Centrální bankéři z amerického Fedu tak mají o důvod víc urychlit svou normalizaci měnové politiky a začít zvyšovat sazby už na jaře. Z dočasně zvýšené se na trvale zvýšenou stává inflace právě přes růst mezd a ty už dva roky po sobě v prosinci rostou tempem v blízkosti 5 %. Žádné odvolávání na nízkou loňskou základnu nebo nabírání především vysokopříjmových profesí už proto zde jako argument nezafunguje.
Vývoj meziročního růstu hodinové mzdy v USA:
Co je kombinace relativně uspokojivá pro kurz amerického dolaru, není už v žádném případě pozitivní pro akcie. Nízký přírůstek pracovních míst, pokles nezaměstnanosti a vysoký růst mezd znamená, že trh práce v USA je vyluxovaný a o zaměstnance se musejí firmy přetahovat, podobně jako v ČR. Fed bude muset šlápnout na brzdu.
Náklady na mzdy, na financování i očekávaný výnos investorů tak porostou, což je pro hodnotu akcií smrtící kombinace.
Akciovou rally by mohla udržet schopnost jednotlivých společnosti přenášet zvýšené náklady na zákazníky a nezasahovat si do marže. Tato možnost však znamená dále rostoucí inflaci, na niž bude reagovat centrální banka vyššími sazbami a zaměstnanci vyššími požadavky na odměňování.
Druhou možností je větší optimismus investorů, který by snížit rizikovou přirážku akcií. Další snížení tohoto „prémia“ už ale zavádí bublinou. Poměr ceny akcií k ziskům (PE) je už nyní totiž pro index S&P 500 na nejvyšší úrovni od internetové horečky na přelomu tisíciletí.
Americké akcie tak budou mít velice těžké pokračovat v nastoupené rally a dále zdolávat svá historická maxima. Index Nasdaq bude mít zřejmě ještě větší problémy, kvůli dlouhodobým očekáváním růstu zisků technologických společností je totiž více náchylný k růstu úrokových sazeb.
Vývoj amerického akciového indexu Nasdaq 100 (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: bls.gov, FRED, MT4