"Strach" je často uváděn jako jedna ze dvou emocí, které obchodníky sužují a dokáží je značně potrápit. Tou druhou je pak “chamtivost“.
Ve skutečnosti z analýz a rozhovorů s obchodníky však vyplývá, že pokud je strach takzvaně na blízku, pak se obvykle tržní chování obchodníků nemění, ale spíše tito obchodníci mají tendence striktně dodržovat stanovená pravidla.
Jsou tedy v případě obchodníků emoce založené na strachu opravdu tak špatné?
Strach podněcuje k udržitelným potenciálním ziskům
Je známo, a už to zde bylo i nastíněno, že strach působí mezi investory a obchodníky zmatek, avšak ironie je v tom, že na druhou stranu je to současně strach obchodníků, který je zdrojem ziskových obchodních nastavení.
S trochou nadsázky je to podobné, jako s atomovými zbraněmi. Pokud ji někdo vlastní, pak je to právě strach, který nutí daného jedince ji NEpoužít. Strach z toho, co nastane, pokud by ji použil. Naopak, kdyby tento strach odpadl a neváhal ji použít, pak by to byl zcela jistě jeho konec, a to si jistě nikdo nepřeje.
V tradingu je to opravdu podobné. Pokud má jedinec strach, tak je to právě tento faktor, který ho stimuluje ke striktnímu používání obchodních příkazů (Take/Profit, Stop/Loss, atd.), a tyto „správně“ nastavené obchodní příkazy mu následně zajišťují ochranu a udržitelnost dané strategie. Pokud naopak trader strach nemá, pak to obvykle znamená, že nepoužívá ochranné prvky, jelikož věří, že trh prostě půjde tak, jak on potřebuje. A právě takovéto chování pak pro většinu traderů znamená začátek konce.
Reakce na strach, jakožto klíč k potenciálnímu úspěchu
Existuje i další důvod, proč není dobré se zbavit strachu. Tím důvodem jsou reakce na strach.
Je zcela na místě, a pro dobrý trading nezbytné, se obávat, že každý následující obchod může být ztrátový. Právě strach ze ztrátových obchodů obchodníky stimuluje k neustálým analýzám, zda jsou ochranné prvky nastaveny v optimální výši (zda nejsou Profit/Targety umístěny příliš daleko a nedochází proto k jejich zásahům, či naopak Stop-Lossy příliš blízko, čímž dochází k vysokému počtu ztrátových obchodů, apod.).
A právě reakce na strach je další alfou a omegou k potencionálně dlouhodobému a udržitelnému úspěchu.
Strach v trhu
Jedni z nejlepších traderů se vyznačují tím, že vyhledávají cenové hladiny „plné strachu“ a vydělávají na základě nich. Cenové hladiny „plné strachu“ jsou takové hladiny, na kterých značná část obchodníků umístí své ochranné ztrátové obchodní příkazy (Stop/Lossy), protože mají jednoduše strach, že pokud trh dosáhne této cenové hladiny, pak zde existuje již malá pravděpodobnost, že se trh otočí zpět v jejich prospěch.
A právě ztráta těchto začínajících obchodníků bývá nakonec ziskem těch zkušenějších.
Důležitost strachu – shrnutí na závěr
Proč je strach důležitý:
- díky němu trader má tendenci pravidla spíše striktně dodržovat a vytváří tak potencionálně konzistentně ziskové strategie
- vytváří důležité cenové hladiny v trhu
- ochraňuje před nekontrolovatelným tradingem a vynulováním obchodního účtu
Nyní by mělo být již patrné, že chtít se zbavit strachu není z pohledu tradingu zrovna nejmoudřejší řešení. Z tohoto důvodu by se měl každý obchodník vždy pokusit najít takový přístup, který nebude plný strachu, ale zároveň ani nebude strach eliminovat.
Pokud máte zájem vyzkoušet si zcela zdarma a bez rizika, jaké to je stát se forexovým obchodníkem, pak neváhejte vše vyzkoušet na našem demo účtu, který je možné založit na našich stránkách zde: www.purple-trading.com/cs
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 74,8 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. ledna 2018 po 31. prosince 2018). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.