Z pohledu měnových trhů by měly obě události - jak vítězství Donalda Trumpa v listopadových volbách, tak prudké zhoršení ekonomických podmínek v Číně – negativní efekt pro americký dolar. Ten by se projevil propadem USD podobným libře po brexitu, protože by trhy čekaly prudké zhoršení ekonomických podmínek pramenící v poklesu sazeb v USA. Pokud přijde opravdový „Lehman“ a trhy začnou panikařit, tak se bude těžko odhadovat, jestli americký bezpečný přístav nebude silnější než holubičí snaha Fedu.
Pravděpodobnost na výhru kandidátů v amerických prezidentských volbách a její vývoj:
Každopádně se prozatím zdá, že měnové trhy ignorují možnost zvolení Trumpa prezidentem. Podle aktuálních odhadů renomované agentury FiveThirtyEight se tato pravděpodobnost blíží 40 % a jen za poslední týden si Trump připsal 15 procentních bodů*. To určitě není zanedbatelné riziko.
Pokles sazeb ve Spojených státech zpět k nule by totiž negoval většinu posilování dolaru, které jsme viděli před dvěma lety. V případě dalšího poklesu EUR/USD v následujících týdnech při přetrvávající oblibě Trumpa by byl nákup tohoto měnového páru atraktivní volbou zohledňující uvedená rizika. I čistě z fundamentálního pohledu by se neměl eurodolar dostat pod svůj silný support na 1,0500, protože by dále zpomalil americkou ekonomiku, na což by Fed (alespoň slovně) reagoval.
A o Číně zase někdy příště.
Vývoj měnového páru EUR/USD za posledních 5 let:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FiveThirtyEight.com, Bloomberg
* Je třeba připomenout, že aktuální rally Donalda Trumpa v průzkumech je podpořená pořádáním republikánského sjezdu, který mu dává velký mediální prostor, a tento efekt může vyprchat při sjezdu Demokratů.