Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:21
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Lídři G20 slíbili podporu ekonomiky, protekcionismus ovšem neodsoudili

30.06.2019 09:50  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Lídři zemí skupiny G20 na summitu v Japonsku varovali před rostoucími riziky pro globální ekonomiku a slíbili, že budou společně pracovat na podpoře hospodářského růstu. Ochranářství ale v závěrečném komuniké včera opět neodsoudili. Součástí závěrů summitu je i závazek boje proti změnám klimatu, ačkoli Spojené státy si nepřály, aby se společné komuniké o tomto tématu zmiňovalo. Pařížskou dohodu o ochraně klimatu v závěrečném dokumentu opět podpořilo jen 19 zemí, zatímco Spojené státy potvrdily své rozhodnutí od dohody odstoupit.

Závazek boje proti ochranářství v závěrech summitu velkých ekonomik G20 chybí už druhým rokem. Představitelé G20 nicméně upozornili na růst geopolitického a obchodního napětí a vyzvali k podpoře volného a spravedlivého obchodního prostředí.

"Usilujeme o vytvoření svobodného, spravedlivého, nediskriminačního, transparentního, předvídatelného a stabilního obchodního a investičního prostředí a o zachování otevřenosti trhů," píše se v komuniké z dvoudenního summitu. Vrcholní představitelé G20 rovněž slíbili využít "všech politických nástrojů" k podpoře globální ekonomiky v době, kdy čelí rizikům.

Americký prezident Donald Trump se podle serveru Politico neúspěšně snažil přesvědčit další země G20, aby se stejně jako USA postavily proti pařížské dohodě. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Washington nakonec přistoupil na to, že ostatní země v prohlášení potvrdí svůj závazek ohledně ochrany klimatu. Spojené státy se ale v textu mohly prezentovat jako vůdčí země v úsilí o snižování emisí CO2, ačkoli se z pařížské dohody vyvázaly.

"Spojené státy jsou světovým lídrem ve snižování emisí," uvádí se v komuniké. "Spojené státy zůstávají odhodlány rozvíjet a zavádět vyspělé technologie, aby tak pokračovaly ve snižování emisí a zajišťování čistšího životního prostředí," píše se dále. Spojené státy se rozhodly od pařížské smlouvy o ochraně klimatu odstoupit, protože je podle nich nevýhodná pro americké pracovníky a daňové poplatníky.

Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se na summitu domluvili, že obnoví jednání o obchodní dohodě, která má vyřešit celní válku mezi oběma zeměmi. Šéf Bílého domu uvedl, že zatím nehodlá zavádět další cla na dovoz čínského zboží. Dodal, že Čína začne kupovat více amerických zemědělských produktů.

Ruský prezident Vladimir Putin na závěr summitu uvedl, že Spojené státy a Rusko zahájily konzultace o prodloužení smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní (START). Šéf Kremlu také prohlásil, že Rusko učiní vše, aby zlepšilo vztahy s USA.

Putin se vyjádřil i ke vztahům s Británií, které loni nepříznivě ovlivnila aféra kolem otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v jihoanglickém Salisbury. Londýn ji od začátku přičítá ruským tajným službám. Ruský prezident uvedl, že usiluje o zlepšení vztahů, ale upozornil, že britská premiérka Theresa Mayová zaujímá ve Skripalově kauze velmi tvrdý postoj, což ukázala při jejich páteční schůzce.

Skupinu G20 tvoří Argentina, Austrálie, Brazílie, Británie, Čína, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko, Saúdská Arábie, Turecko, USA a jako samostatný dvacátý člen Evropská unie. Ekonomiky těchto zemí se na hrubém domácím produktu (HDP) celého světa podílejí asi z 90 procent, na světovém obchodu pak zhruba z 80 procent. Žijí v nich asi dvě třetiny světové populace.

Zdroj: Reuters, ČTK, Politico

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Lídři EU začnou čtvrtý den summitu, Michel chystá nový kompromis
    Krátce před začátkem čtvrtého jednacího dne summitu Evropské unie připravuje předseda Evropské rady Charles Michel kompromisní návrh, který má dosud rozdělené lídry přivést ke shodě na fondu obnovy ekonomik a budoucím sedmiletém rozpočtu. Část politiků dává po desítkách hodin tvrdých vyjednávání najevo, že se přiblížila shoda v klíčových otázkách celkového objemu fondu a poměru grantů a úvěrů.
  • Lídři EU zahájili debatu o balíku peněz na pomoc ekonomikám
    Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes dopoledne v Bruselu debatu, která má přinést shodu na parametrech krizového fondu a příštího sedmiletého rozpočtu. Názory unijních lídrů na celkový objem peněz či způsob jejich rozdělování se ztím výrazně liší a unijní činitelé očekávají dlouhé jednání. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela je však dohoda během nadcházejících dnů možná.
  • Lídři EU zahájili videosummit, v názorech na fond obnovy se liší
    Vůbec první debatu o společném záchranném plánu pokrizového oživení evropských ekonomik dnes zahájili prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jim představí plán, kterým chce Brusel ekonomikám nad úroveň běžného unijního rozpočtu poskytnout 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Názory lídrů na parametry fondu se však rozcházejí a dnešní videosummit poslouží podle diplomatů spíše jako mapování terénu pro další jednání.
  • Lídři G20 budou debatovat o ekonomice
    Konflikt v Sýrii, migrace a boj proti terorismu se s velkou pravděpodobností dostanou na pořad jednání...
  • Lídři G20 budou jednat o podpoře růstu
    Podpora hospodářského růstu a další regulace finančních transakcí jsou některými z témat, jimiž se mají na summitu...
  • Lídři G20 chtějí bojovat proti nerovnoměrné ekonomice
    Lídři dvacítky velkých světových ekonomik slíbili použít všechny nástroje ke zvládání nerovnoměrného...
  • Lídři G20 jednají o podpoře světové ekonomiky a obchodu
    Nejvyšší představitelé zemí skupiny G20 by dnes na závěr dvoudenního summitu měli oficiálně slíbit, že...
  • Lídři G20 jednají o posílení globálního růstu
    Nejvyšší finanční činitelé skupiny zemí G20 diskutují tento víkend v Austrálii o posílení globálního růstu, jako...
  • Lídři G20 podpoří růst globální ekonomiky
    Představitelé zemí skupiny G20 se budou snažit výrazněji podpořit růst globální ekonomiky a naopak se postaví proti obchodnímu protekcionismu. Na dvoudenním summitu v Číně se shodli také na potřebě zmrazit finanční zdroje mezinárodního terorismu, v politické rovině jednali hlavně o otázkách syrské krize a migrace, vyplývá z jejich závěrečného komuniké. Schůzka prezidentů Spojených států a Ruska Baracka Obamy a Vladimira Putina zlom v řešení syrské otázky nepřinesla, podle šéfa Kremlu je však dohoda možná už v příštích dnech.
  • Lídři G20 schválili globální minimální daň, hovořili o rozdělení vakcín ve světě
    V italské metropoli se prvním dnem konal summit největších světových ekonomik G20, kde se státníci osobně sešli poprvé po téměř dvouleté pauze vyvolané pandemií. Právě zdravotní a ekonomická krize způsobená šířením koronaviru se stala jedním z důležitých témat dnešního jednání. Účastníci jednomyslně podpořili dohodu o nových mezinárodních daňových pravidlech, včetně zavedení globální minimální daně.
  • Lídři G20 varovali před hrozbou recese a vyzvali ke spolupráci
    Saúdskoarabský král Salmán dnes vyzval lídry největších světových ekonomik G20, aby na pandemii způsobenou koronavirem reagovali efektivně a koordinovaně. K výzvě ke spolupráci se na summitu, který se konal prostřednictvím videokonference, připojil také čínský prezident Si Ťin-pching. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
  • Lídři na summitu G20 schválili dohodu o zavedení globální minimální daně
    Lídři na summitu velkých světových ekonomik skupiny G20 jednomyslně podpořili dohodu o nových mezinárodních daňových pravidlech, včetně zavedení globální minimální daně. V prohlášení to dnes uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová. Oficiálně má být schválení dohody oznámeno v nedělním komuniké, informovala agentura Reuters. Na začátku října už se na minimální dani dohodla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
  • Lídři skupiny G7 se zavázali k ukončení závislosti na ruské ropě
    Představitelé skupiny nejsilnějších ekonomik G7 se dnes zavázali ukončit závislost na ruské ropě, buď úplným zákazem, nebo postupným ukončením dovozu. Po dnešní virtuální konferenci to lídři zemí skupiny uvedli v prohlášení, které zveřejnil Bílý dům. Skupina bude pokračovat v opatřeních proti ruským bankám, které jsou napojené na světovou ekonomiku a důležité pro ruský finanční systém.
  • Lídři států EU zahájí rozpočtový summit, ústupky zatím odmítají
    Lídři zemí Evropské unie dnes odpoledne dorazili do Bruselu na mimořádný summit, jehož cílem je sblížit jejich zatím zásadně odlišné pohledy na příští víceletý rozpočet EU. Velká část prezidentů a premiérů před začátkem jednání tvrdila, že ze svých požadavků nehodlá slevit a že dohodu bude velmi těžké nalézt. Předseda Evropské rady Charles Michel dal nicméně najevo, že je v případě potřeby připraven summit protáhnout na několik dní.
  • Lídři zemí APEC jednají o spolupráci, připojil se i Trump
    Summit zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dnes jedná o podobě spolupráce po skončení koronavirové krize. Setkání, které se kvůli nákaze koná jen virtuálně, se účastní také prezidenti Číny a Spojených států Si Ťin-pching a Donald Trump. Je to první Trumpovo vystoupení před mezinárodní komunitou od začátku listopadu, kdy neuspěl v prezidentských volbách. Uvedla to agentura Kjódó.
  • Lídři zemí EU budou hledat cesty k růstu
    Lídři zemí Evropské unie budou zítra na neformálním summitu hledat cesty k oživení evropské ekonomiky. Jednání se uskutečňuje ve chvíli, kdy panují vážné obavy ohledně hospodářských potíží Španělska i nejisté budoucností Řecka, kde se kvůli vnitropolitické krizi budou příští měsíc konat nové volby. Dá se očekávat, že právě tato dvě témata se dostanou na přetřes setkání, jehož hlavním cílem je nicméně jednání o oživení unijní ekonomiky.
  • Lídři zemí EU budou jednat o boji s pandemií i rozpočtové krizi
    Dalšímu společnému boji proti pandemii covidu-19 a jejím ekonomickým následkům bude věnována dnešní videokonference prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Původně se měli bavit především o tom, jak dále koordinovat pravidla testování či nákupy vakcín. Poté, co Maďarsko a Polsko zablokovaly schválení sedmiletého rozpočtu a fondu koronavirové pomoci ekonomikám se však patrně bude debata točit i okolo historicky největšího společného balíku unijních peněz.
  • Lídři zemí EU budou jednat o ruském plynu, obraně i sankcích
    Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes ve francouzském Versailles zahájí dvoudenní neformální jednání, jehož hlavním tématem bude válka na Ukrajině. Summit se bude věnovat posilování společné evropské obrany, snižování energetické závislosti na Rusku či další pomocí Kyjevu a ukrajinským uprchlíkům.
  • Lídři zemí EU debatují o cenách energií a nedostatku ruského plynu
    Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili v Bruselu závěrečný druhý den summitu, který věnují debatě o možných opatřeních proti vysokým cenám energie a omezeným dodávkám ruského plynu. Lídři před summitem navrhovali různé recepty od společných nákupů plynu po cenové stropy, na konkrétních společných řešeních se však patrně neshodnou. Konkrétním výstupem summitu by měl být souhlas se zavedením eura v Chorvatsku, na němž by se měli šéfové států shodnout v úvodní části dnešního jednání.
  • Lídři zemí EU odsouhlasili protiruské sankce, zasáhnou banky i rafinerie
    Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v noci na dnešek shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy mají omezit ruský přístup ke kapitálu, míří na energetiku, dopravu či obchod. Zasáhnou také 70 procent ruského bankovního trhu, řekla po skončení více než šestihodinové schůzky předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Český premiér Petr Fiala prohlásil, že prosazoval "maximální možnou míru sankcí".
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024