Ticker Tape by TradingView
Amerika na prvním místě, protekcionismus na prvním místě
Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži
- „Trumpův obchod“ je bublina, která praskne
- Protekcionismus je chybný model
- Reálné riziko v roce 2017 představuje krize politiky ECB
Trumpův efekt je spekulativní bublina a jako všechny bubliny nakonec praskne, jakmile si investoři uvědomí, že nový prezident své sliby nedokáže splnit.
Do teď byl nejviditelnějším výsledkem Trumpova vítězství nárůst úrokových sazeb (od 8. listopadu je to o 50 bazických bodů na amerických desetiletých dluhopisech). Investoři už předpokládají, že Trumpova ekonomická politika bude inflační. Klid na trhu je ale neopodstatněný vzhledem k protekcionistické politice, kterou prezidentův nástupní projev jen potvrdil („Musíme ochránit naše hranice před nebezpečím ostatních zemí, které přebírají naši výrobu, kradou naše firmy a ničí naše pracovní místa. Nakupujte americké výrobky a najímejte Američany.“)
Návrat do reality by pro investory mohl být tvrdý, protože v globalizovaném světě je protekcionismus pro jakoukoli zemi ekonomicky příliš nákladný.
Americká ekonomika Trumpa vlastně nepotřebuje
První otázka, kterou si musíme položit, je, zda americká ekonomika vůbec Trumpa doopravdy potřebuje. Koneckonců jsou ekonomické výsledky po Obamově administrativě víceméně pozitivní.
Ekonomické ukazatele jsou poměrně dobré. Barack Obama a guvernérka Fedu Janet Yellenová za sebou zanechali zdravou ekonomiku, která je v mnoha ohledech silnější než v roce 2008, zejména pokud jde o finanční sektor.
Jak ukazuje index Citi Economic Surprise Index v následujícím grafu, nejnovější údaje jsou mnohem lepší, než co se očekávalo pro čtvrté čtvrtletí roku 2016 a začátek tohoto roku. To je Obamův odkaz.
Díky Saxo Trader si můžete vytvářet své vlastní grafy. Klikněte sem a dozvíte se více
Zdroj: Saxo Bank
Trh práce má téměř plnou zaměstnanost. Za poslední dva roky vytvořil trh práce 4,9 milionu pracovních míst, což vyústilo ve 4,7% míru nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných aktivně hledajících práci (pohyblivý čtyřtýdenní průměr) je nejnižší od roku 1973, viz graf níže.
I ve skupinách obyvatel, které jsou obvykle nejvíce rizikové, se v posledních měsících objevilo jasné zlepšení. Díky tomu kleslo procento Američanů bez práce ve věkové skupině 25 až 34 let ke konci roku 2016 pod 22 %. Je to poprvé od září roku 2008.
I přes nedávná zlepšení je úroveň participace trhu práce stále nízká (62,7 % v prosinci), což znamená, že americká ekonomika ještě nedosáhla plné zaměstnanosti, i když už se blíží.
Zdroj: Saxo Bank
Kromě toho se navrátila „dobrá“ inflace. Na rozdíl od eurozóny není nárůst inflace způsoben vyššími cenami energií, ale také růstem průměrné mzdy (v prosinci o 0,4 %) vyvolaným nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců.
Rovnováha mezi zaměstnanci a zaměstnavateli se pomalu přesouvá směrem k zaměstnancům, což je poměrně pozitivní signál. Můžeme předpokládat, že vyšší inflace (předpověď pro rok 2017 je na 2 %) by mohla snížit celkové zadlužení amerických domácností (kolem 12,29 bilionu dolarů) a snížit riziko spojené se vzdělávací bublinou v USA (která podle Fedu představuje přes 1,23 bilionu dolarů).
Za Obamou však nezůstaly jen samé dobré zprávy. Jeho hlavním ekonomickým neúspěchem je, že nedokázal zabránit nárůstu nerovnosti, což je klíčem k vysvětlení Trumpova vítězství. Podíl bohatství v rukách nejbohatšího 1 % opět dosáhl maximální úrovně z konce 30. let minulého století (kolem 17 %), zatímco do poloviny sedmdesátých let tento ukazatel soustavně klesal.
Trumpem navrhovaná ekonomická opatření jednoznačně nedokáží vyřešit otázku nerovnosti, což by mohlo vést k růstu rozhořčení voličů. Ekonomický smysl dávají vlastně jen dvě ekonomická opatření: plán na investice do infrastruktury a v menším měřítku i snížení daní.
Plánovaná 1,5 billonová investice do infrastruktury je založena na doporučení Americké společnosti stavebních inženýrů, která uvádí, že do roku 2020 je potřeba investovat téměř 3,6 billonu dolarů, pokud má současná infrastruktura zůstat zachována (některé její části pocházejí ještě z doby prezidenta Eisenhowera) na přiměřené úrovni.
Tento program by mohl pomoci posílit produktivitu, která představuje dlouhodobý problém pro americký růst, a mohla by prodloužit ekonomický cyklus – ale nikde není záruka, že program bude uskutečněn. To závisí na dobré vůli Kongresu a Republikánské strany. Prezident Trump původně zvažoval, že nechá investice do infrastruktury zcela na soukromém sektoru, ale v poslední době změnil názor a chce, aby si rezort půjčil prostřednictvím 50 a 100 letých T-dluhopisů.
Ačkoli Republikánská strana drží stejnou linii jako prezident, pokud jde o zrušení Obamacare, na výše uvedený program se mohou brzy objevit rozdílné názory, což by vedlo ke zvyšování veřejného dluhu. Mluvčí Sněmovny reprezentantů Paul Ryan by se mohl stát vůdcem opozice během Trumpova prvního období.
Politicky řečeno by plán na snížení daní mohl získat širší podporu. Daňové úvěry (např. ty odsouhlasené v letech 2001 a 2008) v historii vedly ke zvýšení spotřeby, zejména mezi nejchudšími a zadluženými domácnostmi. Okolo 60-70 % distribuovaných peněz se obvykle do ekonomiky vrátí v průběhu následujících měsíců a riziko, že si je lidé budou ukládat, je poměrně nízké.
Jediný rozdíl, který stojí za povšimnutí oproti minulým obdobím, je, že toto opatření přichází mimo krizi, takže je možné, že si lidé přece jen uloží více prostředků než jindy, zejména pokud jde o střední třídu.
Nová éra konfliktů
Druhou otázkou je, jaký vztah bude Trump mít se svými hlavními partnery. Drobným vodítkem do budoucnosti by mohl být Trumpův oblíbený citát z Bible: „oko za oko, zub za zub“. Je téměř jisté, že Trumpovo prezidentské období přinese novou éru konfliktů doma i v zahraničí.
Americký prezident je především obchodník (nikoli „šílenec“, jak jej překřtil jeden můj belgický kolega). Je to oportunista, který bude podporovat všechna oportunistická spojenectví, podobně jako Čína, což by mohlo zpočátku vážně zmást evropské partnery USA.
Pokud jde o obchod, Trump se prezentuje jako zastánce protekcionismu. Nejde však o pózu, jak si mnozí myslí, ale o skutečné přesvědčení. Už na konci osmdesátých let veřejně vystupoval proti dohodám o volném obchodu. Protekcionismus je nezvratně spojen s politickou historií Spojených států. Ekonomický rozvoj země byl do značné míry vybudován na protekcionismu devatenáctého století.
Mezi lety 1812 až 1849 vzrostla průměrná cla z 25 % na 40 %, což nezabránilo masivnímu nárůstu bohatství. Úspěch amerického příkladu můžeme z velké části vysvětlit na teorii o velikosti národů. Ta tvrdí, že jsou určité přínosy plynoucí z velikosti země, postavené na úsporách z rozsahu. Domácí firmy mají lepší výsledky, pokud mají přístup na velký trh, to dalo vzniknout velmi konkurenčnímu výrobnímu sektoru v 19. století.
Avšak v globalizovaném světě už tento přístup není možný. Protekcionismus se v podstatě stává daní uvalenou na domácnosti, protože dovážené zboží bude příliš drahé. Pokud někdo věří, že rozvinutá země, jako jsou Spojené státy, může vyprodukovat zboží od A do Z bez zvýšených nákladů, je to pouhá iluze.
Prozatím se Trump zaměřil na Mexiko, což je snadný cíl, neboť 80 % mexického exportu směřuje do USA. Skutečným cílem nového prezidenta je však Čína.
A ta bude daleko tvrdším soupeřem. Jedno číslo potvrzuje výši ekonomických nákladů na obchodní válku mezi Pekingem a Washingtonem: Čína a země vyvážející do Číny tvoří 40 % HDP (3,1 bilionu dolarů). Pokud to bude potřeba, může si Čína vybrat ze dvou způsobů, jak vůči Spojeným státům postupovat:
- Může se rozhodnout nakoupit méně amerických T-dluhopisů, což by vedlo ke zvýšení úrokových sazeb a ztížení Trumpova programu obnovy infrastruktury.
- V případě obchodního sporu (např. zvýšení celních tarifů) se může obrátit na Orgán pro řešení sporů Světové obchodní organizace (WTO). To by znamenalo dlouhý a složitý proces, jehož výsledek by však byl pro Spojené státy závazný. V případě neuposlechnutí by mohlo dojít i k odchodu z této mezinárodní organizace. To by bylo ekonomicky nebezpečné řešení, protože WTO docela dobře chrání americké exportéry.
Pokud jde o monetární politiku, konflikt mezi Trumpem a Yellenovou není nijak neobvyklý. Stačí si vzpomenout na konflikt mezi prezidentem Carterem a tehdejším guvernérem Fedu Arthurem Burnsem ke konci sedmdesátých let, který vedl k tomu, že jeho mandát nebyl obnoven.
Současná situace nabízí řadu podobností – rivalita, která se projevila během kampaně a vyhrotila se kolem otázky nezávislosti Fedu. Tehdy to po nástupu Cartera k moci vedlo k výrazné kritice monetární politiky.
Současný konflikt se určitě dotkne normalizace monetární politiky. Trumpova politika obnovy infrastruktury potřebuje poměrně nízké sazby, pokud má zajistit konkurenceschopný směnný kurz a zajímavé náklady na půjčky. Fed však jasně plánuje další zvyšování úrokových sazeb, možná dokonce rychleji, než trh předpokládá.
Janet Yellenová i kandidáti na uprázdněné křeslo guvernéra Fedu (Glenn Hubbard, John Taylor, tvůrce známého Taylorova pravidla, a Kevin Warsh) všichni podporují vyšší sazby. Nevyhnutelný odchod Janet Yellenové na konci jejího období v únoru 2018 tedy v žádném případě nezaručuje, že její nástupce bude přáním Bílého domu více nakloněný.
Je třeba se obávat výrazného napětí mezi Trumpem a Fedem, které se bude propírat na veřejnosti, protože by to mohlo ohrozit komunikaci mezi centrální bankou a trhy a mít negativní dopad na přenos monetárních opatření.
Dopad na eurozónu
Trh se shoduje na tom, že rozdíly v monetární politice Evropské centrální banky a Fedu povedou k posílení dolaru a oslabení eura. V krátkém období je poměrně obtížné říct, co by mohlo posílení dolaru ohrozit, ale ve středním období je nepravděpodobné, že by tento trend vydržel. Trumpova ekonomická politika (i kdyby ji realizoval jen zčásti) by měla vést ke zvýšení vládních úrokových sazeb a rostoucím inflačním tlakům.
Pokud mají toto období překonat, nemají Spojené státy jinou možnost než devalvovat, aby mohly inflaci exportovat svým obchodním partnerům. Je to totéž, co udělal Nixon v sedmdesátých a Reagan v osmdesátých letech pod tlakem amerického průmyslu. Pro eurozónu by to znamenalo nový cyklus rostoucích úrokových sazeb, silnější euro a nárůst inflace, což by přímo negativně ovlivnilo nákupní sílu domácností, zejména v zemích s nízkým růstem, např. Francii.
Za těchto podmínek bude muset ECB udržet svůj akomodativní postoj déle, než měla v plánu, což by mohlo vést k růstu napětí mezi zastánci Draghiho a Německem, které volá po ukončení těchto opatření.
Nebezpečí, které Trump v roce 2017 znamená, je skutečné, ale větším nebezpečím, které však investoři ignorují, je možnost otevřené krize v rámci ECB, pokud jde o směřování monetární politiky.
O autorovi:
Christopher Dembik se stal členem týmu Saxo Bank v roce 2014 poté, co pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu, kde pracoval v týmu pro finanční start-upy specializované na forexové obchody a analýzu v Izraeli.
Ve Francii i jinde ve světě je často dotazován vlivnými obchodními a finančními médii na jeho názory na makroekonomické trendy, politiku centrálních bank, evropskou ekonomiku i domácí ekonomickou politiku. Pravidelně uvádí sloupky pro televizní pořad „Le Gros mot de l?Eco“ na kanálu France 24, nebo „C?est votre argent“ na BFM Business a Xerfi Canal.
Christopher je činorodým spisovatelem a nyní právě dokončuje knihu nazvanou „Principy současné ekonomie“, která bude vydána během roku 2016. Je také členem francouzského ekonomickéhoé think-tanku Nadace Concorde.
Vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris a získal magisterský titul i na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd.
Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.
O Saxo Bank
Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností. Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii. Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.
Klíčová slova: Čína | Inflace | USA | Janet Yellenová | HDP | Analytik | Americká ekonomika | Politika | Sazby | Centrální banky | ECB | Ekonomika | Euro | Fed | Grafy | Investice | Kurz | Obchodník | Riziko | Směnný kurz | Trader | Trend | Ukazatel | WTO | Banky | Doporučení | Obchodování | Barack Obama | Americký prezident | Saxo Bank | Investoři | Ekonomie | Finanční sektor | Business | Zkušenosti | Výsledky | Bohatství | Obchodovat | Investovat | Index | Přenos | Banka | Ekonomický cyklus | Eura | Forexové obchody | Graf | Pro investory | Saxo Trader | Trh | Zprávy | Předpověď | ROCE | Spojené státy | Zaměstnanost | Oslabení eura | Úspěch | Zvyšování úrokových sazeb | Multi-Asset obchodování | Klid | Firmy | Economic | Citi | Zvýšení úrokových sazeb | Posílení dolaru | Mzdy | Krize | Ekonomické výsledky | Skupina Saxo Bank | Saxo | Christopher Dembik | Prezident Trump | Makroekonomické strategie | Silnější euro | Americké společnosti | Snížení daní | Obchod | Trh práce | Vyšší sazby | Rozvoj | Protekcionismus | Warsh | Kevin Warsh | Řešení sporů | Evropské centrální banky | Ekonomická opatření | Nízké sazby | Reality | Dánové | Průměrné mzdy | Pracovní místa | Posílení | Amerika na prvním místě | Prezident | Lepší výsledky | Současná situace | Trump | Obchodování a investice | Mexiko | Nová éra | Náklady na půjčky | Mluvčí | Obchody | Ekonomické ukazatele | ERÚ | Snížit riziko | Trumpův efekt | Světové obchodní organizace | Vice | JDE | Americké výrobky | Společnosti | ERA | Domácnosti | Situace | Kandidáti | Dobré zprávy | Investice do infrastruktury | Multi-asset | Zaměstnanci | Participace | Nový cyklus | Platformy | Oslabení | Signál | Organizace | Růst | 3М | Ekonomický rozvoj | Akademie věd | Citát | Pozitivní signál | Ekonomiky | Negativní dopad | Údaje | Práce | Nejnovější údaje | Směřování | Start-upy | Zadlužení | Ukazatele | Počet nezaměstnaných | BFM Business | Rovnováha | Opatření | BFM | Vyšší inflace | Trhy | Domácí firmy | Vítězství | Eco | Zlepšení | Bublina | Nebezpečí |
Čtěte více
-
Amerika dnes kulhá za Evropou, výsledky podporou
Evropské akciové indexy své ranní zisky v některých případech ještě navýšily, takže třeba DAX už je v plusu o 2 procenta. Americké indexy zatím dost zaostávají a balancují jen lehce nad včerejšími hodnotami. Firemní výsledky, které jsou pro trhy dnes podporou, přitom přicházely více z druhé strany Atlantiku. Pražská burza se západních trendů nechytila a klesá o půl procenta. -
Amerika dnes příjemně překvapila, analýza AUD/USD
Americké maloobchodní tržby si v meziměsíčním srovnání polepšily více, než se čekalo. V únoru expandovaly o 0,3 procenta, namísto predikovaných 0,2 procent. Lednový výsledek se dočkal negativní revize, když z původně reportované ztráty o 0,4 procenta je finální propad až o 0,6 procenta. Ekonomové i nadále očekávají zlepšování tempa růstu maloobchodních tržeb, což je důsledkem útlumu z počátku roku, který byl způsoben nepříznivým počasím. Jádrové maloobchodní tržby očištěné o volatilní složky posílily shodně o 0,3 procenta. -
Amerika drží směr vzhůru, koruna dnes sílí
Investoři získávají důvěru a vracejí se do akcií. Ty díky zvýšené poptávce pokračují v růstu, který se znovu přesouvá i na Wall Street. Krátkodobě pozitivním psychologickým momentem byl už páteční silný nárůst. Mezi nejrůstovějšími tituly v zámoří najdeme Netflix, Teslu nebo AMD a sektorově táhnou trh cyklická spotřeba a technologie. -
Amerika drží vysoké tempo, akciové trhy v euforii
Dnešním hlavním tématem je určitě síla, s jakou se kupci znovu opřeli do akcií, které v minulých pár týdnech trochu zlevnily. Opět podle podobného vzoru, jaký jsme během roku viděli několikrát, přičemž znovu investoři nechali americké indexy klesnout jen zhruba ke 100dennímu klouzavému průměru. -
🔴 Amerika i Evropa na pokraji bankovního kolapsu 💸 Další vlna QE a návrat k ATH? Do čeho investuji ✅
Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny. -
Amerika je před Fedem opatrná, akcie jdou dolů, maloobchod nepomohl
Na slabší maloobchodní tržby v Číně navázala odpoledne obdobná statistika z USA. Také v tomto případě jsme se dočkali horších čísel, než se čekalo, když tržby stouply v listopadu jen o 0,3 pct, respektive po očištění o 0,2 procenta. Slabší poptávka teoreticky může otupit obavy z měnové politiky, ale na dnešní (a včerejší) jednání Fedu nová data mít vliv nebudou. Finanční trhy tak zůstaly při jejich zveřejnění v klidu a připravují se na informace z centrální banky. -
Amerika koriguje růst. Překvapily nejen výsledky, ale i data
Růst akcií po otevření Ameriky uvadá. Nasdaq je už skoro půl procenta v červeném a S&P 500 se drží jen mírně nad nulou. Slabší chvíli jsme v první části obchodování ale sledovali i včera. Evropa je stále z většiny zelená, ale už to není, co během dne. Slušných 0,6 pct si připisuje FTSE 100, CAC 40 přidává 0,2 pct, ovšem AEX či DAX se už obchodují jen kolem nulové změny. -
Amerika lépe než Evropa, ale nervozita zůstává velká. Ropa vymazala ztráty
Zajímavé pohyby na finančních trzích pokračují také dnes. Akcie v Evropě zůstávají výrazně v záporu - DAX je -1,4 pct, FTSE 100 ztrácí půl procenta, CAC 40 klesá o 1,1 pct a AEX je dole o 1,5 pct. Wall Street se po otevření dařilo růst, jak ukazovaly i futures, ale výkon se následně zhoršuje. Nasdaq je 0,3 pct v záporu, S&P 500 redukuje zisky na 0,6 procenta. -
Amerika míří dolů. Tématem výsledky, inflace i volby
Zatímco evropské akcie se během dne zhouply dolů i nahoru, Amerika otevřela se ztrátami, kterých se jí zatím nedaří zbavovat. S&P 500 klesá zhruba o procento. Na trzích stále předpokládáme nejistotu před zítřejší americkou inflací, ovšem do hry se zapojují i další faktory. -
Amerika míří vzhůru, Evropa dál nerozhodná. Propad důvěry trhy přešly
Finanční trhy závěrem týdne postrádaly motivaci k větším pohybům. Impulsem se nestala data o spotřebitelské důvěře v USA, třebaže se překvapivě výrazně zhoršila. Inflační očekávání spotřebitelů obsažené ve stejném reportu však od minula příliš nestoupla a zůstala na jednoletém horizontu těsně pod 5 procenty. Na pozitivní straně stojí některé firemní zprávy, kdy trh ocenil plán Johnson&Johnson na rozdělení na 3 firmy nebo výsledky Richemontu. Tématem zůstává inflace a reakce centrálních bank. Riziko tvrdšího postupu však dnes na trzích tolik nerezonovalo. -
Amerika na sestupné trajektorii, nejvíce klesají technologie
Americké akcie se vydávají opět na sestupnou trajektorii. Kromě doznívání včerejšího, ostřejšího tónu ECB se na horší náladě podepsaly především inflační data ve Spojených státech. -
Amerika navazuje na pokles. Dvě rizikové události přímo před námi
Americké akcie se po začátku obchodování nacházejí v záporu a navazují tak na pokles evropských trhů. Ten se sice odpoledne nejprve zmírnil, ale nyní naopak nabírá na intenzitě. Index S&P 500 je 0,4 pct v červeném, Nasdaq klesá o 0,9 pct, DAX je dole o 1,5 procenta, CAC 40 ztrácí procento. -
Amerika nesdílí evropský optimismus, zdrojem lehké nervozity je Trump
Americká část dnešního obchodování postrádá optimismus, který sledujeme v Evropě. Akcie v zámoří pouze balancují lehce nad nulou, zatímco evropské indexy si drží solidní zisky. Na dluhopisovém trhu panuje relativní klid, když změny amerických výnosů nejsou výrazné a v Evropě sledujeme mírný přesun zájmu od bezpečí na periferii. -
Amerika nestíhá Evropu. Optimismus dnes nabírá na obrátkách i přes trvající rizika
Optimismus na hlavních trzích nabírá během dne dál na síle a strhává s sebou také Wall Street. To ovšem zaostává - S&P 500 si připisuje přes 2 procenta, ale takový DAX je už +7 procent. -
Amerika nie je najväčší problém sveta
Problémy s Trumpom má takmer každý. Najnovšie to platí pre najväčšie krajiny sveta, ktorým hrozia obchodné vojny. Avšak Trump nie je jediný problém, ktorý Amerika exportuje do sveta. -
Amerika obchoduje v lepší náladě než Evropa, koruna si mírné zisky podržela
V centru pozornosti světových trhů zůstává i koncem týdne zahraniční obchod. Na jedné straně je tu slibný vývoj revize NAFTA i z kanadské strany, ale proti tomu působí poslední výpady Donalda Trumpa. Připomínka, že se už příští týden chystá nový balík cel na čínské zboží, slovní útok na EU i opakovaná hrozba vystoupením z WTO určitě na náladě nepřidají. -
Amerika oddaluje růst sazeb, Evropa signalizuje rozšířené QE; analýza USD/JPY, zlata, EUR/GBP
Maloobchodní tržby ve Spojených státechv září stouply jen mírně s tím, jak se levné pohonné hmoty podepsaly na slabších výsledcích... -
Amerika odevzdala úvodní zisky. Mezi rizika se vrací vyšší daně
Evropským akciím se i odpoledne daří slušně, ačkoli nejvyšší denní hodnoty neudržely. Mezi hlavními indexy si DAX připisuje 0,6 pct, půl procenta drží FTSE 100, AEX je +0,3 pct a CAC 40 roste o 0,2 procenta. Amerika začala růstově, ale zisky následně odevzdává. S&P 500 se nachází těsně v plusu, Nasdaq klesá o čtvrt procenta. -
Amerika otevírá růstově, po výsledcích posilují bankovní domy
Index Dow Jones +1,45 % na 40794,79 b., S&P 500 +0,34 % na 5650,52 b., Nasdaq Composite -0,13 % na 18448,81 b. -
Amerika otevřela na kladné nule
Index S&P 500 0,25 % na 5716,81 b. Index Dow Jones 0,1 % na 42106,16 b. Index Nasdaq Composite 0,19 % na 17981,611 b.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Vítězové a poražení: Největší cenové pohyby na finančních trzích (prosinec 2024)
🔴 Investice 2025 💥 | Trumpův rok 😱 | Svět se bude otřásat 💣 | Největší příležitosti 🚀 | Varování ❗️
Prosinec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz další zisky
Co prop tradeři nejčastěji vyhledávají u prop firem?
Potomek rublu, japonská kopírka a postrach padělatelů. Takový je příběh kazašské měny
Nejdůležitější události: Na co se připravit v roce 2025?
Rok 2024 na finančních trzích
Nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2024
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 1. část (3. díl)
Jan Berka: Největším rizikem příštího roku je nejistota
Vítězové a poražení: Největší cenové pohyby na finančních trzích (prosinec 2024)
🔴 Investice 2025 💥 | Trumpův rok 😱 | Svět se bude otřásat 💣 | Největší příležitosti 🚀 | Varování ❗️
Prosinec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz další zisky
Co prop tradeři nejčastěji vyhledávají u prop firem?
Potomek rublu, japonská kopírka a postrach padělatelů. Takový je příběh kazašské měny
Nejdůležitější události: Na co se připravit v roce 2025?
Rok 2024 na finančních trzích
Nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2024
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 1. část (3. díl)
Jan Berka: Největším rizikem příštího roku je nejistota
Denní kalendář událostí
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA průměrný hodinový výdělek
V USA míra nezaměstnanosti
V USA NFP report zaměstnanosti
V Kanadě míra nezaměstnanosti
V USA zásoby zemního plynu
V eurozóně maloobchodní tržby
V Německu průmyslová produkce
V Číně indexy CPI a PPI
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA průměrný hodinový výdělek
V USA míra nezaměstnanosti
V USA NFP report zaměstnanosti
V Kanadě míra nezaměstnanosti
V USA zásoby zemního plynu
V eurozóně maloobchodní tržby
V Německu průmyslová produkce
V Číně indexy CPI a PPI
Tradingové analýzy a zprávy
Komodity: Ceny ropy kvůli chladnějšímu počasí a slabšímu dolaru rostou
Forex: Americký dolar po dohadech o Trumpových clech na trzích oslabuje
Pražská burza se i přes mírný pokles dál drží na rekordních hodnotách
Forex: Koruna dnes nepatrně oslabila k euru a posílila k americkému dolaru
Forex sentiment 6.1.2025
Rozpočet ČR skončil v deficitu 271,4 mld. Kč
Swingové obchodování GBP/JPY 6.1.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/USD 6.1.2025
Swingové obchodování bitcoinu 6.1.2025
Swingové obchodování zlata 6.1.2025
Komodity: Ceny ropy kvůli chladnějšímu počasí a slabšímu dolaru rostou
Forex: Americký dolar po dohadech o Trumpových clech na trzích oslabuje
Pražská burza se i přes mírný pokles dál drží na rekordních hodnotách
Forex: Koruna dnes nepatrně oslabila k euru a posílila k americkému dolaru
Forex sentiment 6.1.2025
Rozpočet ČR skončil v deficitu 271,4 mld. Kč
Swingové obchodování GBP/JPY 6.1.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/USD 6.1.2025
Swingové obchodování bitcoinu 6.1.2025
Swingové obchodování zlata 6.1.2025
Blogy uživatelů
INVESTIČNÍ GLOSA: Santa přinesl investorům uhlí. Možná naznačil, jak se trhům letos povede
Jak na obchodní plán v tradingu?
Novoroční technická analýza hlavních měnových párů
Páteční růst Santa Claus rally nezachránil, index S&P 500 odepsal půl procenta
Největší riziko pro trhy v roce 2025
Proč trhy čeká náročný rok?! | Investiční Memento
Energetická krize č. 2
Víkendový válečník: Co může trader dělat přes víkend
Jak začít investovat: 7 tipů pro začátečníky
Klíčové trendy a strategie pro úspěšné obchodování v roce 2025
INVESTIČNÍ GLOSA: Santa přinesl investorům uhlí. Možná naznačil, jak se trhům letos povede
Jak na obchodní plán v tradingu?
Novoroční technická analýza hlavních měnových párů
Páteční růst Santa Claus rally nezachránil, index S&P 500 odepsal půl procenta
Největší riziko pro trhy v roce 2025
Proč trhy čeká náročný rok?! | Investiční Memento
Energetická krize č. 2
Víkendový válečník: Co může trader dělat přes víkend
Jak začít investovat: 7 tipů pro začátečníky
Klíčové trendy a strategie pro úspěšné obchodování v roce 2025
Forexové online zpravodajství
Frankfurtská burza v úvodu týdne posílila, polovodičový sektor táhnul růst STOXX Europe 600
Pražská burza zahájila nový týden mírným poklesem
USA: Průmyslové objednávky v listopadu klesly o 0,4 % při očekávání -0,3 %
USA: Index PMI ve službách v prosinci dle konečných dat na 56,8 b. při očekávání 58,5 b.
Americké akcie v úvodu obchodování posilují, velmi se daří sektoru polovodičů
Česko vyváží do Ruska více piva než před invazí na Ukrajinu, o zhruba dva miliony půllitrů. Za rok 2024 by měla být finanční hodnota vývozu českého piva do Ruska historicky rekordní, poprvé atakuje miliardu korun
Státní rozpočet dodržen. Nyní úspěch, problém do budoucna?
Je toto konec kryptoměnového bullrunu nebo bude býčí období pokračovat?
Inflační tlaky v eurozóně byly v prosinci překvapivě silné
Deficit státního rozpočtu loni dosáhl 271,4 mld. CZK
Frankfurtská burza v úvodu týdne posílila, polovodičový sektor táhnul růst STOXX Europe 600
Pražská burza zahájila nový týden mírným poklesem
USA: Průmyslové objednávky v listopadu klesly o 0,4 % při očekávání -0,3 %
USA: Index PMI ve službách v prosinci dle konečných dat na 56,8 b. při očekávání 58,5 b.
Americké akcie v úvodu obchodování posilují, velmi se daří sektoru polovodičů
Česko vyváží do Ruska více piva než před invazí na Ukrajinu, o zhruba dva miliony půllitrů. Za rok 2024 by měla být finanční hodnota vývozu českého piva do Ruska historicky rekordní, poprvé atakuje miliardu korun
Státní rozpočet dodržen. Nyní úspěch, problém do budoucna?
Je toto konec kryptoměnového bullrunu nebo bude býčí období pokračovat?
Inflační tlaky v eurozóně byly v prosinci překvapivě silné
Deficit státního rozpočtu loni dosáhl 271,4 mld. CZK
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Technická analýza - Dolar dnes bude bojovat o udržení včerejších zisků, které hned z rána navyšuje
Forex: Dolaru proti euru na tříměsíčním minimu
Americké akcie v úvodu obchodování posilují, velmi se daří sektoru polovodičů
Prodej historických mincí v aukcích loni stoupl o 37 procent
Ranní komentář: WTI zpět nad 60 USD. Akcie hledají směr, krypto pod tlakem
Oil near 10-month high due to tight supply, awaiting US inflation data
Fundamentálny výhľad dňa
Čína velmi těžce restartuje ekonomiku
ČR: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v prosinci na 44,8 b. při očekávání 45,9 b.
Broker Freedom Finance dál expanduje do Evropy, čtvrtletní tržby jeho holdingu vzrostly o 46 % na 146 milionů dolarů
Technická analýza - Dolar dnes bude bojovat o udržení včerejších zisků, které hned z rána navyšuje
Forex: Dolaru proti euru na tříměsíčním minimu
Americké akcie v úvodu obchodování posilují, velmi se daří sektoru polovodičů
Prodej historických mincí v aukcích loni stoupl o 37 procent
Ranní komentář: WTI zpět nad 60 USD. Akcie hledají směr, krypto pod tlakem
Oil near 10-month high due to tight supply, awaiting US inflation data
Fundamentálny výhľad dňa
Čína velmi těžce restartuje ekonomiku
ČR: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v prosinci na 44,8 b. při očekávání 45,9 b.
Broker Freedom Finance dál expanduje do Evropy, čtvrtletní tržby jeho holdingu vzrostly o 46 % na 146 milionů dolarů
Blogy uživatelů
Kolik peněz je potřeba na FOREX?
Zlato útočí na 2000 USD, indexy opět oslabovaly
Elliottova vlnová teorie pro index S&P 500, kryptoměnu Bitcoin a měnový pár EUR/USD
7 mýtů o investování u XTB
Čínské oživení se nekoná? | Investiční Memento #35
Výběr z nedělní přípravy: USD/JPY, USD/CHF a AUD/CAD
Jak dlouho by měl začínající trader obchodovat na demo účtu?
Nůžky mezi Evropou a USA se rozevírají
Těžce předpovídatelný NFP report
Jak se vyrovnat s neúspěchy v tradingu?
Kolik peněz je potřeba na FOREX?
Zlato útočí na 2000 USD, indexy opět oslabovaly
Elliottova vlnová teorie pro index S&P 500, kryptoměnu Bitcoin a měnový pár EUR/USD
7 mýtů o investování u XTB
Čínské oživení se nekoná? | Investiční Memento #35
Výběr z nedělní přípravy: USD/JPY, USD/CHF a AUD/CAD
Jak dlouho by měl začínající trader obchodovat na demo účtu?
Nůžky mezi Evropou a USA se rozevírají
Těžce předpovídatelný NFP report
Jak se vyrovnat s neúspěchy v tradingu?
Vzdělávací články
8 nejlepších obchodních strategií – obchodování v trendu (4. díl)
Obchodní den tradera VIP zóny
Prosinec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz další zisky
Smart Money Concepts (SMC) - obchodování podle velkých hráčů (2. díl)
🔴 Investice 2025 💥 | Trumpův rok 😱 | Svět se bude otřásat 💣 | Největší příležitosti 🚀 | Varování ❗️
Smart Money a koncept výběru likvidity
Historie eura je hlubší, než se zdá. O evropskou měnu se státy pokoušely už v 19. století
Jak na trading při zaměstnání
Potomek rublu, japonská kopírka a postrach padělatelů. Takový je příběh kazašské měny
Vítězové a poražení: Největší cenové pohyby na finančních trzích (prosinec 2024)
8 nejlepších obchodních strategií – obchodování v trendu (4. díl)
Obchodní den tradera VIP zóny
Prosinec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz další zisky
Smart Money Concepts (SMC) - obchodování podle velkých hráčů (2. díl)
🔴 Investice 2025 💥 | Trumpův rok 😱 | Svět se bude otřásat 💣 | Největší příležitosti 🚀 | Varování ❗️
Smart Money a koncept výběru likvidity
Historie eura je hlubší, než se zdá. O evropskou měnu se státy pokoušely už v 19. století
Jak na trading při zaměstnání
Potomek rublu, japonská kopírka a postrach padělatelů. Takový je příběh kazašské měny
Vítězové a poražení: Největší cenové pohyby na finančních trzích (prosinec 2024)
Tradingové analýzy a zprávy
Forex: Technická analýza AUD/USD
Aktuálně otevřené forex pozice 10.7.2015
Nejsilnější a nejslabší měny 9.7.2019
Aktuálně otevřené forex pozice 25.3.2019
ECB měnovou politiku podle očekávání nezměnila
GBP/USD - Intradenní výhled 23.12.2024
GBP/USD - Intradenní výhled 22.7.2022
Musk prodal akcie Tesly v hodnotě 3,95 miliardy dolarů
Intradenní Price Action patterny na zlatě 6.3.2024
USD/CHF - Intradenní výhled 24.1.2020
Forex: Technická analýza AUD/USD
Aktuálně otevřené forex pozice 10.7.2015
Nejsilnější a nejslabší měny 9.7.2019
Aktuálně otevřené forex pozice 25.3.2019
ECB měnovou politiku podle očekávání nezměnila
GBP/USD - Intradenní výhled 23.12.2024
GBP/USD - Intradenní výhled 22.7.2022
Musk prodal akcie Tesly v hodnotě 3,95 miliardy dolarů
Intradenní Price Action patterny na zlatě 6.3.2024
USD/CHF - Intradenní výhled 24.1.2020
Témata v diskusním fóru
Lukess Trading
Admiral Markets
Akciové indexy
Ethereum je pripravené na veľkú show
XTB vs. PATRIA: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování
Tradingové nástrahy, kterým je lepší se vyhnout
Jak se uplatňují opce při expiraci a co forexové a krátkodobé opce
Price Action Trading Jakuba Hodana
Praktické okénko – Obchod do trendu a nekompromisní SL
Jak obchodovat „Price Action“ (10. díl)
Lukess Trading
Admiral Markets
Akciové indexy
Ethereum je pripravené na veľkú show
XTB vs. PATRIA: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování
Tradingové nástrahy, kterým je lepší se vyhnout
Jak se uplatňují opce při expiraci a co forexové a krátkodobé opce
Price Action Trading Jakuba Hodana
Praktické okénko – Obchod do trendu a nekompromisní SL
Jak obchodovat „Price Action“ (10. díl)
Odborná literatura
Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře
Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře
Forex brokeři