A jejich cena poslední dobou hodně míchá kartami. Od počátku roku vzrostla o desítky procent a pohybuje se na historických maximech. Tento pozitivní impuls se samozřejmě musí někde projevit – jen si představte, co by to znamenalo pro českou ekonomiku, kdyby se během pár měsíců zvýšila cena aut o 25-30 %. Ano, na Nový Zéland aktuálně ve velkém proudí devizy, které místní podniky inkasují za prodej mléka a které tlačí NZD výše.
Porovnání vývoje cen mléka (třída 3 a 4) a měnového páru NZD/USD (týdenní graf):
Zde na FXstreet.cz už ale delší dobu obhajuji medvědí postoj vůči měnovému páru NZD/USD a nárazově dražší mléko na tom nic nezmění. Naopak jde o vhodnou příležitost navýšit krátkou pozici na NZD/USD. Ceny mléka se totiž podle futures kontraktů zanedlouho vrátí zpět pod 20 centů za libru. Nejde o to, že by se mléko naráz začalo méně pít, u zemědělských komodit je cena spíše otázkou nabídky. A nabídka svižně roste, USA a EU zvyšují produkci a na otevřeném globálním trhu začnou Novému Zélandu brzy konkurovat.
Pravdou je, že se místní ekonomice daří také v jiných oblastech, než je zemědělství. Podnikatelská nálada je na několikaletých maximech. Netřeba dodávat, že slušný růst novozélandské ekonomiky vyústil také ve zvýšení úrokových sazeb místní centrální bankou (RBNZ) na 2,75 %, které jsou nejvyšší mezi vyspělými zeměmi.
Na druhou stranu z pohledu na graf NZD/USD vidím dlouhodobou rezistenci blízko 0,87, kterou nemůže tento měnový pár překonat, i když je podporován řadou pozitivních impulsů z ekonomiky. Silný kurz NZD ve spojení s vyšší inflací dělá Nový Zéland až přehnaně drahou zemí a nikomu na finančních trzích se zkrátka za touto hranicí už nakupovat nechce.
Vývoj měnového páru NZD/USD (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, USDA, Bloomberg