Ten, kdo panice podlehl, tak nakoupil zlato i za ceny převyšující 1800 USD za unci. Návratnost za 5 let? Mínus 30-35 %. Evidentně podlehla i Evropská centrální banka vedená německými jestřáby, která na mírné zvýšení inflace v eurozóně ke 3 % reagovala rychlým zvýšením sazeb z 1,00 na 1,50 % (depozitní sazby se zvýšily z 0,25 na 0,75 %, viz graf). Výsledek? Eurozóna se propadla do deflační spirály a aktuálně musí hrnout na trh nová eura skrz QE a držet hluboce negativní úrokové sazby – dvě možnosti, které ještě nedávno kategoricky odmítala.
Vývoj depozitní sazby Evropské centrální banky (v %):
Jenže jaký byl důvod pro tehdejší rychlý růst cen? Arabské jaro a válka v Libyi poslala ropu do nebes, záplavy v Austrálii udělaly to stejné s uhlím, tsunami v Japonsku zvedlo ceny aut a součástek a velice špatná úroda roku 2010 celosvětově zdražila potraviny. Zkrátka se sešly snad všechny možné negativní nabídkové šoky najednou a rozumné bylo nechat tento efekt odeznít, protože na tento růst cen měly centrální banky minimální vliv. A dalo se čekat, že podobné události se v takové míře příští rok opakovat nebudou, takže žádná hyperinflační spirála nehrozí.
Vývoj meziroční inflace ve Velké Británii:
Tento přístup zaujal americký Fed a Bank of England. Obě měnové autority nechaly inflaci kulminovat na podzim roku 2011 na 3,9 %, resp. 5,1 %. Zvlášť v případě Bank of England šlo o odvážný krok, protože kvůli své pasivitě byla kritizována. Ukázalo se, že tento přístup fungoval a nešlo pouze o zkratkovitý pohled na jedno číslo meziroční inflace. Spojené státy i Velká Británie díky tomu dnes operují při plné zaměstnanosti a vyhnuly se zavedení negativních úrokových sazeb. Americký dolar za posledních 5 let posílil oproti euru o 23 %, i když se mu prorokoval úpadek.
Aktuální zvyšování sazeb Fedem při velice nízké inflaci tak můžeme brát jako rozumné. Dnes si totiž užíváme přesně opačné změny v nabídce ropy, uhlí a obilí, které se do budoucna nebudou opakovat a na přelomu roku 2016 a 2017 se i bez dalších zásahů centrálních bank inflace vrátí ke dvěma procentům. S další stimulací by se to proto dnes nemělo přehánět.
Vývoj měnového páru EUR/USD za posledních 5 let:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz