Praktickému využití těchto informací v tradingu jsme se zabývali v prvním (zde) a druhém (zde) dílu tohoto seriálu. Dalším užitečným nástrojem pro odhad vývoje budoucí ceny našeho CFD kontraktu je sledování vývoje ceny příslušného podkladového aktiva – tedy příslušného futures kontraktu.
Jednotlivé futures kontrakty jsou definované mimo jiné i dobou vypořádání, kdy příslušný kontrakt například ropy následně roluje do dalšího kontraktního měsíce, který se liší cenou. Obchodníci na OTC trhu toto vůbec neřeší, protože rolování pozic za ně obstarává jejich broker.
Na trhu futures je ale trader povinen sledovat, na kterém kontraktním měsíci obchoduje a včas reagovat. Tato činnost by ostatně byla užitečná i pro OTC obchodníky, už jenom vzhledem k tomu, že při rolování ropy do dalšího kontraktního měsíce dochází ke zvýšené volatilitě a může docházet i k řadě nepředvídatelných pohybů, tak jak futures obchodníci uzavírají své pozice, případně nechávají své kontrakty přerolovat do dalšího měsíce.
Obvyklým pravidlem bývá, že tzv. front month (tj. přední kontraktní měsíc) bývá nejobchodovanější a cena ve vzdálenějších měsících bývá vyšší. Tomuto stavu se říká Contango. Je to způsobeno tím, že u vzdálenějších měsíců rostou náklady, např. na skladování, logistiku apod.
Někdy ale dojde k tomu, že naopak přední měsíc má vyšší cenu než vzdálenější kontraktní měsíce. Tomuto stavu se pak říká Backwardation. Znamená to, že o ropu je extrémní zájem a je to dost značný býčí ukazatel. Je ale jasné, že tyto rozdíly budou časem trhem kompenzovány a cena se opět vrátí do původního uspořádání.
Nicméně výše uvedené cenové rozdíly v jednotlivých kontraktních měsících bývají využívány pro tzv. arbitráž, která bývá někdy označována jako „bezriziková“. To ale může platit pouze pro Commercials. Pokud by na uvedený stav chtěl slepě sázet malý spekulant, pak zřejmě časem skutečně dojde k narovnání stavu zpět do stavu Contango, ale mezitím se zrovna tak může přihodit, že drahá ropa v předním měsíci může být ještě dražší a levnější ropa ve vzdálenějším měsíci ještě levnější a drobný spekulant pak nebude schopen krýt svým kapitálem narůstající cenový rozdíl mezi oběma kontraktními měsíci.
Závěrem tohoto třídílného vzdělávacího seriálu na téma využití nástrojů futures pro obchodování CFDs bych rád dodal, že pokud vás v průběhu čtení napadají jakékoliv dotazy nebo vám některé informace nejsou zcela jasné, neváhejte mě kdykoliv kontaktovat a všechny případné nejasnosti velmi rád objasním na osobní schůzce či prostřednictvím kontaktů níže.
Ing. Jaroslav Tupý - ředitel pražské kanceláře Axiory Europe
+420 228 882 352
jtupy@axiory.eu
www.axiory.cz
Axiory Europe je brokerská značka, vlastněná a provozovaná společností R Capital Solutions Ltd., Markou Botsari 3, 3040 Limassol, licencovaným kyperským obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence: 246/14.
Upozornění: Všechny informace poskytované v tomto článku jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na finančních trzích a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení.