Konec roku se kvapem blíží, a tak nastává ten nejlepší část se ohlédnout za uplynulým rokem a vyhodnotit vše co se povedlo či naopak nepovedlo. Toto ohlédnutí lze provést minimálně na dvou úrovních. První je samozřejmě úroveň finanční, kdy vyhodnocení úspěšnosti nebo neúspěšnosti závisí na vydělaných penězích. Druhá úroveň je trochu sofistikovanější a umožňuje hlubší rozbor mnoha situací. V dnešním článku si představíme techniku retrospekce, kdy se dokážeme vrátit do uplynulých situací a ty podrobně analyzovat.
Vzpomínky
Hned na úvod tohoto tématu si nalijeme čistého vína a povíme si, že vše, co si pamatujeme, je jen pouhý zlomek skutečnosti, která se stala. Naše vzpomínky jsou pouze interpretace události, která navíc prošla mnoha našimi psychologickými filtry, jako je například morálka, očekávání, ambice atd. Z tohoto důvodu se na naše vzpomínky nemůžeme zcela spolehnout, protože událost, kterou jsme si uchovali jako špatnou, ve skutečnosti mohla být tím nejlepším, co se nám mohlo stát. Jenže o tom alespoň prozatím nevíme.
Abychom mohli kvalitně provádět retrospekci, je tedy potřeba se naučit naše vzpomínky nehodnotit. Toto může být pro mnoho lidí problém, protože utvářet si názory, dávat nálepky a hodnotit, je v dnešní společnosti naprosto běžné a svým způsobem to zjednodušuje orientaci v souvislostech, což je vlastně zkreslování reality.
Cvičení
Každá naše vzpomínka má určité parametry. Obvykle se jedná o vzpomínku vizuální, kdy při vzpomínání svým vnitřním zrakem pozorujeme určité obrazy z minulosti, které jsou někdy doprovázeny i zvukem. Charakteristika obrazů (vzpomínek) může být různá. Pozorovaná scéna může být rozmazaná, v mlze, v dálce, nebo naopak příliš zaostřená. Vzpomínka může být velmi barevná, případně černobílá. Podle kvality vzpomínky tak můžete vnímat, zda se jedná o vzpomínku, kterou interpretujeme jako šťastnou, nebo bolestivou.
Fígl spočívá v tom, že máme možnost kvalitu těchto vzpomínek měnit. To znamená, že ze smutné vzpomínky můžeme zcela vědomě učinit vzpomínku pozitivní. To se provede velmi jednoduše. Stačí změnit kvalitu pozorovaného obrazu. Například z rozmazané vzpomínky udělat vzpomínku zaostřenou. Z černobílé vzpomínky udělat barevnou vzpomínku atd.
Je pravda, že toto cvičení bude ze začátku nejspíše vyžadovat pořádnou dávku soustředění a energie, ale jako u většiny činností je nejtěžší začít. Díky tomuto cvičení dokážete ze špatných vzpomínek udělat buď vzpomínky neutrální, nebo šťastné a pak třeba pochopíte, že se vše vlastně děje k vašemu dobru.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass