Obchodníci na pražské burze tak nyní spekulují, kolik by mohla vláda nabídnout a jakou mají jednotlivé scénáře pravděpodobnost. V pozadí nechme skutečnost, že akcionáři budou mít právo na dividendu za rekordní rok 2022 v odhadované výši cca 100 Kč i možné prodloužení životnosti jaderných elektráren Dukovany a Temelín na další desetiletí, které z nich v podinvestované a nestálé evropské energetické soustavě dělá zlaté aktivum.
Scénář 1 – plný výkup
Vláda by nabídla minoritním akcionářům cenu, za kterou je ochotna jejich podíly vyplatit. Dle francouzského vzoru, kdy loni pařížská vláda vykoupila minoritní akcionáře energetického kolosu EDF, by v případě 40 % prémie nad cenou před kurzotvornými zprávami (cca 800 Kč) mohla cena činit 1120 Kč za akcii. Pokud by po výkupu měl stát přes 90 % akcií (nyní má 70 %), má právo vytěsnit zbývající akcionáře, vyplatit je za stejnou cenu a převzít plné vlastnictví. V případě soudních sporů o nepřiměřenosti výkupní ceny je možnost dostat někdy v budoucnu i kompenzaci nad její rámec.
Tento scénář má nižší pravděpodobnost, především pak z důvodu, že vláda nejspíš nebude ochotna jít si na finanční trhy půjčit 150 mld. Kč na financování takové transakce.
Výhled EBITDA v mld. Kč a ceny elektřiny dle ČEZ (vlevo výhled roku 2021, vpravo aktuální):
Scénář 2 – rozdělení a výkup strategických aktiv
K tomuto scénáři zřejmě vláda směřuje. Nejprve chce rozdělit celou mateřskou společnost a vyčlenit z ní majetek, který chce vlastnit ze 100 % - jaderné, uhelné, plynové elektrárny, Škoda JS, Severočeské doly, ÚJV ŘEŽ, atd. Nabídku by následně vláda podala až na nově vzniklou odštěpenou společnost s adekvátní prémií. Zbytek ČEZu – Prodej, Distribuce, ESCO, menší elektrárny, obnovitelné zdroje, apod. – by poté vláda mohla privatizovat, čímž by částečně pokryla náklady na plné ovládnutí strategických aktiv.
I přes tuto kličku výhodnější pro český stát z pohledu cash-flow by protihodnota (výplata ze strategických aktiv, akcie nově vzniklého „malého ČEZu“) na jednu akcii měla překročit 1000 Kč.
Scénář 3 – žádná změna
Možností samozřejmě zůstává i zachování statutu quo kvůli ochladnutí politické vůle, legislativním nesrovnalostem nebo odporu minoritních akcionářů. V tu chvíli by se vrátil do ocenění akcie model dlouhodobého diskontovaného cash-flow.
Hodnota závislá na nepředvídatelných faktorech jako jsou volatilní ceny elektřiny, možné pokračování sektorové daně, úrokové sazby, výstavba nových jaderných bloků atd. by zřejmě odpovídala tržnímu nastavení před spekulativními nákupy v lednu tohoto roku. Pokud by vlastnická struktura ČEZ zůstala beze změny bez výhledu na blízkou možnost výkupu ze strany státu, vrátila by se zřejmě cena jedné akcie do pásma 800-850 Kč.
Vývoj ceny akcie ČEZ za posledních 6 měsíců:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČEZ, BCPP