Nový Zéland a s tím i místní dolar těží především ze své geografické polohy. Napojení na rychle rostoucí čínskou a australskou ekonomiku společně s puncem jistoty, který pramení z velké vzdálenosti od evropských i amerických problémů, zvyšuje atraktivitu regionu. Navíc je novozélandský dolar stejně jako australský kolega jednou z mála měn vyspělého světa, která nese alespoň nějaký úrok (aktuálně 2,50 %).
Zahraniční dluh jako kostlivec ve skříni
Na pozadí krize vládního dluhu v Evropě se na posouzení bezpečí uložených peněz stal velice oblíbeným ukazatelem poměr vládního dluhu na HDP. V této statistice Nový Zéland skutečně exceluje (40 % HDP) a pokud se omezíme na vládní dluh financovaný ze zahraničí, uvedený poměr spadne až k deseti procentům.
S tím ale pozitivní náhled na ekonomiku protinožců končí. Kamenem úrazu Nového Zélandu je totiž (mediálně méně zajímavý) soukromý dluh, který v poměru k HDP již 20 let roste. A protože jsou úspory na Novém Zélandu nízké, musejí si místní obyvatelé na své úvěry půjčovat ze zahraničí (viz graf). Zahraniční kapitál je ale rizikový, protože při sebemenší nejistotě se investoři k dané zemi obrátí zády a svými prodeji oslabí měnu.
Zahraniční dluh Nového Zélandu v % HDP, z toho vládní (červeně) a soukromý (oranžově):
Zde se nabízí paralela s Velkou Británií před pěti lety: Díky přílivu zahraničního kapitálu libra posilovala a ceny nemovitostí spolu se soukromým dluhem nezadržitelně rostly. Večírek však v roce 2008 skončil a vystřízlivění s sebou přineslo silný propad poptávky, na což reagovala centrální banka snížením sazeb a libra prudce oslabila. Na Novém Zélandě však párty stále trvá a je jen otázkou času, kdy se domácí poptávka tažená dluhem vyčerpá a na její místo bude muset přijít export, který bude požadovat mnohem slabší měnu, než je dnes.
Z dlouhodobého hlediska tedy vidíme jasné indikátory toho, že měnový pár NZD/USD bude oslabovat, a to minimálně k silnému supportu na úrovni 0,7450, tedy alespoň o 10 %. Na další růst tento pár nemá síly ani z technického hlediska. Hladina 0,8500 je těžko překonatelná – kurz se nad ni podíval pouze v létě 2011, odkud se však rychle poroučel dolů.
Vývoj měnového páru NZD/USD (denní graf – D1):
Zdroj: MT4, Statistics NZ – International Investment Position
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz