O bublině bych přímo nemluvil, byť valuace trhu (násobky price-to-earnings, P/E) už se dostávají relativně vysoko nad historický průměr (viz graf). Tato situace se dá ale vysvětlit stále mimořádně nízkými úrokovými sazbami a výnosy dluhopisů, které ženou investory do akcií. Za každý dolar zisků jsou tedy investoři ochotní zaplatit na akciích 28 dolarů.
Vývoj cyklicky očištěného poměru P/E pro index S&P 500:
Celkově však již americké akcie nemají velký potenciál k růstu. Dostáváme se totiž do fáze hospodářského cyklu, kdy dobré zprávy přicházející z makroekonomických statistik akciím spíše škodí. Nezaměstnanost se pohybuje pod 5 %, což vyrovnává předkrizová minima a jakýkoliv posun v ekonomické aktivitě směrem vzhůru bude znamenat zvýšení mezd a úrokových sazeb, což jsou obrovské nákladové položky pro společnosti.
Porovnání vývoje míry nezaměstnanosti (červeně, levá osa) a akciového indexu S&P 500 (modře, pravá osa):
I kdyby koláč jménem HDP rostl rychleji, jak se předpokládá, společnosti si z něj ukousnou menší podíl, protože budou muset vyplácet vyšší mzdy a úroky. Podíl zisků na HDP by se proto měl snížit z historicky velmi vysokých 9-10 %, kde se nachází nyní (viz graf). A nižší zisky budou znamenat pokles cen akcií jako celku, jinak by valuace musely vyskočit rovnou to bublinovitého teritoria srovnatelného s koncem 90. let.
Vývoj podílu zisků společností na americkém HDP (v %):
Další negativní aspekty pro vývoj zisků společností v USA je velice silný kurz dolaru, který krátí tržby i zisky v zahraničí, kde je spousta velkých nadnárodních firem vysoce exponovaná. Podpora výroby přímo ve Spojených státech nastupujícím prezidentem Trumpem také nehraje společnostem do karet. Automobilky i další výrobci by zajisté dosahovaly vyšších marží, pokud by mohli více zboží dovážet z Mexika a Číny.
Celkový obrázek tedy neukazuje příliš růžovou budoucnost akciovému indexu S&P 500 a další zhodnocení vložených peněz není ve střednědobém horizontu příliš pravděpodobné. Přesto můžeme najít 2 sektory, které by se za dané situace mohly vyhnout negativním faktorům popsaným výše. Banky budou profitovat ze zvyšujících se úrokových sazeb, které zajistí rostoucí výnosovou křivku, a díky svižnému růstu cen komodit by si i přes vyšší náklady měli přijít na své komoditní producenti, kteří mají po předchozích dvou letech co dohánět.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4, Multpl.com, Bloomberg, Index S&P 500