Letmá historie za slabým jenem (a rostoucím USD/JPY) je následující. Nejprve odstartoval prodeje JPY guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda, který na přelomu let 2012-13 představit bezprecedentní program kvantitativního uvolňování (QE). Jak je vidět z grafu, tyto extrémní nákupy domácích aktiv od akcií přes reality ke státním dluhopisům vyhnaly aktiva centrální banky až do blízkosti stagnujícího japonského HDP.
Porovnání vývoje japonského nominálního HDP (červeně) a aktiv centrální banky BoJ (modře) v miliardách JPY:
Rally jenu v roce 2016 nakonec ukončilo až zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a aktuálně drží JPY v defenzívě plánované utahování měnové politiky v eurozóně, USA i dalších zemích, které dělají z jenu vhodnou financující měnu pro carry trading.
Dlouhodobě rovnovážná úroveň USD/JPY očištěná o inflaci v obou zemích vychází v rozmezí 85-90 jenů za dolar, což dokládá i vysoký přebytek běžného účtu (4 % HDP) v Japonsku. Jakákoliv ekonomická nebo politická globální rozbuška tak pošle japonský jen výrazně výše, podobně jako v roce 2008, během kterého se USD/JPY propadl ze 112 na 90 jenů za dolar a zisky z krátké pozice na tomto měnovém páru pomohly mírnit ztráty z akciových trhů.
Vývoj měnového páru USD/JPY za posledních 5 let:
Zajímavou otázkou zůstává reakce jenu na případný konflikt na korejském poloostrově. Analytici významných agentur se shodují, že ani geografická blízkost Japonska by zisky jenu nijak neohrozila.
Hlavním faktorem v těchto úvahách je totiž ohromná čistá pozice zahraničních aktiv Japonska ve výši okolo 3 bilionů USD. A tyto dolary (eura, jüany,?) by se v případě zvýšeného rizika začaly velmi rychle vracet domů, stejně jako se stalo po havárii ve Fukušimě v roce 2011.
Prim v růstu těchto aktiv pak hrají životní pojišťovny, které byly z domácích aktiv vytlačeny centrální bankou a musely se dívat po výnosech za hranicemi. V grafu od Bloombergu můžeme vidět, že likvidní zahraniční aktiva japonských životních pojišťoven za posledních 10 let narostly o 26 bilionů jenů (cca 240 mld. USD) a dá se očekávat, že repatriace těchto aktiv by silně zvýšila poptávku po jenu.
Rizikem pro shortování USD/JPY zůstává výrazné zrychlení růstu produktu/inflace/úrokových sazeb v USA a také možné uvolnění globálního napětí. Prostor pro oslabení je ale velice omezený.
Vývoj čistých nákupů zahraničních bondů (žlutě) a akcií (červeně) japonskými životními pojišťovnami (v bilionech JPY):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, tradingeconomics.com, Federal Reserve Economic Database