Zvláště silnou rally si od dubna loňského roku prošel cukr a sójové boby, obě komodity si připsaly přes 70 %. O specifikách cukru jako zemědělsko-průmyslové komodity jsem se zde zmiňoval už dříve. Možnost vyrábět z cukrové třtiny nebo řepy i etanol dává cukru velkou závislost na ceně ropy, a to je v grafu jeho ceny vidět. Spekulace na růst ceny cukru má tedy v sobě ropný nádech.
Vývoj ceny cukru (denní graf – D1):
Během roku 2020 byla cena ropy někdy až extrémně nízko, nevyplatilo se proto vyrábět (obnovitelný) etanol z cukrové třtiny. To je vidět i na sezónních statistikách ze země s největší produkcí cukru, Brazílie. Produkce cukru se zvýšila o 44 % na více než 38 tisíc tun, výroba etanolu naopak klesla. Je proto překvapením, že cena cukru stále roste tak prudce. Zvlášť když brazislký real zůstává velice slabý i proti americkému dolaru a brazilští pěstitelé cukrové třtiny tak mají vysokou motivaci pro příští sezónu zvýšit osetou plochu. Rally na cukru tak nejspíše dříve nebo později skončí, protože úroda byla dobrá a ropa ještě není tak drahá, aby se vyplatila více výroba etanolu.
Produkce brazilské cukrovarské sezóny 2020/21 (cukr v tunách):
Cukr se sójovými boby spojuje Brazílie, která je největším producentem na světě u obou komodit. Sójové boby si připsaly vysoké zisky kromě obecného reflačního růstu cen komodit i právě kvůli záplavám v Číně, která začala ve větším množství nakupovat i od Spojených států a na trhu se postupně vytváří nedostatek.
Růst ceny sójových bobů by tedy mohl pokračovat, byť jejich cena už je relativně vysoko. Trend přechodu z masa na rostlinné bílkoviny nahrává vyšší spotřebě sóji u koncových zákazníků. Substitutů je málo a všechny v rámci skupiny zemědělských komodit zdražují. Navíc chybí možnost zvýšení produkce prostým upřednostněním zemědělského trhu namísto průmyslového, jak se to děje u cukru nebo kukuřice.
Vývoj ceny sójových bobů (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Unica Sugarcane Report