Naprostá většina psychologických pouček pro trading začíná definicí strachu jako emoce, která je vnímána negativně a která má destruktivní vliv na ziskový trading. Emoce strachu je prezentována jako něco, čemu by se měl obchodník vyhnout, nejlépe si to nepouštět do svého života, nebo alespoň do toho obchodního.
Pokud člověk žije v dualitě, tak je společností veden k tomu, interpretovat strach jako negativní emoci. Nicméně pravda je taková, že člověk má možnost si vybrat z jakého úhlu pohledu se bude, nejen na emoce, dívat a jaký postoj k tomuto fenoménu zaujme. V tomto článku si představíme strach jako velmi pozitivní emoci, která nám, při správném aplikování, dokáže ušetřit mnoho peněz a nervů.
Strach je jako nůž
V následující úvaze se oprostíme od duálního způsobu myšlení a na všechny fenomény se budeme dívat z nestranného úhlu pohledu. Toto myšlenkové nastavení si nejlépe vysvětlíme na následujícím příkladu:
Je nůž dobrý nebo špatný nástroj?
A: Pokud jej budeme považovat za nástroj špatný, je pravda, že s ním může být proveden zločin anebo se jím může člověk pořezat.
B: Pokud jej budeme považovat za nástroj dobrý, je pravda, že si s ním můžeme v kuchyni připravit lahodné jídlo.
Duální způsob myšlení člověka nutí si zvolit buď možnost A nebo možnost B. Nicméně pravda je taková, že nůž není ani dobrý ani špatný, záleží pouze na člověku, jakým způsobem jej využije.
A stejně tak je to s emocí strachu. Není ani dobrá ani špatná, a stejně tak jak může v tradingu uškodit tak může i pomoci.
Strach jako pozitivní emoce
Pokud využijeme sílu strachu v okamžicích, kdy se rozhodujeme, zda otevřít obchodní pozici či nikoliv, můžeme tím získat významný benefit. Proces exekuce, především u „market“ obchodního příkazu, je velmi zajímavý proces, při kterém musí obchodník jednak vyhodnotit svůj obchodní signál, zvážit zda se jedná o skutečný nebo falešný, případně s jak velkou pozicí chce aktuální tržní situaci obchodovat.
Na pozadí tohoto rozhodovacího procesu ovšem probíhá vliv strachu, zda bude obchod ziskový nebo zda to bude ztráta. A právě v okamžiku, kdy trader pocítí jakoukoliv nejistotu ohledně připravované exekuce, je dobré se zastavit a nic nedělat.
Emoce nejistoty, kterou obchodník v tomto okamžiku pocítil je skrytý strach, který se sice maskuje za „logické důvody“ proč do trhu vstoupit, nicméně intuice říká: „nech to být“.
Díky novému způsobu myšlení, kdy neexistuje dobré nebo špatné, se pociťovaná emoce strachu dá interpretovat jako vnitřní indikátor, který tradera varuje před potencionálně ztrátovým obchodem. Samozřejmě, že lze namítnout, že určitá nejistota nebo strach mohou nastat i v případě potencionálně ziskového obchodu, ale zeptejme se sami sebe: „stojí riskovat peníze v obchodě, ve kterém si nejste sami sebou jistí?“ Navíc se emoční odezva tradera při exekuci dá velmi snadno zhodnotit. Stačí sledovat své emoce a následně i výsledek obchodu.
A: Je-li trader nervózní nebo pociťuje-li před otevřením obchodní pozice strach a jeho obchody většinou dopadnou ziskově, může strach interpretovat jako signál ke vstupu do obchodu.
B: Je-li trader nervózní nebo pociťuje-li před otevřením obchodní pozice strach a jeho obchody většinou dopadnou ztrátově, může strach interpretovat jako signál k nečinnosti.
Takovýto vnitřní indikátor, komunikující s traderem pomocí emoce strachu, je velmi dobrým pomocníkem při filtrování takových obchodních situací, které mohou přinést jednak ztrátu a jednak mohou být i předzvěstí větší série ztrát, která plyne z faktu, že trader obchoduje pod vlivem svých emocí.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass