Ze zkušeností z let 2008-2011, kdy světu vládla nejprve globální a posléze evropská dluhová krize, bychom za „bezpečné přístavy“ považovali USD, JPY a CHF s možným zapojením GBP. Tyto měny skutečně reagovaly na zhoršenou ekonomickou situaci posílením, byť někdy paradoxně šlo i špatná americká data, na kterých si dolar připisoval zisky.
Výčet bezpečných měn však není neměnný. Tento statut získaly uvedené měny, protože byly velice likvidní a zároveň poskytovaly nulové úrokové sazby, u kterých se ani žádný růst v dohledné době nečekal. Jejich držitelé tak nemohli být nijak „potrestáni“ nižším úrokem v případě, že se ekonomická situace zhorší.
Vývoj a predikce úrokových sazeb nastavených americkou centrální bankou:
V následujícím roce se čeká růst úrokových sazeb u USD a GBP. Tyto dvě měny tak z výčtu bezpečných přístavů vypadávají, protože jejich držitelé mohou vcelku lehce vyjít na úrocích z prázdnou namísto očekávaného růstu. Celá dolarová rally posledních 16 měsíců je založena na hiku, který je buď blízko, nebo velice blízko. Pokud by nás čekal propad čínské ekonomiky nebo prudký pokles akciových trhů z důvodu rozšíření válečných operací, americký dolar by neměl v těchto případech reagovat růstem, protože dolaroví býci by ve svém očekávání vyšli naprázdno.
Mezi bezpečnými měnami nám tedy aktuálně zbývá JPY, CHF a vzhledem k očekávaným nulovým úrokovým sazbám dlouho do budoucnosti můžeme k těmto tradičním pojistkám připojit i EUR. Z fundamentálního hlediska se z těchto 3 měn jeví nejzajímavější japonský jen, kterému jsme se v tomto okénku v poslední době věnovali už vícekrát. Jako atraktivní zajištění tedy vypadá short USD/JPY a GBP/JPY - tyto dva měnové páry by při případném zvýšení jak ekonomických, tak politických rizik ve světě měly také prudce padat.
Vývoj měnového páru USD/JPY(denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FOMC, MT4