Vztahy s Čínou
Čína prý ve vyspělých technologiích dohání Západ
13.11.2024 Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ a lze předpokládat, že firmy ze Spojených států a Číny si budou v tomto odvětví hodně dlouho konkurovat. Řekl to prezident americké softwarové společnosti Microsoft Brad Smith. Varoval přitom, aby si lidé v Evropě a v USA nedělali iluze, že Čína za jejich zeměmi zaostává.
Michel: EU musí zlepšit komunikaci se světem
25.10.2024 Posílit konkurenceschopnost Evropské unie, dělat vše pro to, aby unijní lídři neztratili podporu obyvatel EU a zároveň více komunikovat se zbytkem světa. Takové výzvy do budoucna vidí končící předseda Evropské rady Charles Michel. Se slabým ekonomickým růstem v EU podle něj souvisí množství kontrol a byrokracie uvalených na evropské firmy. Unie musí "s těmito hloupými rozhodnutími přestat" a nenahlížet na každou firmu jako na někoho, kdo chce porušovat pravidla a koho je potřeba neustále kontrolovat. Michel to uvedl ve více než hodinovém rozhovoru s novináři z projektu European Newsroom (ENR), který sdružuje tiskové agentury z celé Evropy a jehož je ČTK členem.
Putin uprostřed války hledí z ruského okna do Evropy na východ
07.06.2024 Rusko, odříznuté od Západu, nabízí svou ekonomiku ve výši dvou bilionů dolarů (asi 45 bilionů Kč) gigantům, jako je Čína a Saúdská Arábie, a v dlouhodobější perspektivě i zemím, jako je Zimbabwe a Afghánistán. Děje se tak na investičním fóru v Petrohradě, který založili ruští carové jako ruské okno do Evropy, píše agentura Reuters.
Vietnam a Čína podepsaly dohody o spolupráci, vztahy označují za strategické
13.12.2023 U příležitosti dnes končící návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Vietnamu podepsali představitelé obou zemí desítky dohod o spolupráci. Rozhodnutí posílit vztahy států, které ovládají komunistické strany, označili jejich představitelé za strategické, informovala dnes agentura Reuters. Vztahy obou sousedních zemí zatěžují zejména spory ohledně Jihočínského moře.
Itálie opouští čínský projekt nové Hedvábné stezky
06.12.2023 Itálie oficiálně ukončí svou účast na čínském projektu nové Hedvábné stezky. Píší to dnes agentury AFP a ANSA na základě svých zdrojů v italské diplomacii. K projektu se jihoevropský stát přidal jako jediná země ze skupiny G7 v roce 2019. Itálie si od dohody slibovala posílení svého exportu do asijské země.
Klíčové body a závěry ze schůzky Biden - Si 🗽
17.11.2023 Návštěva Si Ťin-pchinga v USA, která vyvrcholila setkáním s Joe Bidenem a americkými podnikateli, byla přijata pozitivně. Obě země označily summit Biden - Si za konstruktivní, celkový tón však zůstává nejednoznačný. Hlavní otázky zůstaly nevyřešeny, ačkoli Biden informoval o velmi konstruktivních a upřímných rozhovorech, které by mohly položit základ pro další zlepšení vztahů. Také čínská diplomacie komentovala závěry rozhovorů a úkoly přijaté ze strany budování dohody a kontroly eskalace pozitivně.
Dombrovskis: EU nechce přerušit vztahy s Čínou, i když se snaží snížit závislost
25.09.2023 Evropská unie nemá v úmyslu přerušit vztahy s Čínou, i když podniká kroky ke snížení ekonomické závislosti a rizik. Na pekingské univerzitě Čching-chua to dnes řekl eurokomisař pro obchod Valdis Dombrovskis. Sedmadvacítka bude podle něj důraznější při prosazování spravedlivé hospodářské soutěže a hájení svých zájmů. Očekává se, že místopředseda unijní exekutivy své obavy probere s čínským vicepremiérem Che Li-fengem, uvedla agentura Reuters.
Saúdská Arábie během návštěvy Si Ťin-pchinga prohloubila vztahy s Čínou
09.12.2022 Saúdská Arábie během nynější několikadenní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga potvrdila prohloubení vztahů s Čínou. Země podepsaly několik strategických dohod, včetně memoranda s čínskou technologickou firmou Huawei, která má v Saúdské Arábii rozvíjet cloudové služby a budovat technologické komplexy v saúdskoarabských městech, uvedla agentura Reuters.
Británie bude dál prohlubovat vztahy s Čínou
31.01.2018 Británie je odhodlána prohlubovat své vztahy s Čínou a prozkoumá všechny možnosti pro uzavření dohody o volném obchodu mezi oběma zeměmi v budoucnosti. Na úvod své návštěvy Číny to prohlásila britská premiérka Theresa Mayová, která se dnes v Pekingu sešla se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem.
Další články k tématu Vztahy s Čínou
Šéfové evropských firem se obávají horších vztahů mezi Evropou a Čínou
29.05.2024 Většina šéfů evropských firem se obává, že se v příštích třech letech zhorší vztahy mezi Evropou a Čínou. Zdůvodňují to snahou Evropské unie snížit závislost na Číně a vazbou Pekingu na Moskvu. Podle agentury Reuters to vyplynulo z průzkumu na zasedání Evropského kulatého stolu pro průmysl (ERT), jehož členy jsou generální ředitelé a předsedové představenstev velkých evropských společností, jako je ASML nebo Unilever.
Čína chce zlepšit vztahy se západní Evropou a vystoupit z mezinárodní izolace
10.01.2023 Čínští činitelé soudí, že ekonomický a diplomatický izolacionismus Číny dosáhl kritické úrovně, a vláda země se v současnosti usilovně zaměřuje na zlepšení vztahů nejen se západní Evropou, uvedl dnes list Financial Times. Nový směr zahraniční politiky se zrodil na 20. sjezdu Komunistické strany Číny, který se uskutečnil v říjnu loňského roku. Čínský prezident Si Ťin-pching, označovaný za nejmocnějšího politika Číny od dob Mao Ce-tunga, na něm obhájil svou pozici v čele strany na dalších pět let a do politbyra vybral výlučně jemu loajální členy strany. Evropská unie ale členské země vyzvala ke zpřísnění postoje vůči Číně.
Šéfka EK: Přístup Číny k Putinově válce ovlivní budoucí vztahy Pekingu s EU
30.03.2023 Čína má odpovědnost za konstruktivní roli při vyjednání spravedlivého míru na Ukrajině, který respektuje územní svrchovanost napadené země. Budoucí směřování vztahů Evropské unie s asijskou velmocí bude záležet na tom, jak se Peking postaví k válce vedené Ruskem. Prohlásila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž by se EU neměla od Číny ekonomicky odstřihnout, ale snižovat rizika.
Vztahy mezi Čínou a Německem má povzbudit zvláštní asociace
15.01.2020 Vztahy mezi čínskými a německými politiky a manažery má povzbudit k tomu určený klub vytvořený podle německo-amerického vzoru. Informuje o tom agentura Reuters. Obě země si mezi sebou jen v první polovině loňského roku vyměnily zboží za téměř 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč). Pro Německo orientované na vývoz je Čína podle Reuters klíčovým obchodním partnerem, jehož význam v tomto století dále poroste.
Komentář Fidelity International: Jak ovlivňují vztahy mezi Čínou a Spojenými státy světový obchod?
17.04.2019 Paras Anand, ředitel asset managementu Asia Pacific, Fidelity International uvádí, že přestože posun obchodních vztahů mezi USA a Čínou z bodu mrazu měl krátkodobě pozitivní dopad na oba trhy i globální ekonomiku, nebylo by moudré přikládat tomu velkou váhu vzhledem k předpokládanému budoucímu vývoji trhu.
V Bruselu pokračuje summit EU
22.03.2019 Podoba vztahů mezi Evropskou unií a Čínou v příštích letech bude klíčovým tématem dnešního jednání šéfů států a vlád unijních zemí v Bruselu. Začátek druhého jednacího dne březnového summitu EU oznámil na twitteru Preben Aaman, mluvčí předsedy vrcholných schůzek unie Donalda Tuska. V programu jsou také otázky související s hospodářským výkonem unie, ochrana klimatu či v souvislosti s květnovými eurovolbami boj s dezinformacemi.
Ekonomický kalendář: Na trzích vládne pohoda, API zveřejní zásoby ropy
27.05.2020 Na trzích vládne euforie. Americké i evropské trhy se obchodují na nejvyšších úrovních od začátku března. Investoři očividně nepovažují zhoršování vztahů mezi USA a Čínou za výrazné riziko pro akciové trhy. Zaměřují se naopak na postupné otevírání zemí po koronavirové krizi. Dnes není na programu žádné důležité makro, nicméně dopoledne by mohly zaznít zajímavé myšlenky guvernérky ECB Lagardové na webináři, který bude doprovázen dotazy posluchačů. Mohly by také zapracovat novinky ve vývoji vztahů mezi USA a Čínou, která nehodlá stáhnout nový bezpečnostní zákon pro Hong Kong. Americký prezident řekl, že zveřejní více detailů o sankcích na čínské firmy do konce týdne.
Okénko finančního trhu 22.8.2018
22.08.2018 Dnes pokračují rozhovory mezi USA a Čínou ohledně nastavení jejich vzájemných obchodních vztahů. Snaží se tak vyhnout další eskalaci obchodní války, které jsme byli svědky v posledních měsících. Nicméně podle předchozích vyjádření se neočekává významný pokrok a uklidnění situace. Podle čínské strany můžou tyto rozhovory v nejlepším případě vést k setkání hlavních lídrů obou zemí. Podle našeho názoru však americký prezident ani nemá zájem ukončit v tuto dobu spor s Čínou. Očekáváme, že vyvrcholení konfliktu bude načasováno krátce před americkými volbami do kongresu začátkem listopadu. Vyjednání lepších podmínek obchodních vztahů s Čínou tak bude jasný tahák ve vrcholu volební kampaně jako úspěch současné administrativy.
Index S&P 500 dosáhl hodnoty 2 687
13.12.2018 S&P 500 včera dosáhl hodnoty 2 687 a od této úrovně vykázal menší pokles. Skok byl hlavně kvůli nadějím z uvolnění obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Čína nakupuje obrovské množství sójových bobů a má údajně objednávku až na 2 miliony tun (podle americké rady vývozu sóji).
Evropské společnosti se podle průzkumu chtějí více zaměřit na Čínu
08.06.2021 Evropské společnosti by v budoucnu chtěly ještě více podnikat v Číně. Podle výsledků průzkumu, které zveřejnila Obchodní komora EU v Číně, 59 procent společností uvedlo, že uvažují o rozšíření svých aktivit v Číně. Podíl společností, které uvažují o stažení z Číny, naopak v průzkumu klesl na rekordní minimum devíti procent. Vztahy mezi Čínou a EU jsou přitom v poslední době tak špatné, jak už dlouho nebyly, upozornila agentura DPA.
Související klíčová slova:
Čína | Rusko | USA | Británie | Evropská unie | Německo | Francie | Spekulace | Daně | Rizika | Politika | Export | Ekonomika | Evropská komise (EK) | G7 | Investice | MIFID | Nástroj | Pozice | Riziko | Výkonnost | Analytici | Banky | Doporučení | Evropa | Hospodářský růst | Americký prezident | XTB | Investoři | EU | Zkušenosti | Bohatství | Investovat | Obchodní deficit | Donald Trump | Investiční strategie | Průlom | Banka | Finanční prostředky | Investiční | Investiční doporučení | Recenze | Reuters | Ropy | Ruská ekonomika | Trh | Předpověď | CNBC | ROCE | Itálie | Spojené státy | Komise | Microsoft | BBC | Úspěch | Podnikání | Energie | Podnikatelé | Agentura Reuters | Lídři | Firmy | Finanční metropole | Miliardy dolarů | Guvernér | Saúdská Arábie | Bankéři | Krize | Theresa Mayová | Americká vláda | ČTK | MiFID II | Podnikání na kapitálovém trhu | EK | Evropská komise | Čínské firmy | CCTV | Americké společnosti | Čínský trh | Gazprom | Finanční situace | Huawei | Deficit | Prezident Donald Trump | Strategické partnerství | Evropské firmy | Dovoz čínského zboží | Obchod | Konkurenceschopnost | Firma | Obchod s Čínou | Generální ředitel | Si Ťin-pching | Miliardy | 5G | AFP | Valdis Dombrovskis | Napětí mezi USA a Čínou | General Motors | Problémy | Státy EU | Předseda Evropské rady | Charles Michel | Moskva | Společnost Huawei | Předseda | Automobil | Eurokomisař | ANSA | Peking | Američané | Inovace | Washington | Írán | Ministr energetiky | Budoucnost | Poradenství | Iniciativa | Technologická společnost | Komunikace | Trump | Prezident | Obchodní vztahy | Trhy | Situace | Pandemie | Zlepšení | Obchody | Výdaje | Čínská vláda | BP | Rozhodování | Brusel | Kabinet | Tiskové agentury | Státní televize | Král Salmán | Salmán | Republikáni | Růst | Signál | Sberbank | Ekonomiky | Nigérie | Války | Umělá inteligence | Závislost | Práce | Zelené energie | Údaje | Eurokomisaři | Vedoucí představitelé | Ropné velmoci | Posílení | Dovoz | Wu-chan | Export do Číny | CL | Jaguar Land Rover | Jaguar | Land Rover | JDE | Unie | Republikánský prezident | Novatek | Gazprom Něfť | Tchaj-wan | Technologické firmy | Umělá inteligence (AI) | Ceny | Prezident Microsoftu | Brad Smith | Microsoft Brad Smith | Společnost XTB | Supervelmoci | Čínská společnost | Čínská státní televize | Biden | Nařízení | WU | VTB | Pandemie covidu-19 | Evropské společnosti | Příležitosti | Hedvábná stezka | Konkurence | Technologie | Nové zákony | AI | Uzavření dohody | Odvětví | Asijské země | Afghánistán | Tálibán | Hnutí Tálibán | Společnosti | ANO | Uhlí | Hospodářské soutěže | Minulá výkonnost | Klima | Společnost | TIM | 3М | Vietnam | Rozšíření | Hry | Válka na Ukrajině | Digitální ekonomiky | Závislost na Číně | Datové centrum | Invaze na Ukrajinu | Sankce | Oligarchové | Alfa Bank | Porušování lidských práv | Západní společnosti | Sedmadvacítka | Prima | Invaze | Západní sankce | Zastavení dodávek | VEB | Marketingová komunikace | Hnutí pěti hvězd | Centrum | Prime | Čína a Spojené státy | Britská premiérka | Ruské ropy | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Komunistické strany | Administrativa | Války na Ukrajině | ERÚ | Velké západní společnosti | Právo | Západní investoři | Nové příležitosti | Média | Korunní princ | Válka | Černá Hora | Hedvábné stezky | Spojení | Nespokojenost | Partnerství | Rychlost | Vice | Americká technologická společnost | Začátek války na Ukrajině | Začátek války | Nová Hedvábná stezka | Londýn | Zimbabwe | Ekonomický model | Nadšení | Eskalace | Nebezpečí | Satya Nadella | Projekt nové Hedvábné stezky | Čínský projekt | Pandemie covidu | Dohody o spolupráci | ProCent | Správná volba | Prosperity | Výzva | Softwarové společnosti | Celý svět | Rozšíření EU | Služby
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot