Bitcoin se dostal až na hranici 12 000 USD zhruba ve stejné době, kdy se začaly objevovat zprávy o tom, že americký prezident Donald Trump zakáže vlajkovou aplikaci ByteDance TikTok. Brzy na to si Čína s USA navzájem uzavřely konzuláty. Aby toho nebylo málo, Huawei musí výrazně omezit kvůli nedostatku čipů Kirin svoji produkci chytrých telefonů.
Kryptoměna z napětí mezi supervelmocemi těží dlouhodobě. Nicméně během posledního měsíce se do mixu přidává také slábnoucí dolar, jak zmiňuje Roger Huang, analytik kryptoměn pro Forbes.
„Myslím si, že to je faktor. Nicméně většina kapitálu je útěk z dolaru, který výrazně ztrácí na hodnotě.“
Huang ve své tezi dává zhoršující se vztahy jako symptom zhoršující se pozice dolaru. Zde bychom poté měli hledat právě palivo pro kryptoměny.
Vraťme se opět k politice. V listopadu přijdou volby na prezidenta USA a dle dosavadní politiky a některých prohlášení se zdá, že Donald Trump chce demokratickou stranu spektra opět nečekaně zašlapat do země. Jedním ze způsobů je naskočení na starou dobrou notu Číny, jako velkého oponenta, a nikoliv jako obchodního partnera. Jsem ochotný o tom diskutovat, nicméně nedomnívám se, že by v budoucnu plánoval prezident zlepšení vzájemných vztahů.
Bendik Norheim Schei, manažer výzkumu v Arcane Crypto, hází do exponenciálně zhoršujících se vztahů také sankce.
„Zvýšené napětí mezi USA a Čínou může vést k větší poptávce po BTC. Pokud USA zavede další sankce, což je často jejich odpovědí, pravděpodobně někteří uvidí v kryptoměně možnost je překonat.“
Mohu-li čtenáři předložit svůj osobní názor, tak se domnívám, že Bitcoin na politické krize reaguje zpravidla pozitivně. A to jak na vnitrostátní scéně uzavřených států, tak na mezinárodní scéně supervelmocí. Čínské sankce, problémy v Hongkongu či jaderná dohoda s Íránem a likvidace tamního vůdce.
A co po nás? Po nás ať přijde potopa?
Zhoršující se vztahy mezi Čínou a USA mohou mít na kryptoměny další sekundární účinek. Tím je urychlení přijmutí opatření k vytvoření digitálních měnových alternativ. V Číně se již testuje digitální Juan a je zřejmé, že tuto lavinu krize nezastaví a naopak posílí. V reakci na to by se mohla urychlit i americká alternativa, po které volal v Kongresu Mark Zuckerberg.
Nezapomínejme ani na to, že v Číně se těží většina BTC a zákaz těžby by byl minimálně na několik týdnů rozsudkem smrti.
Jednoduše Donald Trump spolu se svými čínskými protějšky vytváří tak nepřehlednou situaci, že se do bitvy může do té doby z dálky pozorující Bitcoin přimotat. Jako by rok 2020 nevytvářel dostatek nebezpečí a nástrah sám o sobě.
Ačkoliv tedy z krátkodobého hlediska vše působí dobře a geopolitická krize spekulacím s cenou nahrává, tak pověstný Damoklův meč se houpá proklatě blízko nad námi.
Jiří Makovský