnutích do značné míry chybět.

V této souvislosti očekáváme, že v USA se brzy projeví spíše reflační rizika v souvislosti s větším růstem nominálního HDP a opětovným výskytem stoupajících inflačních tlaků.

To vše pravděpodobně výrazně změní směřování měnové politiky pro příští rok. Prozatím očekáváme, že Fed zůstane u listopadového snížení sazeb, ale až se objeví více podrobností kolem Trumpovy hospodářské politiky a rozdělení Kongresu, bude směr centrální banky v příštím roce jasnější. Otázka zvyšování sazeb se ještě může vrátit na stůl.

Zatímco směr hospodářské politiky je jasný, rétorika v příštích dnech, včetně jmenování vlády a složení Kongresu, bude důležitá pro posouzení rozsahu a načasování toho, co nás čeká. Dopad na domácí i světovou ekonomiku bude významný.

Niamh Brodie-Machura, co-ředitelka pro investice, akcie

Ekonomické prostředí zatím působí pozitivně a mělo by trhům poskytnout slušnou základnu. Neočekává se, že by za Trumpa došlo k nějakému vážnějšímu fiskálnímu omezení, a očekávala bych, že trh státních dluhopisů bude i nadále absorbovat plánovaný dluh. To vše je pro akcie příznivé, i když v některých částech trhu zjevně panují obavy z valuací.

Pozorně sledujeme dvě oblasti. Jednou z nich je ta část globálního trhu, která by mohla utrpět vyššími cly, takže budeme muset sledovat, co nakonec administrativa předloží. Na druhou stranu Čína si zatím neprosadila výrazný fiskální impuls, takže Peking má prostor k tomu, aby podnikl kroky i proti dopadu zvýšení cel na obchod a globální poptávku. To by mohlo mít široké důsledky pro řadu aktiv – od čínských akcií přes dolar až po státní dluhopisy.

Za druhé, reflace ekonomiky by sice měla být pro podniky dobrá, ale jen pokud neprobíhá příliš rychle. To jsme viděli v období po Covidu a existuje riziko, že bychom takto mohli skončit znovu.

Marty Dropkin, vedoucí oddělení akcií pro Asii a Tichomoří

Když jsme diskutovali o výsledku těchto voleb z pohledu asijských trhů, vždy jsme se vraceli k fundamentům: ty určují dlouhodobější výnosy více než dočasné změny na trzích. Proto se zaměřujeme na odvětví s největšími možnostmi organického růstu, na ta, která jsou v souladu s vládními politickými iniciativami a mají potenciál zvyšovat domácí poptávku. Zajímavým příkladem může být zdravotnictví a technologie. Snaha o vybudování prosperujícího dodavatelského řetězce v oblasti technologií přinese určité výhody i pro oblast infrastruktury.

Mé nedávné rozhovory s portfolio manažery se točily okolo domácí politiky v Číně a toho, jaké páky může tamní vláda použít bez ohledu na výsledek voleb. Jasným možným scénářem byla cla, Trump hrozil až 60procentním clem na dovoz z Číny, a to je samozřejmě problém. Čínská vláda má ale spoustu nástrojů, které může použít v závislosti na tom, co se stane v USA a na dalších trzích. Společnosti se s cly potýkaly i dříve a tato možnost je již do značné míry započítána do cen akcií.

Steve Ellis, globální investiční ředitel Fixed Income

Výsledky by za každého prezidenta pravděpodobně byly inflační, ale trh již nějakou dobu zjevně čte Trumpovu politiku jako expanzivnější, což pravděpodobně vytvoří náročnější prostředí pro nástroje s pevným výnosem.

Trump se vyjádřil k oslabení měny, a to je třeba sledovat. Bude to rok posunů úrokových diferenciálů, ale i kroků v oblasti obchodních cel, což může mít dopad na toky mezi ekonomikami.

Případná cla by s sebou přinesla i dlouhodobější rizika pro růst, což s postupem času přináší do hry scénáře stagflace. Vysoká cla pravděpodobně zvýší ceny v době, kdy Fed snižuje úrokové sazby, protože velká část ekonomiky potřebuje podporu.

Další otázkou je očekávání ohledně rozpočtu a objem emisí dluhopisů. Problém deficitu se v krátké době pravděpodobně nepodaří vyřešit, což má potenciál zneklidnit dluhové trhy. I když se možná nedostaneme do fáze, kdy by začala být zpochybňována kvalita amerických Treasuries, letos jsme již byli svědky prudkého pohybu trhů v reakci na obavy u nabídky.


Lei Zhu, vedoucí oddělení pevných výnosů, Asie

Očekáváme, že veškerá volatilita spreadů asijských dluhopisů investičního stupně bude krátkodobá, trh bude podporován relativně vysokými celkovými výnosy a silnými technickými faktory a jakékoli rozšíření poskytne nákupní příležitosti.

Asijské trhy s vysokými výnosy se také pohybují na duraci o délce pouhých dvou let s průměrným ratingem BB–a úvěrovými rozpětími, která přesahují 500 bazických bodů a jsou vyšší než dvacetiletý průměr. Vítězství republikánů by také mohlo podpořit náladu tím, že by vedlo ke zvýšení stimulů ze strany Číny a k pokračujícímu uvolňování měnové politiky.

V případě rudého vítězství by kombinace republikánského prezidenta a republikány kontrolovaného Kongresu mohla dál tlačit výnosy amerických státních dluhopisů výš v důsledku zvýšených vládních výdajů a inflačních očekávání. To by pravděpodobně posílilo americký dolar a oslabilo asijské měny, které by se přizpůsobily vyšším americkým úrokovým sazbám a možnému obchodnímu napětí. Přesto by nadcházející stimulační balíček Číny, mohl pomoci stabilizovat Čínu a asijské úvěrové trhy.

Matt Quaife, globální vedoucí oddělení řízení investic do Multi Asset

Fundamenty jsou stále silné a vzhledem k tomu, že nejistota ohledně amerických voleb je již za námi a americký Federální rezervní systém snížil sazby, měla by současná situace podporovat riziková aktiva. My nyní máme nadváženou pozici v akciích, se zvláštní preferencí pro USA, a neutrální pozici ve státních dluhopisech i úvěrech.

Výsledky voleb mají pro finanční trhy často menší význam, než se mnozí domnívají. My se raději díváme skrz ten „šum“ a zaměřujeme se na dlouhodobé fundamenty. Přesto hledáme taktické příležitosti, které mohou vyplynout z případné nové republikánské politiky. Navrhovaná cla na americký dovoz by měla podpořit dolar, zejména vůči mexickému pesu, čínskému jüanu a několika dalším asijským měnám. Možnost nižších daní by mohla poskytnout okamžitou podporu americkým akciím, ale mohla by také vést k většímu očekávání fiskálního tlaku v budoucnu. Žádná ze stran nevyjádřila velký zájem o kontrolu fiskálního deficitu a domníváme se, že by se americkým křivkám mohlo dařit být strmější v důsledku dovozních cel a rizik fiskální politiky. Rovněž preferujeme státní dluhopisy eurozóny a Spojeného království před americkými státními dluhopisy. V rámci akcií se domníváme, že atraktivní oblastí trhu v USA, stejně jako v Evropě a Japonsku, jsou akcie se střední kapitalizací.

Pokud jde o akciové sektory, domníváme se, že příklon republikánské strany k nižším regulacím a daním a možnost vyšších úrokových sazeb by měly podpořit americký finanční sektor. Domníváme se také, že z deregulace by měla těžit energetická infrastruktura. A konečně, akcie zdravotnických zařízení by mohly uspořádat úlevnou rallye v důsledku nižšího rizika kontroly cen léků.

V širším měřítku je jedním z důsledků výsledku voleb to, že největším rizikem na trzích pravděpodobně přešlo z možnosti recese na možnost návratu inflace. To znamená, že se budeme zabývat částmi trhu, které by mohly nabídnout zajištění proti takovému scénáři, čemuž mohou pomoci producenti zlata a zlomové hodnoty inflace. Budeme nadále velmi pozorně sledovat, jak se bude vyvíjet politika v USA v nadcházejících týdnech a jak se bude formovat nová administrativa.

Rick Patel, manažer portfolia, Fixed Income

Ústředním tématem pro trhy s pevným výnosem budou cla a uvolnění fiskálního pozadí. Rozličná cla a případná následná odveta nebo obchodní válka budou mít potenciálně inflační i negativní dopady na růst. K pokračující nejistotě na trhu práce přispěje také přísnější imigrační politika. To zpochybní dvojí mandát Fedu řídit růst i inflaci, přičemž je pravděpodobné, že v závislosti na vývoji těchto dat bude na trzích se sazbami pokračovat volatilita. Delší konec výnosové křivky bude obzvláště náchylný k výprodeji, protože trh oceňuje dlouhodobější fiskální velkorysost.

Dolar bude pravděpodobně nadále získávat, zejména vůči mexickému pesu, euru a kanadskému dolaru, a vzhledem k faktorům souvisejícím s obchodem. Pokud se podíváme na úvěrové trhy, nedávná silná poptávka po výnosech by měla být celkově nadále podpůrná, nicméně spready budou pravděpodobně zranitelnější kvůli obavám ohledně růstu, obchodu a geopolitiky.

Z případného uvolnění regulace budou případně těžit finanční, energetický a obranný sektor. Sektor veřejných služeb může čelit výzvám plynoucím ze zrušení podpory zákona o snižování inflace a politiky čisté energie, kterou zavedla Bidenova administrativa, zatímco spotřebitelský a automobilový sektor budou čelit protivětrům kvůli clům. Pokud se podíváme na mezinárodní důsledky, evropský růst je křehký a podnikové fundamenty nejsou tak silné jako v USA, což činí trhy zranitelné. Evropský automobilový sektor, který se potýká s problémy, bude pravděpodobně i nadále vykazovat horší výsledky, přičemž hlavní obavou je obchodní napětí.  Cyklické sektory budou mít rovněž problémy.

Rosanna Burcheri, manažerka portfolia, akcie

Ačkoli se všeobecně očekává, že vítězství republikánů může zrušit některé části zákona o snížení inflace, včetně úvěrů na elektromobily, výrobní pobídky by naopak měly být víc chráněny vzhledem k tomu, že značná část investic se nachází v okresech ovládaných republikány. Trend přesunu výroby do Států již také nabral na síle a má podporu obou stran. Odhadujeme, že k základnímu tempu růstu investic do dlouhodobého majetku v USA by se v příštích letech mohly každoročně přidat až 2– 3procentní body, což by poskytlo řadu investičních možností v celém hodnotovém řetězci. Jsme svědky toho, že výroba je hnací silou růstu a investičních příležitostí ve střední Americe.

Regulační prostředí bylo klíčovým bojištěm soupeřících stran a Trumpovo zvolení přispěje k trendu deregulace, který již probíhá po červnovém rozhodnutí Nejvyššího soudu o ukončení „Chevron deference“. Očekáváme, že některá odvětví včetně finančního, energetického a technologického budou v nadcházejících letech profitovat.

V očekávání konečných výsledků voleb do Senátu a Sněmovny reprezentantů bychom chtěli zdůraznit, že z pěti hlavních oblastí politiky, které jsou ve hře během těchto voleb – sazby daně z příjmu právnických osob, regulace, fiskální deficit, cla a imigrace – první tři vyžadují dohodu prezidenta a obou komor Kongresu. Naproti tomu v oblasti cel a imigrace má prezident velký manévrovací prostor pro krátkodobou politiku bez ohledu na souhlas Kongresu.

Je důležité sledovat společnosti a zůstat disciplinovaný při oceňování. Máme seznam, co sledovat a jasnou představu o tom, jaká cena představuje dobrou hodnotu ze střednědobého až dlouhodobého hlediska. Hledáme podpůrné základní trendy a podniky obchodované pod jejich vnitřní hodnotou. Na volatilních trzích může volatilita vytvářet investiční příležitosti pro portfolio managery, co si akcie vybírají.

Klíčová slova: Horší výsledky | Automobilový sektor | Očekávání | Asijské měny | Stimulační balíček | Investice | Potenciál | Bidenova administrativa | Uvolňování měnové politiky | Asijské trhy | Impuls | SOK | Směřování měnové politiky | Nákupní příležitosti | Vice | Měny | Regulace | Tichomoří | Dlouhodobý růst | Významné změny | Rozpočtový výhled | Fidelity | Obranný sektor | Energetická infrastruktura | Komentář analytiků | Fed | Dovoz | Výsledky | Portfolio | TIM | Prezident | Objem | Zařízení | Válka | Současná situace | Deficit | Centrální banky | Trump | Federální rezervní systém | Treasuries | Mexiko | Kongres | Trh | Volby v USA | Sazby daně | Rallye | Odveta | Asie | Průzkumy | Příležitosti | Trh státních dluhopisů | Společnosti | Výnosové křivky | Donald Trump | Makro | Chevron | Zvýšení cel | HDP | Cena | Ceny | Technologie | Evropský automobilový sektor | JDE | Elektromobily | Nejistota | Snižování inflace | Čínská vláda | Daně | Americký dolar | Dovoz z Číny | Zisky | Regulační prostředí | Portfólia | Volby | Daně z příjmů | Situace | Inflace | Snížení sazeb | Rizika | Načasování | Prezidentské volby v USA | Alokace | Poptávka | Investiční manažeři | Portfolia | Body | Recese | Růst HDP | Obchodní válka | Silná poptávka | Peking | Ekonomové | Trend | Zvyšování sazeb | ROCE | Spready | Problémy | Vítězství Donalda Trumpa | Aktiva | Fiskální politika | Daně z příjmů právnických osob | Výsledky voleb | Fiskální politiky | Zdravotnictví | Výsledek voleb | Řetězce | Politika | Investiční ředitel | Dolar | Měnové politiky | | Výhled | Finanční trhy | Obchod | Trhy | Ředitelka | Stagflace | Prezidentské volby | Úrokové sazby | Cyklické sektory | Sazby | Manažerka | Investiční příležitosti | Profitovat | Finanční sektor | Oslabení | Vlády | Hospodářské politiky | Snižování daní | Práce | Hry | Riziková aktiva | Rozšíření | Volatilita | Růst | Příjmy | Zajištění | Salmán | Administrativa | Výnosy amerických státních dluhopisů | Snížení inflace | Alokace aktiv | Salman Ahmed | Banky | Výhody | Odvětví | Šok | Dluhové trhy | Ekonomiky | Podniky | Energie | Obchodní napětí | Oslabení měny | Manažeři společnosti | Fixed income | Riziko | Směřování | Ekonomické prostředí | Státní dluhopisy | Dluhopisy | Fidelity International | Čína | Nerozhodný výsledek | USA | FIXED | Vítězství republikánů | Fiskální impuls | Investiční | Fundamenty | Výdaje | Akcie | Výnosy | Manažeři | Vítězství |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Komentar Kena Vekslera - 03.06
    Riziko JE V KURZU!Nebo alespoň pro nejbližších pět minut. Nenechte se mýlit - já zastáncem přehnaných oče...
  • Komentár k inflácii v USA a UK – riziká sú skôr smerom nadol
    Dnes zverejňovali inflačné dáta Británia aj USA. Väčšina z nich dopadla plus/mínus podľa očakávaní a dopad na trhy bol teda obmedzený. Pozrime sa však na hlbšie inflačné trendy, od ktorých sa budú odvíjať budúce politiky centrálnych bánk, ktoré majú výrazný dosah na ich meny (teda libru a dolár).
  • Komentár pre hnonline: Ekonomická kríza tak skoro nehrozí
    V posledných týždňoch sa často v našich médiách stretávam s tým, že niekedy v roku 2020 má znovu prísť kríza (ešte aj Mikloš tuším o tom písal). Tipujem, že to bude skôr zlý preklad, pretože v zahraničí sa hovorí skôr o recesii ako o kríze. Síce o tom, že v roku 2020 dôjde k recesii, nejako príliš presvedčený nie som, vzhľadom na to, že aktuálna expanzia je jedna z najdlhších v histórii, tak štatistická pravdepodobnosť jej príchodu každým rokom rastie. Záporný rast ekonomiky však nevyhnutne nemusí znamenať krízu.
  • Komentár RBNZ k zvýšeniu sadzieb
    Expanzia novozélandskej ekonomiky má naďalej veľkú silu. Rast HDP sa odhaduje od začiatku roka po jún až na úrovni 4%. Globálne finančné podmienky...
  • Komentár SNB k ponechaniu sadzieb
    Švajčiarska centrálna banka ponechala cieľovú sad...
  • Komentář: Americké akciové indexy dosáhly letošního maxima
    Janet Yellenová včera mluvila prvně od březnového měnového zasedání Fedu. Držela se své tradiční holubičí rétorik...
  • Komentář analytika AXA ČR, SR k dnešní revizi HDP za 4. kvartál 2019 od ČSÚ
    Český statistický úřad dnes zveřejnil další odhad růstu HDP v rámci posledního loňského kvartálu. Oproti předběžnému odhadu došlo k mírné revizi tempa růstu české ekonomiky z dříve odhadovaných 1,7 % na 1,8 % v meziročním vyjádření. Mezičtvrtletně pak český produkt vzrostl o 0,3 %, oproti předchozímu odhadu, který činil 0,2 %.
  • Komentář analytika Fidelity Intenational ke zvýšení úrokových sazeb FEDu
    „Fed zvýšil, jak se očekávalo, úrokové sazby o 25 bazických bodů, ale změnil také střednědobou projekci celkového počtu zvednutí sazeb v roce 2018 ze tří na čtyři. Další dvě zvýšení jsou tedy v plánu ještě do prosince.“
  • Komentář analytika Fidelity Intenational k výsledkům voleb v Turecku
    Paul Greer, portfolio manager Fidelity International, hodnotí situaci na turecké politické scéně. Podle něj to vypadá, že i po nedělních předčasných volbách se nic nezmění. V prezidentském hlasování zvítězil hned v prvním kole prezident Erdogan, který získal něco málo přes polovinu hlasů. To znamená, že se podařilo vyloučit druhé kolo voleb 8. července. V parlamentních volbách si koaliční aliance AKP/MHP (Strany spravedlnosti a rozvoje/Strany národního hnutí) zachovala většinu svých zástupců v šesti set členném shromáždění.
  • Komentář analytika Fidelity Intenational k výsledkům zasedání ECB
    Nick Peters, multi asset portfolio manager, Fidelity International, uvádí: „ECB konečně oznámila omezení programu kvantitativního uvolňování. Centrální banka sníží své měsíční nákupy z 30 mld. eur na 15 mld. eur, a to od září do konce roku. Nové nákupy se poté zastaví, přestože reinvestice po splatnosti příslušných nástrojů budou pokračovat, čímž zůstane ECB dlouho aktivní na evropských trzích s pevnými příjmy.“
  • Komentář Anne Richardsové, CEO Fidelity International: Akciové trhy ochabují, když je nejvíc potřebujeme
    Vlády po celém světě spouští „stroje času“. Snaží se zajistit růst v příštích letech a nyní utrácí, aby zaplnily díry v ekonomice, které zůstaly po vypuknutí epidemie Covid-19. Francie a Německo například navrhly balíček pomoci ve výši 500 miliard EUR a ve Velké Británii úřad Office for Budget Responsibility očekává, že státní pokladna bude potřebovat dalších 300 miliard britských liber, aby udržela podniky naživu.
  • Komentář Anny Stupnytské, hlavní ekonomky Fidelity International, ke schůzce ECB
    Jak se očekávalo, ECB nechala úrokové míry po včerejší schůzce nezměněné. Oznámení cílených dlouhodobých refinančních operací (TLTRO) bylo také očekáváno, ačkoliv detaily, které byly zmíněny v prohlášení, nebyly před schůzkou trhem předpokládány.
  • Komentář Bena Laidlera ke změnám v indexu FTSE 100
    Poskytovatel globálních indexů FTSE Russell ve středu oznámí konečné změny ve svých indexech FTSE 100 s large-cap a FTSE 250 s mid-cap. Mezi ty, kteří jsou navrženi na zařazení do indexu FTSE 100 - nejvýkonnějšího hlavního trhu v letošním roce - patří i glasgowská průmyslová společnost Weir Group, jejíž akcie od poslední revize v srpnu vzrostly o více než 20 %, což zvýšilo její tržní hodnotu na 4,7 miliardy liber. Společnost těží ze svého přeorientování na těžební průmysl a její nedávno vykázané tržby meziročně vzrostly o 22 %.
  • Komentář Bostice z Fedu🗽Americká ekonomika a trh práce ztrácejí dynamiku?
    Raphael Bostic z amerického Federálního rezervního systému se dnes vyjádřil k americké ekonomice a trhu práce. Celkově je komentář poměrně smíšený - není extrémně holubičí, ale ani jestřábí. Zde jsou nejdůležitější body:
  • Komentář Bostice z Fedu k měnové politice USA. EURUSD ztrácí 0,2 %
    Výroky člena Federálního rezervního systému Christophera Bostice posílily americký dolar s odkazem na možnost globálních konfliktů, které by mohly opět zkomplikovat dodavatelské řetězce. Bostic zopakoval, že základním předpokladem je snížení sazeb počínaje třetím čtvrtletím, přičemž je třeba dávat pozor, aby ke snížení nedošlo příliš brzy a neriskovalo se obnovení poptávky a cenových tlaků. Americký prezident Biden naznačil, že americká armáda bude pokračovat v leteckých úderech na pozice Hútíů, v Jemenu a eskalace na Blízkém východě může být dalším pro-USD faktorem.
  • Komentář Breta Kenwella z eToro k US CPI
    Zpráva o zářijovém CPI vykázala vyšší hodnoty napříč všemi kategoriemi, přičemž hlavní ukazatele překonaly očekávání ekonomů. Investoři i Federální rezervní systém (Fed) doufali ve výsledky, které by byly v souladu s předpoklady nebo lepší, což by posílilo důvěru v rozhodnutí Fedu zahájit cyklus snižování sazeb o 50 bazických bodů. Toho jsme se ale nedočkali.
  • Komentář člena Fedu Jeffersona ovlivnil náladu na trhu
    Hlavní iniciativy na Wall Street zahájily dnešní obchodování v optimistické náladě, nicméně později v průběhu seance se nálada částečně zhoršila v důsledku posledních komentářů Jeffersona z Fedu.
  • KOMENTÁŘ (ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 30. září 2021):
    Bankovní rada ČNB na zářijovém zasedání zvýšila svou repo sazbu o plné tři čtvrtiny procentního bodu, což je z historického pohledu nejvýraznější jednorázové zvýšení úrokových sazeb české centrální banky od roku 1997.
  • KOMENTÁŘ DEVELOPERSKÉ SPOLEČNOSTI NEOCITY K ROZHODNUTÍ ČNB TÝKAJÍCÍ SE SNÍŽENÍ ÚROKOVÝCH SAZEB
    „Bankovní rada se rozhodla pokračovat v trendu snižování úrokových sazeb a v souladu s všeobecným očekáváním trhu rozhodla o snížení základní úrokové sazby na magickou hranici 4 %, což je další motivace k pořízení nemovitosti. Jedná se o pozitivní zprávu s blížícím se koncem roku, která pro realitní trh značí další rozhýbání poptávky. Se zvyšující se poptávkou ovšem musíme apelovat na zrychlení implementace stavebního řízení, jelikož jeho nepovedené spuštění může v čase odstartovat útlum rozvoje stavebního sektoru, což se může odrazit na celkové ekonomice i zhoršit již tak nevyhovující dostupnost nového bydlení, a tím i akcelerovat růst cen nemovitostí,” říká Jiří Piluša, finanční ředitel developerské společnosti Neocity.
  • Komentář: Důvěra po dvou měsících opět vzrostla, nebere však v potaz aktuální uzavírání ekonomiky
    Spotřebitelská důvěra v prosinci vzrostla o osm bodů na -14,5 b. Po dvou měsících poklesu tak opět roste. Detailní struktura průzkumu ČSÚ ukazuje na pokles strachu z celkového zhoršení ekonomické situace, zároveň se ale zvýšila snaha spořit, což v souhrnném indikátorů působí pozitivně na jeho růst. Zároveň také poklesly obavy ze ztráty zaměstnání, ty však ale stále zůstávají vysoké. Celkově se tak důvěra domácností vrátila na úrovně z letošního května, kdy se začala zlepšovat situace po první vlně pandemie. Obdobný vývoj je viditelný i na podnikatelské důvěře. Ta však během předchozích měsíců nepropadla tak výrazně, jako v během jarních měsíců, a její aktuální růst tak vychází z výrazně vyšších úrovní. Největší nárůst zaznamenal sektor služeb, který ale letos propadl nejvíce. V případě průmyslu se důvěra podnikatelů poprvé vrátila na únorové úrovně a umazala tak celý letošní propad. Dnešní statistika je tak dobrou zprávou pro tuzemskou ekonomiku. Dopad druhé vlny pandemie je výrazně nižší než během jarních měsíců. Na druhou stranu dnes zveřejněný průzkum byl proveden v první polovině měsíce, kdy se otevírala většina obchodů a služeb, a nebere v potaz jejich aktuální opětovné uzavření.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy