Za poslední měsíc se však karta rychle obrátila. Hurikánová sezóna místo zpomalení naopak nakopla ekonomiku USA a trhy naráz počítají s dalším utahováním měnové politiky Fedu už v prosinci. Vidina vyšších úroků pak žene kapitálové toky zpět do Spojených států. Když k tomu přidáme zhoršení amerických vztahů s Tureckem a Mexikem, přišla během září vhodná příležitost pro vybrání letošních zisků na měnách emerging markets. Jsou na slabších úrovních tyto měny znovu vhodné k nákupu?
Porovnání vývoje měnových párů USD/TRY a USD/MXN:
Turecká lira i mexické peso nabízejí mnohonásobně vyšší zhodnocení ve srovnání s vyspělými zeměmi ve výši 8 %, resp. 7 %. Úrokový výnos po očištění o inflaci už ale taková paráda není. Turecká centrální banka totiž pod vlivem prezidenta Erdogana není ochotna zvyšovat úrokové sazby, i když inflace překročila 11 %. Není proto divu, že investoři se do turecké liry i dluhopisů příliš nehrnou, když vidí, že jejich znehodnocení turecké autority nijak zvlášť neznepokojuje.
Naopak Mexiko je k zahraničním investorům vlídné a i přes výhružky administrativy prezidenta Trumpa si drží status pro kapitál relativně bezpečné země. Mexické peso po očištění o jádrovou inflaci nabízí 2 % reálného výnosu. Inflace by navíc měla na přelomu roku rychle začít klesat, když z meziročního kalkulu vypadne jednorázový 20 % růst pohonných hmot a také prudký růst dovozních cen spojený s velice slabým pesem z konce loňského roku.
Porovnání vývoje meziroční jádrové inflace v Turecku a v Mexiku:
Z našich dvou reprezentantů měn emerging markets bych proto za podhodnocené nazval spíše mexické peso. Turecká lira je sice levná, ale kvůli vysoké inflaci a politické nepředvídatelnosti může být bez problému ještě mnohem levnější. Zvlášť pokud se otázka nezávislosti Kurdistánu začne více skloňovat a regionální napětí se znovu zvýší.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, Bloomberg