Inflační cíl 2 %
Fed, stejně jako ostatní centrální banky, hovoří o dlouhodobém inflačním cíli 2%. Poslední dostupná data ukazují, že inflace v USA se momentálně pohybuje na úrovni 3%. Avšak není důvod k nadšení, že jsme se inflačnímu cíli přiblížili. Fed je více zajímán o jádrovou inflaci, která vylučuje vliv cen potravin a energií. Jádrová inflace dosahuje 4,8%, což je stále značná hodnota. Dosáhnout jádrové inflace pod 2% je tedy stále dlouhý proces. Fed opakovaně vyjádřil obavy, že se inflace může vrátit, a proto plánuje udržovat úrokové sazby na vysoké úrovni déle. Tato jestřábí perspektiva vyvolává obavy u investorů a média prezentují různé názory, které se snaží ovlivnit Fed a změnit jeho jestřábí záměry.
Vývoj jádrové inflace v USA:
Změna inflačního cíle
Jedním z možných způsobů, jak uniknout z této situace, je změna inflačního cíle. Tuto kritiku vyjádřil Rick Rieder, šéf oddělení investic v BlackRocku. Trvání na 2% inflačním cíli by mohlo způsobit neúměrné škody. Rieder nevidí důvod pokračovat v jestřábí politice a ptá se: "Proč by měly miliony lidí ztratit práci jen kvůli tomu, aby se inflace snížila z 2,7% na 2%?" Šéf oddělení investic dále tvrdí, že centrální banka by se měla spokojit s inflací kolem 3%, kterou již dosáhla. Dvouprocentní inflační cíl je tedy pouze mýtus.
Budoucnost ceny peněz v následujících letech
Kritiku ze strany BlackRocku lze chápat jako vyjádření jejich vlastních zájmů. Propad trhů způsobený vysokými úrokovými sazbami by neprospěl BlackRocku. Je však pravda, že přílišné upínání se k přesnému číslu nemá samo o sobě smysl. Milton Friedman považoval za optimální inflaci hodnotu 3%. Diskuse o tom, jaká je ideální inflace, trvá dlouho. Podle mého názoru Fed momentálně sleduje jinou problematiku než dosažení ideální inflace. Fed se spíše snaží dát najevo prostřednictvím různých prostředků, že se nechystá k návratu politiky nízkých úrokových sazeb. To je hlavní téma, které bychom měli sledovat. Nejde jen o to, jaké budou sazby letos, ale spíše o to, jaké budou za dva roky.
Matěj Široký