Multitimeframe analýza
Jak napovídá název této analýzy, obchodník či analytik využívá k určení pravděpodobnosti dalšího vývoje ceny instrumentu více časových rámců. V praxi to znamená, výběr hlavního časového rámce na kterém obvykle následuje např. určení trendu či důležité S/R úrovně. Dalším krokem bývá analýza ceny na nižším časovém rámci a načasování vstupu do obchodu. Někdy obchodník využívá více časových rámců.
Vztahy časových rámců
Jak bylo řečeno, pro analýzu více časových rámců je nutné nejprve vybrat ten hlavní časový rámec na kterém probíhá základní analýza ceny. Tím se dostáváme ke vztahům mezi časovými rámci. Každý obchodník preferuje jiný hlavní timeframe dle svých potřeb. Jedním z důvodů výběru daného časového rámce, může být například časová náročnost. Více času budete muset věnovat obchodování na čtyřhodinovém grafu, méně například na týdenním grafu. Níže vypíšu všeobecně oblíbené vztahy časových rámců bez zaměření na scalping.
Hlavní časový rámec/nižší časový rámec pro vstup do obchodu
- W1/D1
- D1/H4
- H4/H1
- H1/M15
Budete-li chvíli obchodovat pomocí analýzy více časových rámců zjistíte, že může nastat problém v určení vstupu do správného směru. Při analýze více časových rámců to může vypadat zvláštně. Důvod je při tom jednoduchý. Jestliže si oblíbíte jako hlavní časový rámec například týdenní graf a denní graf, můžou se tyto analýzy tak říkajíc "tlouct". Níže je schéma takového příkladu. Budete-li chtít obchodovat korekci klesajícího trendu na denním grafu, zjistíte, že v případě zobchodování korekce trendu na týdenním grafu máte plánovat vstup na stranu long. Možností, jak tuto situaci řešit je několik. Můžete obchodovat pouze jeden hlavní časový rámec. Budete muset uznat své ztráty dané tímto způsobem pohledu na trh. Další možností je najít efektivní způsob práce se stop-lossem. To znamená akceptovat více obchodů ukončených na BE. Poslední možností, která mne teď napadá, je sladění trendů na více časových rámcích. Měl jsem štěstí, že tento způsob analýzy jsem viděl před lety zde na FXstreet.cz u Satika v jeho týdenních analýzách.
Dnešní praktický příklad na indexu Nasdaq
Dnešní diskuse nad vývojem dalšího vývoje ceny indexu Nasdaq se zabývala denním grafem. Podívejme se, ale na týdenní graf. Na tomto časovém rámci můžeme vidět klesající trendovou struktůru. Po odrazu od rezistence cena míří směrem dolů. Právě se dostala do pásma silných supportů, kde se dají očekávat méně či více volatilní reakce. Dno je tvořeno konsolidací. To bude obchodníkům pravděpodobně komplikovat činnost.
Denní graf
Na denním grafu je patrná rostoucí trendová struktura s korekcí ceny k silnému supportu. Označuji ji za revezní Price Action. Zde považuji analýzu na týdenním grafu za nadřazenou. Přesto se nebráním plánování buy obchodu, jak uvidíte níže. Svíčková býčí formace Fakey pattern vypadá slibně na aktuálním supportu.
Intradenní vstup
Jedna z mých strategií je založena na předpokladu dalšího vývoje ceny ve směru aktuální denní svíčky. V tomto případě to byl Fakey pattern. Jediné co k tomu potřebuji je zanoření ceny zpět do denní svíčky. Tak tomu bylo i dnes. Vstup do buy obchodu proběhl po breakoutu sekundární S/R úrovně založené na hodinovém a patnáctiminutovém grafu. Po dosažení H4 Key levelu jsem posunul stop-loss na vstupní hodnotu. Předpokládal jsem výstup na základě hodinového grafu. K tomu nakonec nedošlo a obchod byl zakončen v mírné ztrátě. Můj broker tomu říká "pozitivní skluz".
Závěrem. V dnešním blogu jsem chtěl nastínit základní možný problém s kterým se může potýkat začínající Price Action obchodník, zabývající se analýzou více časových rámců. Problém může také nastat v případě, že analyzujete pouze jeden časový rámec a neberete v úvahu ten nadřazený. Nakonec řešení přinese praxe a nastavení pevných pravidel.
Ať se daří!
Jan