První legenda WallStreetBets, miliardář a génius
Pokud si pamatujete protesty proti farmaceutické chamtivosti z let 2015 a 2016, jistě vám neunikla osoba nejnenáviděnějšího muže Spojených států Amerických. Martina Shkreli.
Martin Shkreli byl CEO hned několika hedgeových fondů, které se zaměřovaly specificky na farmaceutický průmysl. Zpravidla kupovaly licence na schválené léky a snažily se z nich co nejvíc vytěžit. Shreli si vysloužil svoje přízvisko tím, že přes noc nařídil zvýšení ceny fondem ovládaného léku na vzácnou nemoc toxoplazmózu. Cena se z 13,5 dolarů ze dne na den přepsala na 750 dolarů. Politici, veřejnost i novináři chtěli krev.
Poznámka: V USA je průmysl kolem zdraví oproti EU výrazně vágněji regulovaný. A to prakticky v každém směru. Řada lidí si musí léky kupovat za vlastní peníze.
Jak se do takové pozice muž dostane?
Shkreli se od mládí zajímal o akcie. Fascinovaly ho čísla, systematičnost trhu a divoký vír dění. Už v 16 letech se stal obchodníkem na Wall Street. V 18 už byl mezi hlavními analytiky menšího investičního fondu.
Po prvním nechvalném pokusu s vlastním fondem v roce 2009 založil svůj už druhý fond, který se rozhodl orientovat striktně na farmaceutický průmysl. Přišel přitom se zajímavou strategií:
1. Najít společnost, která tvrdí, že má zázračný lék. Třeba na hubnutí.
2. Otevřít masivní short pozice.
3. Počkat, až Úřad pro kontrolu potravin a léčiv vydá zprávu, ve které lék označuje za nebezpečný a nefunkční. Bonus je za způsobování doživotních následků či rakoviny.
4. Profit!
Už tady lze vidět první společné vlastnosti mladého chamtivce a ještě neexistující komunity WSB. Všechny pozice fondu byly tak přepákované, že by jedna chyba znamenala konec pro celý fond. Nečekaně dlouho se mu díky znalosti průmyslu dařilo. Ale jak už to na trhu bývá, i Vlky z Wall Street někdy opustí štěstí....
V roce 2011 jeho fond z hodiny na hodinu zmizel. Vypařil se. A to díky extrémně riskantní short pozici Orexigen Therapeutics. Martin Shkreli rychle tratil na pověsti. Proto v roce 2015 založil společnost Turing Pharmaceuticals, která se věnovala investicím do rozvoje léčiv pro vzácné choroby.
Patenty pro léčiva vyprší po 20 letech. Společnost Turing hledala výhradně ty, které téměř nikdo nevyrábí a kde může kompletně ovládnout trh a určovat cenu. Přelomovým se stal nákup výrobní licence léku Daraprim, kde Shkreli nařídil dříve řečené šibeniční zvýšení ceny.
Martin Shkreli shoří v pekle. Nebo ne?
Martin po obrovské vlně kritiky svolil k streamovanému rozhovoru vedeného s mužem přezdívaným Peter V. Ten se na Twitteru profiloval jako výrazný kritik nepřirozeného nafukování cen léků.
Pokud jste z CNN nebo FOXu můžete přestat číst. Pravda není tak zajímavá, jako osoba veřejného nepřítele číslo jedna. Chamtivého miliardáře, co odepírá léky potřebným. Vaši kolegové to v roce 2015 a 2016 samozřejmě věděli.
Peter se přirozeně zajímal o to, jaké cíle Shkreli manipulací cen sledoval. Shkreli přišel s výpovědí, která vyrazí dech. Jako miliardář a CEO farmaceutické společnosti by za normálních okolností neměl žádný zájem o licence k lékům, které v USA bere takřka 1000 lidí. Licence negenerují žádný profit a jeho společnost je jen a pouze ve ztrátě.
Martin 70 let starý lék Daraprim označil za odpad, který zabíjí viry stejně jako uživatele samotného. Zvýšením ceny chtěl vytvořit poptávku po levnějších řešeních, kterou by mohly uspokojit miliardové konglomeráty s kapacitou zkoumat nové účinné látky. Třešničkou na dortu budiž to, že Daraprim rozesílal na vyžádání lékařům zdarma poštou.
Pokud vám to z jeho historie a metod nedošlo, Shkreli není zrovna řečník. Proto se výše zmíněná skutečnost neroznesla. Jeho neschopnost číst situaci a přizpůsobit ji své vyjadřování jej nakonec dostala i do federálního vězení. O tom ale později.
Lživých obvinění z úmyslného způsobování neštěstí se dopustili dokonce i ti nejvyšší politici. Probíhala zrovna kampaň na prezidentské volby. Veřejný nepřítel byl pro Hillary Clintnovou i Donalda Trumpa snadným politickým bodem.
Shkreli a nesmazatelná stopa na fóru WSB
Bezesporu se ptáte, jak to celé souvisí s r/wallstreetbets. Shkreli sice prodělal skrze velmi hloupé obchody nesmírné množství peněz, ale to se děje správcům portfolií a investičním expertům každý den.
Shkreli byl v chladný 17. prosinec 2015 zadržen FBI kvůli podezření z investičních podvodů. Den na to byl propuštěn. Co hned po opuštění policejní stanice udělal? Koupil si pivo, šel domů spustit streamovací službu a z pozice miliardáře hrál hru League Of Legends, při které rozdával namátkou své nesmírné znalosti.
Návštěvníky streamu učil investiční strategie a chemii, ve které on našel své zlaté vejce. Fanoušci mu za odměnu představili komunitu lidí, kteří ctí investiční zásady a kontrolu rizik, ale chtějí zároveň pocítit adrenalin a vzrušení. Šlo o fórum r/wallstreetbets.
Ve svém prvním příspěvku z 25. prosince 2015 označuje ostatní diskutéry za zelenáče a dožaduje se hodnosti moderátora. Jak jsem již řekl, sociální inteligence není jeho silnou stránkou.
Poznámka: Tehdy bylo fórum WSB komunitou pár tisíců lidí, kteří diskutují krátkodobé obchodní příležitosti. Nikoliv přelidněnou reklamou na akcii GME a extrémně riskantní token DOGE.
Martin Shkreli se během veřejného lynčování uchyloval k diskuzím na fóru čím dál častěji. Ačkoliv od nafouknutí ceny léku Daraprim uběhlo několik měsíců, Martin jen a pouze přilíval olej do ohně. Například na otázku moderátorky celonárodní televize, zda by něco udělal jinak, bez přemýšlení odpověděl „dal bych tu cenu ještě vyšší“.
Shkreli získával velké množství fanoušků, nakonec byl jediný miliardář v diskuzi. Upozorňoval na sebe kuriózními nápady a nesmyslnými příspěvky. Na začátku roku 2016 se dožadoval zakázání slova YOLO (You Live Only Once), protože to dle něho degradovalo umění obchodu na pouhý gambling.
Shkreli byl nenáviděn po celých Státech a skrz na skrz všech sociálních sítí. Z historie příspěvků účtu lze dohledat, že reakce na jeho komentáře v rámci jiných než WSB diskuzí byly velmi hrubé. Arogantní chování zřejmě chamtivé amatéry z WSB přitahovalo.
Martin byl stále výborným analytikem a jeho tipy a semináře vydělávaly zelenáčům peníze. Navzdory nenávisti vnějšího světa byl na WSB Shkreli modlou. Nehledě vůbec na to, že pod jeho vedením se vypařily mezitím hned dva investiční fondy.
Shkreli měl extrémně hloupé a zavádějící metody, na které brouzdajíc po dnešním zdegenerovaném fóru WSB narazíte v různých obdobách každého rohu.
1. Získat peníze od hazard vyhledávajících investorů
2. Vydělat miliardy na absurdně rizikových obchodech
3. Spíše dříve než později nechat fond vypařit na špatném obchodu a dát od něj ruce pryč
4. Utratit sebraný profit za luxusní hlouposti
5. Opakovat
Hlavní je rychlost a nadreálný výnos. Nic jiného Shkreliho a jeho armádu fanoušků nezajímalo. Z diskuze o zajímavých riziko obnášejících akciích udělal přehlídku nakoupených hloupostí, plných peněženek a velkých čísel na obchodním účtu.
On si z fóra zase odnesl krajně autistické popkulturní návyky a barevný slovník. Legendární je jeho závazek k výzkumu genomu běhen. Nepřekvapivě Shkreli nenašel smysl pro galantnost ani při komunikaci se ženami. Během jednoho internetového rozhovoru mladou aktivistku s chladným obličejem osočil nepřípustnou urážkou.
Poznámka: Kuriózní a jako z filmu je fakt, žeběhem svého pobytu v hotelu Za Mřížemi si Shkreli namluvil novinářku z Bloombergu, která pracovala na jeho příběhu. Opustila kvůli němu svého muže.
Abych shrnul to zásadní: Shkreli byl silně ovlivněn popkulturou WSB a diskutující naopak od své modly přebírali apetit k riziku a investiční metody. V toto období své rané existence bylo fórum jen a pouze o Martinu Shkreli.
Dvě strany jednoho muže a cesta do vězení
Shkreli měl zřejmě i vlivem některých vrozených potíží dvě velmi odlišné strany. Klidnou stranu, která učí dychtivé fanoušky, jak číst v nemocničních dokumentech a jak podle toho obchodovat. A temnou stranu, většinou demonstrovanou na Twitteru, která si neviděla do pusy, a nakonec jej dostala do vězení.
Svoji bezmeznou aroganci Shkreli přímo hýčkal. Obzvláště důležitým prvkem jeho ega se staly peníze a vrozená genialita. Dvojice artiklů, které si na první dobrou připíše každý diskutující fóra WSB. V komunitě dodnes kolují videa, kde telefonuje s veřejností nebo novináři.
Většinou šitý podobným stylem jako níže přepsaný hovor, při kterém Martin s chutí přežvykoval kus svačiny.
Shkreli:“No, já jsem génius. A jsem bohatej.”
Žena na telefonu:“To jste...”
Shkreli:“A vy jste chudá. A zníte hloupě. Já a mně podobní lidé máme všechnu moc a vy hloupí, chudí, nemáte moc žádnou.”
Mladičký miliardář ale přeci jen sem tam na Twitteru vyplodil příspěvek, který našel oblibu i mimo komunitu WSB. Jedním z nich je charitativní loterie. Vítěz mu může dát ránu.
Shkreli ztělesňoval a zároveň ještě umocňoval morální úpadek diskutujících na fóru WallStreetBets. Všechny nově spojovala chamtivost, touha po penězích a závist schopnosti naprosto ignorovat názory a náladu okolí. Minimálně za Shkreliho kralování se význačné oslovení „autisto“ myslelo jako projev přátelství a vyjádření stěžejních hodnot.
V průběhu všech popsaných událostí byl Shkreli bez přestání démonizován médii. Jeho mysl jako by veškerou kritiku odfiltrovala. Chlubil se nejluxusnějším vínem, nabízel miliony za práva k desce Kanye Westa a v aukčních síních vyhrával unikátní desky oblíbených raperů.
Začal si připadat nedotknutelný a na Twitter psal příspěvky jako:
“Já jsem nový bůh.”
“Mám anální vředy. Díkybohu že si můžu dovolit lék za 700 dolarů.”
“Na**rte si FBI. Víte, že boha jako já se nedotknete.”
Nejvíc nenáviděný muž v USA byl na svůj titul hrdý. Jednu hodinu se hádal s novináři, druhou naprosto chladně učil své ovečky analýzu závěrek farmaceutických společností. Jeho stále více rozdvojená osobnost se na Twitteru propracovávala na hranici opravdových potíží se zákonem.
Aby toho nebylo málo, Martina opět zatkli federální agenti kvůli podezření na několik investičních podvodů a schémat. V pátek 4. srpna 2017 byl shledán vinný z dvojice investičních lstí a z jedné přípravy na investiční podvod.
Vězení a věrnost domovské komunitě
Navzdory méně než optimální životní situaci trávil Shkreli mnoho času ve společnosti ostatních obchodníků z WSB. Mnozí kroutili hlavu nad tím, jak šílený je svět, ve kterém v rohu internetu na malém fóru potkají muže vytištěného na přední straně každých novin ve státě.
Martin byl znovu propuštěn na kauci. Ani další velký vykřičník bohužel nezabránil tomu, aby si svou arogancí a prořízlou pusou nezničil vlastní život. V jednom facebookovém příspěvku nabídl odměnu 5000 dolarů tomu, kdo mu přinese pramínek vlasů Hillary Clintnové.
Hloupý pokus o vtip na účet tehdejší přední tváře Demokratické strany vedl k okamžitému zrušení kauce a připsání zločinu nabádání k ublížení na zdraví. Na mladého génia čekala sedmiletá léčebná kůra ve federální věznici.
Neženatý a bezdětný Shkreli dodnes používá schůzky se svým právníkem výhradně k nadiktování hromadné zprávy pro jeho věrné z komunity WallStreetBets.
Vrátí se Shkreli zase na výslunní?
Sedmiletý trest není med, ale ani tragédie. Za pár let se Martin Shkreli vrátí do normálního života. Jelikož to byl právě on, kdo formoval DNA komunity WSB, je téměř jisté, že se kdykoliv může vrátit a snadno znovu zapadnout. Pokud bude ovšem mít navzdory špatné zkušenosti stále zájem. Upřímně se na jeho návrat těším.
Pokud jste to nedej bože dočetli až sem, doporučím vám také na návrat našeho génia z vězení dávat pozor. Martin je modla celého fóra. Jeho první tweet po propuštění z žaláře zahrnující ticker akcie nebo cashtag kryptoměny je zaručená zelená svíce. Víme, jaký tlak může likvidita milionů obchodníků vytvořit.
Tuhle předpověď si necucám z prstu. Ačkoliv se na fóru vyrojila řada vlivných a schopných obchodníků, nejnenáviděnějšímu muži USA se nikdo nemůže rovnat. Na téma jeho návratu už probíhají mezi ostřílenými členy divoké diskuse. Ale kdo nakonec ví, co bude.
Zkuste si představit likviditu milionů lidí pod jedním vzývaném vedením. Finanční zbraň hromadného ničení. Co myslíte, zavřeli by ho hned znovu pro úmyslnou manipulaci trhu?
Jiří Makovský