Kryptomagazín označil Zcash (ZEC) je kryptoměnový projekt, který pochází z myšlenky Zerocoin/Zerocash, navržený v roce 2013. Zcash byl oddělen od Bitcoinu a spuštěn v říjnu 2016, dříve známo jako Zerocoin. Používá kryptografii, která by teoreticky měla poskytovat soukromí svým uživatelům. Cryptografie neboli cryptologie analyzuje různé protokoly, které brání třetím stranám, nebo veřejnosti, číst soukromé zprávy. tady se jedná o kryptografický protokol zk-SNARK (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge), který zajišťuje anonymizaci odesílatele a příjemce všech transakcí., to vede k závěrů, že se ZEC staví vedle Monera při platbách nelegálních činností.
Bezpečnost
Aby bylo zajištěno soukromí na potřebné úrovni, funkce určující platnost transakce podle pravidel konsensu sítě, musí vrátit odpověď, zda je transakce platná nebo ne, aniž by odhalila jakoukoli z informací, na kterých provedla výpočty. To se provádí zakódováním některých pravidel konsensu sítě v zk-SNARKs. Na vysoké úrovni fungují zk-SNARKy tak, že nejprve promění to, co chcete dokázat, do ekvivalentní podoby o znalosti řešení některých algebraických rovnic. Zase sedlácky se mixují a+b+c s bránami 1+2+3 s výslednou rovnicí potvrzující platnost transakce. Dopodrobna se podívejte na stránky produktu.
(https://z.cash/technology/zksnarks/)
Být decentralizovanou a open-source kryptoměnou, která nabízí soukromí a selektivní transparentnost transakcí se dnes dočtete v každé krypto sekci. Stejně tak určitě víte, že Zcash platby a transakce jsou zveřejněny ve veřejné Blockchainu, ale odesílatel, příjemce a objem transakcí zůstávají v soukromí, právě k vůli již zmíněného zkSNARK. Tohle šifrofání kryje obsahu v stíněných transakcích a používá kryptografickou metodu pro potvrzení platnosti transakce. Zk-SNARK umožňuje, aby síť udržovala bezpečný leader o počtu transakcí, ale již nelze odhalit zúčastněné strany transakce nebo částky. Namísto veřejného prokazování hodnot a transakce jsou jako metadata zašifrovány. Zk-SNARK normálně sedlácky když to řeknu, tak falešně prokazuje, že přítomná transakce není krádež nebo třeba není určená k podvodu nebo k nelegální činnosti.
Tok myšlenek
Důvod proč toho mají tolik společného s bitcoinem je také fakt, že ZEC je vidlice bitcoinu, byl jeho součástí. Stejně jako Bitcoin tak i Zcash poskytuje dva typy transakcí: soukromé a veřejné. Z officiálních stránek zjistíte, že nabízí dva typy adres: t-addr, veřejnou adresu a z-addr, vaši soukromou adresu. Můžete si vybrat, kterou z nich bude používat. Bitcoinové transakce jsou plně transparentní. Každý může pomocí exploreru bloku Bitcoinu zkontrolovat, zda byla transakce odeslána z jedné adresy na druhou. Pokud u Zcash osoba zvolí z-adresu, je převod soukromý. K dispozici je speciální zobrazení klíče, s kterým zacházíte s vlastním uvážením. Podle zdroje "Zcash nabízí celkovou důvěrnost plateb, přičemž stále udržuje decentralizovanou síť s využitím veřejného blochchainu. Na rozdíl od služby Bitcoin transakce Zcash automaticky skryje odesílatele, příjemce a hodnotu všech transakcí na blokové řadě "(https://miner.glocin.com/) Je jasné, že hlavní výhody jsou skrytá adresa odesílatele i příjemce a skrytá částka. Můj názor je ten, že extra zabezpečení soukromí je přínosné pro společnosti, které chtějí chránit informace o svých dodavatelích před konkurencí, jednotlivci, kteří nechtějí, aby byly veřejně známy platební informace, stejně jako movití lidé, kteří nechtějí veřejně odhalit žádnou ze svých činností. V tom negativním slova smyslu je tu díky zabezpečení také možnost provádět více a více nelegálních trestných činností.
Přidám k tomu i nějaké negativa, jelikož Zcash používá stále “novou” technologii krytpování, tak proto vám nikdo nemůže zaručit, že systém bude bez chyb a bugů. Například při bugu v kryptování se může stát, že platba bude viditelná nebo jenom její část, může být viděn jen odesílatel nebo příjemce, stejně tak suma. Další bug může způsobit tvoření tokenů mimo bloky a to vede k tomu, že pokud se vytvoří token, nebude ho ani možné vystopovat. Na rozdíl od Monera, Zcash nedokáže ověřit celkové množství tokenů v bloku řetězce, ten totiž sleduje množství chráněných tokenů. Tokeny se těží. Těžit by se mohlo až do roku 2032 než bude vytěženo všech 21 milionů mincí.
Pohyb ceny ZEC aneb technický koutek
Po silném uptrendu, který začal v září 2017, dosáhla cena 800 USD. Medvětí dupot srazil cenu na 200 USD a nyní, samozřejmě, vidíme podporu, za použití Fibbo) kolem 191 USD. V tomto okamžiku se zdá, že uptrend by mohl pokračovat a nákup ZEC/USD by tak mohl být dobrou volbou, co podporuje i Fibbonaciho retracement. První silnou rezistenci vidíme mezi 0.618 a 0.786. Po průrazu je v cestě 1.286 a následuje 1.618 kde by mohl Zcas být dostupný zase za 500USD. jinak řečeno, jak nám ukazuje Fibbonaciho retracement, tak šipky jdou od červená = nyní, žlutá a zelená pak cíl. Hlavně upozorňuji, že tento článek není myšlen jako investiční doporučení.
(Zdroj: ZECUSD týdenní graf, tradingview)
Závěr
Zcash je moje po Moneru druhá nejoblíbenější kryptoměna, co se ochrany osobních dat týče. Nevěřili byste, po čem je na černém trhu největší poptávka. Napadlo by vás, že více jak 50% byznysů na černém trhu je obchod s osobními údaji? Proto já osobně jsem opatrný, co za ochranný systém používám a pokud je možnost zaplatit dobře šifrovanou kryptoměnou, zvolím si tuto možnost. A Zcash, jak jsme se dozvěděly je dobře kryptovaný až na pár menších, ne moc častých chyb. Bohužel se tato kryptoměna používá čím dál tím víc na temné straně internetu (darkweb) pro nelegální účely než jen pro legální platby obchodníkům, kteří Zcash používají.
Aleš Hála