Jak jsem psal dříve ve stínování ECB, většina menších evropských centrálních bank (ČR, Švédsko a další) se chystá svou měnovou politiku sladit s velkou sestrou ve Frankfurtu a jejich měny proto proti euru neslábnou. Nikoliv však Švýcarská národní banka – ta si hraje svou hru a kvůli ekonomice pohybující se na hraně deflace (viz graf) prohlašuje, že ještě několik let se nechystá zvýšit úrokové sazby z absolutního dna globální měnové politiky, tj. -0,75 %.
Vývoj meziroční jádrové inflace ve Švýcarsku:
Až dosud dlouhodobým investorům tato úroková sankce za držbu švýcarských franků nevadila. V eurozóně byla totiž na podobné úrovni (-0,40 %) a výrazně nižší inflace ve Švýcarsku jim zajišťovala menší ztrátu kupní síly. Pokud by však podle očekávání v dohledné době 1-2 let ECB vrátila sazby do plusu, karta se obrátí a globální investoři budou preferovat německé dluhopisy nad těmi švýcarskými díky lepšímu úrokovému zhodnocení.
A měnové trhy se na tento přesun mezi dvěma nejbezpečnějšími dluhopisovými trhy chystají už teď a není se co divit. Velké finanční instituce mají švýcarských franků k prodeji až příliš mnoho. Během intervencí z let 2011-2015 i po nich „vytiskla“ Švýcarská národní banka (SNB) tolik franků, že její devizové rezervy překračují 100 % HDP švýcarské ekonomiky.
Vývoj objemu švýcarských devizových rezerv (v mil. CHF):
Z grafu je vidět, že SNB nešlo o klasické intervence na měnovém trhu. Stačilo, že SNB stahovala od svých klientů přebytečná eura, která švýcarská ekonomika vzhledem ke svému obrovskému vnějšímu přebytku (okolo 10 % HDP ročně) vyprodukuje a nové franky byly na světě.
A právě tyto franky si teď nacházejí cestu zpět do eur skrz forex. Měnový pár EUR/CHF se tak dostává na svá maxima od opuštění intervencí v lednu 2015. Vzhledem k historickému vývoji kurzu je však euro vůči franku stále levné, pásmo 1,20 – 1,30 na EUR/CHF proto je v následujících čtvrtletích dosažitelné.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, tradingeconomics.com, Bloomberg