Směrnice MiFID
Regulace neznamenají pouze omezení, ale poskytují ochranu jak uživatelům služeb prop tradingu, tak jejich poskytovatelům. Pevný rámec je zárukou budoucího rozšíření. Dohled nad touto činností má v České republice Česká národní banka (ČNB). ČNB je součástí evropského prostoru, který se řídí směrnicí MiFID (Markets in Financial Instruments Directive), která reguluje trhy s finančními nástroji v Evropské unii. Cílem MiFID je zvýšení konkurence, ochrana investorů a transparentnost. Klíčovými prvky MiFID jsou kategorizace klientů, povinnosti při poskytování investičních služeb a organizace a vedení záznamů. MiFID tak poskytuje základní rámec pro investiční služby jak u nás, tak v celé Evropské unii.
A právě z titulu toho, že prop trading je investiční služba, se na něj tento obecný rámec aplikuje. Podle vyjádření tiskového oddělení ČNB pro FXstreet.cz: „již dnes platí, že pokud činnost související s prop tradingem naplní znaky některé z regulovaných investičních služeb, uplatní se pravidla MiFID bez dalšího.“ Poskytovatelé prop tradingu by tudíž neměli směrnici MiFID ignorovat.
Výjimka existuje
Vzhledem k tomu, že ještě neexistuje jednotná právní definice prop tradingu, neexistuje ani konkrétní regulace tohoto odvětví. Orgány Evropské unie se však již problémem prop tradingu zabývají a je pravděpodobné, že se dočkáme přesných směrnic. Ty však k dispozici ještě nejsou, a tak se pravidla obchodování uplatňují obecně.
Vzhledem k tomu, že minimálně pro otevření účtu v prop tradingu musí trader podstoupit zkoušku v podobě obchodování na demo účtu, tato činnost nepodléhá směrnicím MiFID, samozřejmě za předpokladu, že obchody provedené na demo účtu nejsou poskytovány třetí straně. Vyjádření ČNB je v tomto ohledu zcela jasné:
„Obecně lze však říci, že regulace MiFID nedopadne na obchodní modely, jejichž podstatou je pouhé zpřístupnění obchodování na demo účtu (tzv. simulované obchodování – srov. stanovisko ČNB), a to za předpokladu, že současně nedochází k doslovné replikaci obchodních pokynů zadaných na demo účtu (tzn. předávání obchodních signálů – srov. stanovisko ESMA) na reálný obchodní účet třetí osoby. Regulace MiFID by stejně tak nedopadala na vzdělávání v oblasti investic, tedy edukační služby, pokud nemají povahu individuálního poradenství ohledně vhodných investic.“
Závěr: Kde vidím prostor pro regulaci?
Osobně si myslím, že jediný problém u prop tradingu je v nakládání s obchodními signály, které firma obdrží od tradera. Zde by měl regulátor trhu dohlížet na to, aby informace byly naprosto transparentní. Jestli poskytující firma opravdu využila tyto signály k replikaci či nikoliv, a jak následně nakládá s daty získanými analýzou demo účtů.
Matěj Široký pro portál FXstreet.cz