Tato alpská země vyhlášená vysokou averzí obyvatelstva proti růstu cen si v posledních dvou letech udržela meziroční jádrovou inflaci pod 2,5 % (viz graf) a po aktuálním lednovém přecenění klesla dokonce na pouhých 1,2 %. Kdo však byl v nedávné době ve Švýcarsku na dovolené, určitě tuto zemi za levnou nepovažoval a svůj díl na této „drahotě“ má i překoupený kurz švýcarského franku.
Meziroční vývoj jádrové inflace ve Švýcarsku:
Švýcarská národní banka (SNB) může opatrně vyhlásit vítězství nad inflací a přestat s mimořádnými opatřeními určenými na podporu kurzu své měny. Před dvěma lety začala SNB v reakci na inflační šok přicházející s ruskou invazí na Ukrajinu rozprodávat své obří devizové rezervy. Od té doby nakoupila na trhu přes 250 mld. CHF a zpevnila hodnotu švýcarského franku pod paritu s eurem.
Vývoj hodnoty devizových rezerv Švýcarska (v mil. CHF):
Podle posledních statistik už přestaly švýcarské devizové rezervy klesat. Tento obrat v měnové politice dává smysl – ekonomika Švýcarska je slabá a měla by s pomocí poklesu cen dovážených komodit generovat minimální inflační tlaky. Švýcarsko ovlivňuje spíše útlum německého průmyslu než konjunktura v turismu jižního křídla eurozóny. Může si tak dovolit slabší měnu bez výraznějšího dopadu do spotřebitelských cen.
Vývoj hlavní úrokové sazby SNB:
SNB signalizovala, že z nynějších 1,75 % úroků prozatím nehodlá upouštět, za čímž zřejmě budou stále vysoce nadhodnocené ceny místních nemovitostí. I tak ale zůstává úrokový diferenciál mezi Švýcarskem a eurozónou (4,50 %) dostatečně atraktivní pro býky na EUR/CHF. S ukončením intervencí by tak nemělo tomuto měnovému páru nic bránit k návratu na paritu plus tento obchod nabízí i zajímavé plusové swapové body.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, SNB