Uplynulé desetiletí v ekonomice: krize, rozmach Číny, alternativy
Turbulentní rok 2020 je již minulostí a společně s ním skončilo také další desetiletí, ve kterém jsme byli svědky mnoha důležitých událostí. V dnešním článku se proto ohlédneme za poslední dekádou. Přinášíme výběr pěti nejdůležitějších událostí a trendů ve světové ekonomice v uplynulém desetiletí.
Hospodářské krize a celní války:
- Počátkem uplynulého století se světové ekonomika ještě potýkala s následky hospodářské krize z let 2007 a 2008, kdy svět zachvátila vlna bankrotů, rekordních poklesů a recese. Řada zemí se musela dohodnout s MMF na pomocných úvěrech a některé země se ocitly na prahu státního bankrotu. Částečnou souvislost s globální krizí měla i dluhová krize, která zasáhla eurozónu. Finanční krize donutila pět zemí EMU požádat unii o finanční pomoc. Jako první tak učinilo na jaře 2010 Řecko, jež se přitom do eurozóny dostalo díky zfalšovaným statistikám. Později o pomoc požádalo Irsko, Portugalsko, Španělsko a Kypr. Kvůli finanční krizi EU zřídila několik překlenovacích fondů a také začala budovat bankovní unii.
- Krizi z let 2007 a 2008 ale překonala situace, které nastala po vypuknutí pandemie nového typu koronaviru. Krize citelně zasáhla celosvětovou ekonomiku a například v USA padaly v určitých etapách rekordy v nezaměstnanosti a hospodářském propadu od velké hospodářské krize ze začátku 30. let minulého století. Většina zemí v první vlně pandemie hlásila rekordní poklesy HDP.
- Světovou ekonomiku sužují také celní války. Spory o cla v hodnotě stovek miliard dolarů vedou USA s Čínou, s EU nebo s Tureckem. Podle poslední zprávy Světové obchodní organizaci (WTO) její členské země zavedly loni 102 nových opatření omezujících obchodní výměnu. Pokračující protekcionismus má podle WTO negativní dopady na hospodářský růst i na tvorbu pracovních míst. Nová protekcionistická opatření podle odhadů pokryla zboží a služby v hodnotě 746,9 miliardy dolarů (přes 17 bilionů Kč). To představuje nárůst o 27 procent a zároveň nejvyšší hodnotu za posledních sedm let.
Rozmach Číny:
- Čína v roce 2010 díky rychlé hospodářské expanzi vystřídala na postu druhé největší ekonomiky světa Japonsko. Hospodářský růst v Číně poté zpomaloval vzhledem ke klesající domácí poptávce a také obchodním sporům se Spojenými státy, její vliv v různých oborech ale neustále roste. Čínští internetoví obři Baidu, Tencent nebo Alibaba Group patří mezi největší technologické konglomeráty na světě, čínské Lenovo je největším výrobcem počítačů a čínský výrobce komunikační techniky Huawei Technologies je největším světovým dodavatelem telekomunikačních zařízení. Firma je zároveň druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě za jihokorejským Samsungem a před americkou společností Apple. Již sedm let za sebou je Čínská banka Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) největší bankou na světě dle velikosti aktiv. Druhá největší ekonomika světa má tak rekordní přebytek bilance zahraničního obchodu a stejně rekordní je i politicky citlivý obchodní přebytek s USA.
- Čínu stejně tak jako další velmoci zasáhla pandemie nového typu koronaviru, ale nyní čínská ekonomika zažívá mohutné oživení z útlumu a zatímco zbytek světa zažívá recesi, bude Čína podle většiny analytiků letos patrně jedinou velkou ekonomikou, která poroste.
- V roce 2013 také čínský prezident Si Ťin-pching oznámil svůj ambiciózní plán nové Hedvábné stezky (oficiálně Iniciativa Pásu a cesty, Belt and Road Initiative), do které Čína doposud investovala 200 miliard dolarů. Celkové náklady odhadují analytici na 760 miliard dolarů. Projekt by se měl přímo dotknout asi 70 zemí světa, ve kterých žije 4,4 miliardy lidí a které se podle údajů Světové banky (SB) na celosvětovém HDP podílejí 30 procenty. Projekt je ale i terčem kritiky. Řada západních států Peking podezírá z toho, že chce prostřednictvím stezky ještě silněji rozšiřovat svou moc. Ekonomové také varují před přílišným zadlužováním chudších zemí zapojených do projektů. Kritika se týká hlavně angažování Číny v Africe, podle západních zemí chce africké státy dostat pod svůj politický vliv a podle nich je jejím jediným ekonomickým zájmem v Africe je čerpat nerostné bohatství kontinentu, které potřebuje pro svou rychle se rozvíjející ekonomiku. Peking rovněž čelí kritice, že jeho africké projekty nerespektují životní prostředí a že čínské podniky často do Afriky přivážejí vlastní dělníky a nevyužívají pracovní sílu v afrických zemích.
Situace na trhu s ropou a uhlím:
- Trh s ropou v uplynulém desetiletí zasáhlo několik krizí, ať už se jednalo o rozmach těžby z břidlicových ložisek v USA nebo neochota států organizace OPEC kartel nebude navzdory prudkému poklesu cen omezovat těžbu. Ceny ropy dolů také tlačily obavy ohledně vývoje čínské ekonomiky, druhého největšího spotřebitele ropy po USA, dalším impulzem k pádu cen ropy byla příprava trhu na zvýšení dodávek ropy z Íránu. V současné době musí nejen OPEC čelit koronavirové krizi. V dubnu se ceny ropy propadly pod 16 dolarů za barel, tedy na nejnižší úroveň za 21 let.
- Uhlí, ze kterého dosud vyrábí nejvíce veškeré spotřebovávané elektrické energie ve světě, je jako energetická komodita ve vyspělých zemích na ústupu. Řada zemí EU již oznámila předběžné cíle uzavírání svých uhelných elektráren a tepláren.
Rostoucí význam alternativních forem ekonomiky:
- Jedním z fenoménů uplynulých let, který zažívá stále vrůstající boom, jsou nákupy přes internet, které zaznamenaly další nové rekordy v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru. Například v USA činil podíl nákupu přes internet v roce 2010 4,6 procenta maloobchodu, loni to bylo 10,7 procenta a v druhé polovině letošního roku již přes 16 procent. V Británii tento podíl vzrostl ve stejném období z 8,5 procenta na 36 procent. K dalším velmocem e-obchodu patří také Čína, ve které se uskutečňuje přes 50 procent transakcí. Celosvětově vrostl za uplynulých deset let podle údajů společnosti eMarketer podíl e-obchodu o více než 500 procent.
- Z jednotlivých firem je potom největším internetovým obchodem na světě americký koncern Amazon, který stejně jako další internetové společnosti, zaznamenal v době koronavirové krize zvýšený zájem o nákupy přes internet.
- Symbolem proměn ekonomických nástrojů posledních let se staly také kryptoměny, hlavně ta nejznámější - bitcoin, který byl vytvořen v roce 2009. Bitcoin je nejznámější z asi dvou stovek kybernetických měn, jejichž celková tržní kapitalizace činí podle serveru coinmarketcap.com 640,5 miliard dolarů.
- Bitcoiny může člověk koupit nebo prodat buď od druhé osoby, nebo na bitcoinových burzách či ve směnárnách. Na bitcoinu je založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách, řada obchodů prodává své zboží i za bitcoiny a po světě, včetně ČR, funguje řada bitcoinmatů. Bitcoin patří vedle zlata k alternativním investicím, ke kterým se investoři uchylují v době poklesu tradičních trhů. Vedle konzervativního zlata nabízí bitcoin větší míru zhodnocení, ale i možnost větší ztráty. Bitcoin už v minulosti prudce rostl, následně výrazně klesl a plán udržovat úrokové sazby dlouhodobě na nule, nepolevující pandemická paralýza a rekordy na akciových trzích nyní vedou k tomu, že kurz bitcoinu strmě roste.
Proměny automobilového průmyslu:
- Automobilový průmysl zasáhly změny převážně po vypuknutí emisního skandálu německé automobilky Volkswagen v září 2015. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) tehdy obvinila Volkswagen, že do svých vozidel s naftovým motorem instaloval software, který umožňuje skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí a po celém světě se rozvířila debata o budoucnosti naftových i benzínových motorů. První větší snahou měst o zákaz vjezdu automobilů s naftovým motorem byla konference organizace Cities 40 (C40) v Mexiku v prosinci 2016, na které se Paříž, Mexiko, Atény a Madrid přihlásily k úmyslu zakázat naftové automobily do roku 2025. Některá města chtějí zcela zakázat vjezd automobilů do centra města bez ohledu na druh motoru a některé země již oznámily, že plánují zakázat prodej aut s naftovým i benzinovým motorem.
- Budoucnost automobilového průmyslu podle odborníků tak představují elektromobily, mezi jejichž hlavní výhody patří levnější a ekologičtější provoz, jednodušší motor i úspora v oblasti servisu a údržby. Zatímco v roce 2013 bylo ve světě přes 400.000 elektromobilů, o dva roky později jejich počet přesáhl milion, v roce 2018 překonal hranici pěti milionů a loni celkový počet elektromobilů přesáhl sedm milionů. Největším trhem s elektromobily je dlouhodobě Čína. Podle studie firmy Boston Consulting Group (BCG) by v roce 2030 po světě mohlo jezdit poprvé více elektromobilů než vozů se spalovacím motorem.
Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz
Zdroj: Reuters, ČTK, Bloomberg, AP
Související články
Čtěte více
-
QE, LTRO, OMT – s čím centrální banky ještě přijdou?
S vyostřením finanční krize let 2008-09 a následné nemožnosti snížit úrokové sazby pod nulovou hranici musely centrální banky přijít s nápadem, jak stabilizovat finanční systém a zároveň ekonomiky poslat zpět na růstovou dráhu. -
Rok 2010 nejen na měnových trzích: fundamentální ohlédnutí
Rok 2010 byl na finančních trzích rokem plným nejistoty a vysoké volatility. Faktorů, které ovlivňovaly dění na trhu bylo samozřejmě mnoho. V zájmu výrazného zjednodušení však můžeme říci, že hlavními prvky, na které trhy reagovaly, byly evropská dluhová krize a očekávání druhého kola kvantitativního uvolňování v USA. -
Rok 2019 byl v režii Fedu
Před vánočními svátky se tradičně podíváme na vývoj trhů za uplynulých 12 měsíců. Před rokem touto dobou se propadaly akcie i ropa a zdálo se, že další krize je na spadnutí. Žádné globální recese jsme se ale ani přes řadu varovných signálů nedočkali, byť zavedení vysokých cel mezi dvěma největšími světovými ekonomikami nebo inverze americké výnosové křivky by k tomu vybízely. -
Rok 2022: Shrnutí vývoje na finančních trzích
Do roku 2022 jsme vstupovali na vlně euforie. Obavy z dalších pandemických lockdownů se výrazně snížily po rozšíření méně smrtelné varianty omikron a problémy v dodavatelských řetězcích začaly ustupovat. Akcie, kryptoměny i nemovitosti se obchodovaly na historických maximech po úžasné dvouleté rally tažené penězi z vrtulníků, kvantitativním uvolňováním a nulovými úroky. Obavy ze skončení této bombastické párty byly na místě, úrokové sazby již musely jít nevyhnutelně vzhůru a korekce na rizikových aktivech se dala čekat. -
Rok 2023 na finančních trzích
Uplynulý rok si investoři užívali relativní zklidnění. Po covidu, čipové krizi, akutní fázi ukrajinské války a navazujícímu energetickému a inflačnímu šoku se za posledních 12 měsíců začal ekonomický i politický vývoj vracet blíže k normálu. Když přimhouříme oči nad Blízkým východem, dalo by se říct, že se 20. léta vrací do předcovidových „business as usual“. -
Scénář vývoje EUR/USD po řeckých volbách
O víkendu se konají volby v Řecku, které mohou rozhodnout o osudu Evropy a společné evropské měny (EUR). Výsledek nedělního hlasování totiž může vést k odchodu Řecka z eurozóny, což by dle některých analytiků mohlo zapříčinit rozpad Evropské měnové unie (EMU). -
Strategie pro obchodování české koruny během inflace
Inflace v únoru 2022 dosáhla 11,1 % a byla tak nejvyšší od roku 1998. Stále více lidí tak logicky zajímá, jak před inflací ochránit své úspory. Dnes si proto ukážeme strategii na obchodování české koruny, která má potenciál vás před inflací nejen uchránit, ale ještě na ní i potenciálně vydělat. -
Šílený rok 2020: analytické shrnutí
Rok 2020 byl jízdou na horské dráze. Panika a zmrazení ekonomiky, které nikdo z nás nezažil, vyvolaly nejprudší a zároveň nejkratší medvědí trh v historii. Následně přišla euforie podporovaná novými biliony dolarů. Poté strach z druhé vlny pandemie a zase nadšení z vysoké účinnosti vakcín. Ke konci roku už emočně vyčerpaní investoři ani nevěděli, jestli se radovat z vítězství Joe Bidena v amerických prezidentských volbách, nota bene když Donald Trump výsledek neuznal. -
To nejdůležitější v roce 2024 – na co se připravit
V tomto článku se společně podíváme na výběr hlavních dosud známých ekonomických očekávaných událostí ve světě v roce 2024, abyste si je mohli vyznačit ve svém investičním kalendáři. -
Trump a jeho tweety: Nová anomálie na trhu
Donald Trump zbořil snad všechny zavedené pořádky už během své prezidentské kampaně a rozhodně v tomto trendu pokračuje i během vládnutí v Bílém domě. Jeho největší zbraní v tomto ohledu je Twitter a s ohledem na sílu slov, která nynější prezident Spojených států používá, můžeme mluvit o bombě pro finanční trhy pokaždé, když Trump zveřejní další ze svých tweetů. -
Úrokové sazby a jak ovlivňují forex
Mezi úrokovými sazbami a forexovým obchodováním existuje silná korelace. Forexový trh je ovládán mnoha proměnnými, ale úroková sazba měny je základním faktorem, který převažuje nad všemi ostatními. -
Uvažuje Bank of Japan o další intervenci?
Nedávno jsme psali, že Bank of Japan (Japonská centrální banka) uvažuje o intervenci, aby oslabila svůj japonský jen (Yen). A za dva dny k tomu došlo. Může se to zdát neuvěřitelné, ale dnes budeme psát znovu o stejné věci. Ale teď vážně, měnový pár USD/JPY se blíží k hladině 76,00, která pro Bank of Japan (BoJ) znamená něco jako „čáru v písku“ a je blízko úrovně, kdy byla intervence použita naposledy. -
Válka na Ukrajině: Jak obchodovat na finančních trzích?
Napadení Ukrajiny ruskou armádou je šokující. Nejde jen o vystřízlivění západního demokratického světa tváří v tvář agresorovi, ale také o šok ekonomický, nabídkový. Sankce namířené proti Rusku znamenají jeho izolaci a výrazně omezují jeho dodávky na trh od ropy, přes hliník po nikl. Tento nedostatek surovin přichází v době, kdy už jsou globální řetězce napjaté, kapacity plné a rostoucí inflace byla ekonomickým tématem číslo jedna. -
Válka na Ukrajině - SLEDUJEME ONLINE
Ve čtvrtek 24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Portál FXstreet.cz přináší aktuální dění minutu po minutě v online reportáži. -
VIDEO: Aktuální trhy z pohledu FOREX obchodníka
Aktuální vývoj na finančních trzích vyvolává nejen u začínajících traderů řadu otázek. Jelikož fundamentálních událostí za posledních pár týdnů bylo opravdu mnoho, rozhodli jsme se dnešní pravidelný video komentář zařadit přímo do sekce vzdělávacích článků, shrnout zásadní události poslední doby a ukázat obchodní nastavení Patrika Urbana. -
Volby amerického prezidenta 2024: Co na to říkají trhy?
Chcete vědět, koho si zvolí Američané? Zeptejte se trhů! Existuje několik ekonomických ukazatelů, které nám už teď mohou dát určitou představu. Jenže do jaké míry jsou přesné? I na to se podíváme v dnešním článku. -
Výhled 2022: Akciové indexy, komodity, kryptoměny a ostatní
Ve druhé části celoročního výhledu se podíváme na ostatní oblíbená aktiva mimo forex. Budou znovu velmi výnosnou investicí americké akcie? Které komodity mohou překvapit růstem? A jak se různých typů investic dotýká vysoká inflace a předpokládaný růst úrokových sazeb? -
Vysoké riziko intervence na EURCHF a USDJPY
Jednostranná intervence bez podpory dalších centrálních bank nebo mezinárodního společenství nebývají většinou dlouhodobě úspěšné. Snahy Švýcarské národní banky (SNB) a centrální banky Japonska (Bank of Japan) oslabit své měny se míjí účinkem, protože jak švýcarský frank (CHF), tak i japonský jen (JPY) znovu posilují. JPY se oproti USD obchoduje velmi blízko historických maxim a EUR se proti CHF obchoduje jenom několik desítek bodů nad cenovým dnem 1.2000, který SNB uměle nastavila minulý rok. -
2016: Rok plný překvapení
Vánoce už klepou na dveře. Je proto nejvyšší čas zhodnotit uplynulý rok z pohledu měnových a komoditních trhů. Rokem 2016 otřáslo několik nečekaných politických událostí. Ne všechny ale přinesly negativní reakci finančních trhů, aby mohly být nazvány černými labutěmi. Naopak, uplynulý rok je prozatím až překvapivě optimistický. -
2017 - rok silného eura a koruny
Tradičně se před Vánocemi podíváme na uplynulý rok a také zhodnotíme úspěšnost lednové prognózy z dílny FXstreet.cz.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |