Současný týden začal politickou hrou, která má za cíl uklidnit státy volající po volně plovoucím juanu. Spojené Státy, které tradičně patří mezi země, které si naoko stěžují nejvíce, zároveň ale nikdy nenašly dostatek odhodlání označit Čínu jako měnového manipulanta, tak našly částečné uspokojení v prohlášení Číny, že uvolní pásmo ve kterém se čínská měna juan může pohybovat. Čínská měna může v současné době oscilovat v pásmu 0,5%.
Jednorázová revalvace, jako například ta kterou jsme byli svědky v létě 2005 se však nekoná. Nelze se tedy ubránit pocitu, že oznámení čínské centrální banky o postupném uvolňování pásma juanu je jen gestem, které má za cíl vyvarovat se možných diplomatických potyček v průběhu nadcházejícího setkání G20 v Torontu.
Podle pohybu ceny jednoročního forwardu na čínský juan lze vyčíst, že se očekává celková revalvace v hodnotě 2,3% v průběhu celého roku a 1,3% v průběhu příštích šesti měsíců. Takové zhodnocení juanu je víceméně nepodstatné a nevyváženost obchodu mezi Čínou a Evropou spolu s USA neřeší. Ekvivalentem takového pohybu na oblíbeném páru EURUSD by byla roční změna ve výši méně než 300 bodů. I na tomto páru by takový pohyb byl irelevantní.
Graf značí, že juan opravdu dosáhl na vyšší hodnoty. Tyto hodnoty jsou ale jen o něco málo vyšší než hodnoty zaznamenané v průběhu dubna tohoto roku.
Akciové trhy, které na tuto zprávu nejprve zareagovaly růstem na konci dne výrazně ztrácely a je tedy pravděpodobné, že „efekt nové zprávy“ se začne rychle vytrácet.
USD Index udržel support nad hladinou 85,00, který je současně 38,2% fib. ret. a uzavřel na poměrně silných hodnotách. Vytvořil tak bullish formaci, která značí, že korekce by mohla být u konce. Situace na USD indexu je velmi podobná situaci na EURUSD.
Úterní ráno přinese německý IFO index, který často vyvolává bouřlivé reakce na EUR párech. Minulý týden jsme viděli velmi špatný výsledek německého ZEW indexu a tak lze očekávat, že euro bude před publikováním IFO reportu pod tlakem v očekávání špatného výsledku.
Minulý týden jsem se zmínil o krátkodobé změně sentimentu vůči euru a o tom, že euro přestalo reagovat na špatné zprávy poklesem. Nyní se začínají objevovat první znaky, že korekce eura by mohla být u konce. Prvním znakem je samozřejmě to, že se euru nedaří dosáhnout na vyšší hodnoty. Dříve zmíněná resistance na 2450 zatím udržela cenu pod kontrolou. Dnešní obrovská červená svíce, které se říká „bearish engulfing pattern“ nebo také „bearish outside bar“ značí, že býci sice dosáhli na vyšší hodnoty, byli ale převálcováni medvědy, kteří posunuli cenu pod minimum z předchozího dne, kde také svíce uzavřela. Propad pod minimum z předchozího dne lze považovat za první platný signál, značící obrat krátkodobého trendu nebo minimálně za výrazné oslabení trendu. Propadem pod pondělní minimum bychom se pomalu, ale jistě dostali do situace, kdy nové shorty začínají dávat smysl. Short squeeze, kterého jsme byli svědky, tedy situace kdy slabší hráči držící krátké pozice museli uzavřít obchody, ať už z důvodu margin callů nebo prosté neochoty držet negativní pozici, se zdá být u konce.
Patrik Urban