Jako základ pro zhodnocení predikcí nám bude složit výhled na celý rok 2015, který jsem za posledních 12 měsíců pouze lehce upravoval podle aktuálních přicházejících makroekonomických dat a kroků centrálních bank.
Celkově byly úspěšnější především analýzy hlavních měnových párů – EUR/USD, USD/JPY a GBP/USD. Ty se během roku totiž nedočkaly nečekaných zvratů ze strany centrálních bank nebo politického vývoje a jejich směr určoval fundament. Na druhou stranu u EUR/CHF nebo u některých měn emerging markets bylo více pohybů nezaložených na vývoji ekonomik.
Plusy
EUR/USD - KONEC MEDVĚDÍHO TRENDU
Eurodolar se vyvíjel téměř stoprocentně ve shodě s našimi dlouhodobými forecasty. Pokles do pásma 1,1000 – 1,1500 byl ještě tažen býčím trhem na americkém dolaru. Po spuštění masivního kvantitativního uvolňování (QE) ze strany Evropské centrální banky (ECB) v březnu tohoto roku jsem dále snížil dolní cílovou hranici na 1,0500.
Nově vytyčené pásmo od té doby od té doby funguje skvěle a velkou zásluhu na tom mají obě největší centrální banky. Z reakce ECB na pohyb měnového kurzu lze totiž vyčíst, že pokud by se měnový pár EUR/USD delší dobu držel nad 1,1500, tak bychom se v Evropě dočkali dalšího měnového uvolnění, a to brání euru ve výrazných ziscích. Podobně si brání svou dolní hranici také Fed, který také po jarním výletu k 1,0500 odložil zvýšení úrokových sazeb a dal tím najevo, že návrat k paritě si zatím nepřeje.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
JAPONSKÝ JEN ODOLAL DALŠÍM ZTRÁTÁM
Do cílovaného pásma 120 – 125 jenů za dolar se měnový pár USD/JPY pomalu prokousával a potvrdilo se tak, že japonský jen si na rozdíl od eura v letošním roce už příliš ztrát nepřipíše.
Vzhledem k pokračujícímu poklesu cen komodit a stále lepšící se japonské obchodní bilance se ale z mého pohledu začal jevit nákup japonského jenu stále atraktivnější a v druhé půlce roku jsem již silně stál za japonským jenem. Tento medvědí postoj k USD/JPY se sice materializoval pouze částečně, ale i přesto se od června daly na krátkých pozicích na USD/JPY spíše sbírat zisky než ztráty.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Neutrální vývoj
KOMODITNÍ MĚNY STÁLE NENAŠLY DNO
Komoditní měny znovu psaly nepříliš hezký příběh. Pokles cen komodit se přes celý rok nezastavil, což poslalo většinu měn emerging markets o desítky procent níže. Oslabení těchto měn bylo v souladu s celoroční prognózou. Navíc se potvrdilo, že bude z „ropných měn“ bude slábnout především kanadský dolar (CAD) na rozdíl od ruského rublu (RUB) nebo norské koruny (NOK).
Mé analýzy z druhé poloviny roku však byly laděné v očekávání brzkého příchodu supportu, od kterého by se např. brazislký real (BRL) nebo jihoafrický rand (ZAR) spolu s oživením komodit odrazily, k čemuž doposud stále nedošlo.
Vývoj měnového páru USD/ZAR (denní graf – D1):
Mínusy
EUR/CHF A UKONČENÉ INTERVENCE
Neúspěch predikce švýcarského franku způsobil jediný den, kdy došlo ke skokovému posílení po ukončení intervenčního režimu ze strany Švýcarské národní banky, která zaskočila celý forexový trh. Z fundamentálního hlediska by se měl totiž EUR/CHF obchodovat výrazně výše. Nákupy tohoto měnového páru v blízkosti parity během letošního jara, které jsem viděl jako atraktivní, tak přinesly zpět menší zisky.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (denní graf – D1):
Děkuji vám za podporu a za věcné dotazy ať už v otevřených diskuzích, nebo soukromě přes info@fxstreet.cz. Přeji úspěšný rok 2016!
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz